Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Sterilizace leča

Od: lorenc odpovědí: 12 změna:

.Zdravím.Podle knihy Konzervace ovoce a zeleniny se má zavařovat zeleninové lečo při 95st.po dobu 50 min.a ještě to po dvou dnech opakovat.Je to nutné,když při zavařování třeba paprik stači jednou držet tepotu 90 st po 25 min.?Prosím o Váě názor,popř.jak to děláte Vy.Díky za reakce.

 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

liska5
hodnocení

6x

Já si lečo nejdřív krátce podusím /bez oleje/ a pak ho dávám do sklenic. Zavařuji tak asi půl hodiny při 90°C. Neopakuji. To jen u masových konzerv.

lorenc
hodnocení

Asi máte nějaký speciální kastrol,že bez oleje?

Proč speciál hrnec. Kromě cibule, a ani ta se nemusí nutně smažit, má zelenina spoustu vlastní šťávy, na dušení dostatek.

Přesně , na co kvanta oleje

Olej vůbec nedávám tedy skoro do ničeho nedávám, do auta ano dříve i do nádrže, nejen do motoru a převodovky, Jiak převážně na zakápnutí salátů, a když dojde sádlo tak na smažení.

Pro tazatele lepší je krátce podusit a pak po vystydnutí zamrazit. Jednodušší, méně náročné nejen na čas ale i energie!

 

hodnocení

3x
avatar bimbam

Neodpovím přímo na otázku, ale možná mou radu využijete. Od loňského roku si připravuji jen základ leča. Cibulka, papriky, rajčata, sůl, koření. Když je směs tak akorát, že by bylo vhodné přidat uzeninu, dám to do skleniček, zavíčkuji a otočím dnem vzhůru. Nebo dám do krabičky a do mrazničky. Skutečné lečo s párkem a vejci z toho připravuji příležitostně. Všech těch časových a teplotních údajů, které uvádíte, jsem se teď až lekla. Ale všechno to loňské mi vydrželo bez problémů až do počátku léta.

lorenc
hodnocení

Asi jste zapoměla uvést,že při plnění sklenic musí ta směs mít vív jako 80 st.podobně jako u marmelád.Jinak to otáčení dnem nahoru nemá cenu.Zamrazovat nechci,máme omezené možnosti.Díky za odpověď.

 

makk
hodnocení

1x

Já to steriluju 80°C, 20 min, ale nedávám tam cibuli, tu až při přípravě.

 

hodnocení

1x
avatar babajaga

Lečo připravuji tak, že jen bez oleje a cibule dusím papriky a rajčata nakrájené na kousky. Maličko zasolím, nic víc. Když změknou a voda se vydusí, dám do skleniček, zavíčkuju a steriluju 20 minut při 80 stupních.

Před použitím si obdělám na oleji cibulku, do ní vyklopím skleničku leča a další přísady /uzenina, vejce, koření... /Nebo lečo přidám do katova šlehu, do srbského žebírka...Nikdy se mi žádná sklenička nezkazila a nikdy nám po leču nic nebylo.

Dvakrát zavářím pouze maso - 1. den, pak vychladnout a druhý den opět a také mám recept na sterilování kuliček hrášku, které se zavářejí také nadvakrát. Jaga.

 

aladar
hodnocení

0x

Dvojí zavařování se provádí kvůli spórám baktérií. V nepříznivých životních podmínkách venku se totiž baktérie mohou přeměnit ve formu spór, které jsou odolné, a to i proti varu. Po vychladnutí ty baktérie zjistí, že už mohou přeměnit zpátky a začít řádit. Druhé vaření je pak zabije. ALE! Tento způsob je naprosto nutný u zavařování hub bez octa (třeba na smaženici). U té zeleniny je vysoká pravděpodnost, že se z ní ten sajrat smyje, ale v souladu s Vaším receptářem: "Sichr je sichr".

lorenc
hodnocení

Díky za reakce.

 

janovo
hodnocení

0x

Dobrý den.

Jestli můžu podělím se o můj způsob přípravy a konzervace leča s klobásou.

Lečo připravím klasicky jako k obědu jen ne ho nedovařím úplně, chvilku před tím než je lečo hotové v něm povařím i klobásy v celku, cca 5 min. Poté klobásy vyjmu a povkládám do konzerv podle toho kolik klobás v konzervě chci mít. Do kilovky dávám 1 velkou říznutou vejpůl, do 1/2 kilovky dám půlku, NEDÁVÁM VEJCE, TO PŘIDÁM AŽ PŘI PŘÍPRAVĚ KE KONZUMACI ! (dnes již konzervuji do plech.konzerv, kdysi jsem zavařoval do sklenic, postup je stejný) lečo naplním cca 1-1,5 cm od okraje a uzavřu. Sterilizuji 1/2 kg konzervu 35 minut a 1kg konzervu 45-50 minut. Voda musí vařit, žádné bublánky ! ze začátku jsem měl strach a zavařoval jsem ještě na druhý den 25-30 minut, ale není třeba, dnes jedu jen jednou. Když je sklenice dobře (ne moc) naplněná a uzavřená , nemusíte mít strach že lečo rozvaříte, nestane se tak ! konzezva v pohodě vydrží v kůlně na regálu klidně rok (víc nikdy nevydrželo - prostě jsme to stihly "sežrat" :D ) Na závěr - potraviny ve sklenici nemají rádi světlo, jídlo nehezky degraduje proto konzerva.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]