Pomoc s dávkami

Od: odpovědí: 1 změna:

Dobrý den,
moc Vás prosím o radu ohledně PPM a dávek, na které bych měla nárok.
Nyní jsem v následující situaci:
V současně době jsem na rodičovské dovolené - vybrala jsem si 3letou variantu. Dcera se narodila 6.9.2007, RD mně končí tedy 6.9. 2010.
V době těhotenství se mnou zaměstnavatel ukončil pracovné poměr, jsem tedy nezaměstnaná, ale od 1.12.2008 jsem OSVČ - bez přihlásení k placení nemocenského.
Kdybych v nejbližší době znovu otěhotněla a do ukončení RD nebo po ní nastoupila na "mateřskou", na jaké dávky bych měla nárok?
Měla bych nárok na PPM a na následnou volbu variant RD?
Jak by situace vypadala, kdybych měla 2.dítě v době RD s 1.dcerou a jak by situace vypadala dále, kdybych byla na HPP nezaměstnaná, ale dále OSVČ?
Dle dostupných informací, když si budu platit po dobu 270 dní nemocenskou v maximální výši 1080,-kč na měsíc - přihlásím-li se po totu dobu k placení nemocenské, budu mít nárok na PPM v plné výši a dále na 2letou a 3 letou volbu RD. Je to slutečně tak?
Překvapuje mě, že by se výše zmíněné nevázalo na mé příjmy z podnikání a na daňové přiznání. Že by zde platila pouze podmínka oněch 270 dní plateb nemocenského.
Děkuji mnohokráte za pomoc.
S pozdravem Petra Kujanová.

1 odpověď na otázku

 

 


0x
avatar inzinyrka

Nemocenské pojištění je dobrovolné (pro OSVČ) a platí se 1,4 % z vyměřovacího základu, který si OSVČ sama určí. Těch 1000,- Kč pojistného je tedy placeno z fiktivního vyměřovacího základu asi 71.430,- Kč. Není závislé na skutečné výši příjmů podle daňového přiznání. Vyšší pojistné nemá smysl platit kvůli redukčním hranicím, prostě vyšší nemocenskou by stejně nikdo nedostal.

Jestliže jste se k nem.pojištění nepřihlásila, nevznikne Vám nárok na PPM ani na případnou nemocenskou. Měla byste pouze nárok na rodičovský příspěvek, a to od prvního měsíce po porodu do čtyř let věku dítěte. Je to částka 7 600 vyplácena od porodu do 21 měsíců a pak se snižuje na 3800. Abyste měla nárok na nemocenské dávky, musela byste být jako OSVČ nemocensky pojištěná alespoň 3 měsíce. Pro nárok na PPM je nutná délka pojištění 270 dní. Jestliže si zaplatíte cca 1000,- Kč měsíčně na nemocenské pojištění, po 3 měsících Vám vznikne nárok na nejvyšší možnou nemocenskou (třeba v případě rizikového těhotenství) a po celkem 270 dnech vznikne i nárok na nejvyšší možnou PPM. Rodičovský příspěvek si budete moci zvolit jak budete chtít.

 

 


 

 

Poslední otázky Poradny nejen pro ženy
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]