Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Slepičí vajíčko, 2 žloutky

Od: herd® odpovědí: 6 změna:
avatar herd
Ahoj, myslím, že tady v té sekci se najde dost žen, které to budou znát na vlastní kuži a poradí mi.
1 Co určí, že se v 1 slepičím vajíčku po uvaření a rozříznutí napůl objeví 2 žloutky?
2 A ve kterém okamžiku je určeno/známo/rozhodnuto že tam budou 2 žloutky (před oplodněním, po oplodnění nebo během vývoje {něco jako rozdělení jednoho zárodku buněčním dělením na 2 klony})?
3 Jak velká část slepičích vajec snesených a sebraných jsou oplodněné? Moje představa, je ,že to je hodně nízká náhoda, třeba 5%, ale nepoznal jsem to.
4 Jak se pozná, že jsou slepičí vajíčka oplodněná (před uvařením a po uvaření) vzhledově? a jsou jedlé taky/s nějakým rozdílem?
5 Může být jedno slepičí vajíčko se 2 žloutky
6 Může být "jeden žloutek" oplodněnéý a druhé ne-oplodněný v takovém vejci?
A vlastně hlavní otázka, jaký pojem je správně? Jedna skořápka s 2 vejci ; jedno vejce s 2 žloutky ; 1 vejce s 2 žloutky?
Jak s tím souvisí superfetace a superfekundace?

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

5x
avatar louisa1
Dva žloutky se ve vejci objeví v případě ovulace dvou folikulů zároveň nebo v krátkém časovém rozestupu. Žloutek je ekvivalentem savčího nebo třeba žabího oocytu. Je to jedna velká buňka. Jak tyto žloutky putují vejcovodem obalují se společně bílkem, papírovými blánami a nakonec skořápkou. Existuje dokonce tzv. vejce ve vejci, to když již téměř hotové vejce je zpětně vtaženo do vejvovodu a na již vytvořenou skořápku se po opětovné cestě ven vrství nový bílek, papírové blány a nová skořápka.Zdroj: lidovky.cz/...

 

id
hodnocení

2x
Vy v tom máte guláš
. 2 žloutky nesouvisí s oplodněním. V obchodě nikdy nekoupíte oplodněné vejce neboť nosnice kohouta za život nepotkají. Oplodnění okem nepoznáte, to byste dostal Nobelovku.
hodnocení

Ano, to jsem trochu předpokládal, že to nesouvisí, ale
ještě mi tam zůstala možnost, že se ta buňka rozdvojí (nebo že taková možnost taky může být) až po oplodnění v procesu exponenciálního dělení buněk
A o obchodu jsem nic nepsal.

 

hodnocení

1x
avatar gotrekzagary

Nedělejte z toho vědu...

1. Nic... vaření s tím nemá nic společného.

2. Oplodnění s tím nemá nic společného. Vejce se dvěma žloutky vznikne tehdy, když dochází k ovulaci dvou folikulů současně, nebo v krátkém časovém rozestupu.

3. Když není kohout, tak 0%. Když je, tak klidně všechny... záleží kolik slepic stihne obšťastnit.

4. Oplodněné vejce poznáte prosvícením, ale zárodek je patrný až po několika dnech a vejce musí být zahříváno.. Ale ten kdo má oplodněná vajíčka, tak je má kvůli kuřatům, ne kvůli jídlu. I když samozřejmě v Asii si můžete pochutnat na tzv. Balut vejci.

5 Samozřejmě, že může být jedno slepičí vejce se dvěma žloutky... ostatně o tom je celá tato debata. Uvádí se, že takové je cca jedno vejce z tisíce snesených. Vzácně se dokonce může objevit i vejce se třemi žloutky. Vejce se dvěma žloutky se obvykle objevují u slepic s dědičnou vadou, nebo u mladých kuřic, které taprve začínají snášet a nemají ještě ustálenou hormonální hladinu.

6. Teoreticky ano, ale spíš budou oplodněné oba. Nicméně se nevylíhnou dvě kuřata. Množství kyslíku ve skořápce je tak malé, že to slabší prostě nepřežije.

7. Jedno vejce se dvěma žloutky. Nicméně může se stát, že uvnitř vejce nebudou dva žloutky, ale jeden a jedno malé vajíčko ve vlastní skořápce.

Superfetace s tím nesouvisí z logiky věci... Dva žloutky nemají nic společného s opledněním vejce a dvoužloutkové vejce vzniká jak jsem psal na začátku při současné ovulaci, nebo ovulaci v krátkém časovém horizontu. Superfetace je další opolodnění v delším časovém horizontu od prvního.

Superfekundace u slepičího vejce též nepřipadá v úvahu. Protože tam jde o oplodnění druhého vajíčka jiným samcem. A jak známo, na každém smetišti může být jen jeden kohout.

 

makk
hodnocení

1x

Předně kuře se nevyvíjí ze žloutku. To, z čeho se kuře vyvíjí okem není vidět (je to, jak bylo správně řečeno jedna buňka, ale buňka nemůže mít 1,5cm :) ). Bílek lze přirovnat k plodové vodě a žloutek slouží jako výživa, protože na rozdíl od savců ptačí plod se vyvíjí samostatně, u savců je vyživován přes pupeční šňůru.

Oplozené vejce nepoznáte, protože slepice snese třeba 10 vajec během 14 dnů a až když si na ně sedne, začnou se vyvíjet všechny stejně, proto se taky kuřata líhnou ve stejnou dobu (říká se tomu diapauza).

Oplodněných vajec bude o dost víc, odhadoval bych to tak na 70%, ale musíte mít kohouta :) a nesmíte mít jednoho kohouta na 50 slepic (optimální je do 10 slepic na 1 kohouta).

Dva žloutky vzniknou náhodně a je to obdoba dvojčat u lidí, ale dvě kuřata z jednoho vejce se vylíhnou velmi vzácně.

 

hodnocení

avatar herd
Snad je má úvaha správná, že poloviční buňky(samotné samičí vajíčko) se nemohou dělit/množit (mitóza/meioza) exponenciální řadou (z 1 buňky 2, ze dvou buněk4,8,...).

 

 


 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]