Budu mít nárok na mateřskou?

Od: odpovědí: 4 změna:
Zdravím všechny,
jsem těhotná, a sháním si různé informace.
Nějak jsem nepochopila (čtu si to jenom z internetu), jestli já budu mít nárok na mateřskou, na rodičovský příspěvek ano, to vím, ptám se konkrétně na mateřskou.
Jsem zaměstnáná od května 2019. Mám smlouvu na dobu určitou do května 2020. Termín porodu mám v červnu 2020. S tim, že mi smlouvu neprodlouží s tím počítám, to vím.
Dočetla jsem se, že žena musí pracovat minimálně 9měsíců, aby měla nárok na mateřskou. V době odchodu na mateřskou musí být zaměstnána nebo je tam ještě nějaká ochraná lhůta 180 dní. Tím pádem bych asi měla nárok, jestli s tím máte tady nějaké zkušenosti, oceněním všechny rady. Protože v tom stejně hledám nějaký háček, kvůli kterému stejně mateřskou nedostanu.Děkuji
4 odpovědi na otázku

 

 


2x
avatar iz

Pro přiznání peněžité pomoci v mateřství je potřeba získat alespoň 270 kalendářních dnů nemocenského pojištění (ne odpracovatí 9 měsíců) v posledních dvou letech před porodem. Kdyby nestačila doba z posledního zaměstnání, přihlédlo by se i k dřívějšímu.

PPM se počítá jen z příjmů v posledním zaměstnání.


doplněno 03.11.19 19:25:

"Nemusí pracovat", potřebuje 270 kalendářních dnů nemocenského pojištění. Budete-li zaměstnána rok, je to více než zmíněných 270 dnů.


doplněno 04.11.19 00:50:

@Danka, to vím, jen jsem se v tu chvíli nedostatečně soustředila. Díky.


No ano, těch 9 měsíců jsem četla jako minimální dobu co ženská musí pracovat. Když budu rok chodit do práce, tak to je 270 kalendářních dní pojištění, nebo ne?

@iz: Tazatelku uvádíte v omyl. Pro přiznání nároku na PPM je potřeba být nemocensky pojištěn minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku, nikoli před porodem, jak zde chybně uvádíte! Na PPM žena nastupuje 8-6 týdnů před očekávaným dnem porodu. Příště doporučuji nejdříve číst v zákoně a až potom psát, pokud si nejste odpovědí jistá.

Danko, trochu se @iz musím zastat - kdysi to opravdu platilo k datu porodu. Vzhledem k veletočům, které předvádějí naši zákonodárci v zájmu udržení se u koryt, je zázrak, že se někdo v těch paskvilech ještě aspoň trochu orientuje.

 

 


 

 

Poslední otázky Poradny nejen pro ženy
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]