Paleo dieta - zaručeně ano nebo ne?

Od: Datum: 06.02.13 09:26 odpovědí: 16 změna: 02.04.13 14:22

Paleo dieta má být nejzdravější dieta. Je to konečně to co pomáhá? Má s tím někdo osobní zkušenost?

Pro nezasvěcené:

Paleolitická dieta je dietní režim, nazývaný také paleo dieta či dieta doby kamenné. Člověk držící tuto dietu zakládá svou stravu na předpokládaném stravování člověka v období paleolitu, což je nejdelší období lidských dějin, které trvalo přibližně 3 milióny let. V tomto období člověk neznal zemědělství, a živil se tedy lovem a sběrem. Zastánci tohoto stravovacího režimu předpokládají, že lidské trávení není ještě evolučně přizpůsobené na produkty zemědělství (obilí a mléčné výrobky).
Lidé dodržující tuto dietu tedy vyřazují nebo omezují ze svého jídelníčku zemědělské produkty jako obiloviny, pečivo, mléko, sýry atp. Jídelníček se tedy skládá zejména z masa, ryb, zeleniny, ovoce, hub a vajec.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.02.13 09:40
avatar

Jak moc je to zaručená dieta? Kolik roků je zkoumaná, že prý pomáhá? Není to zase nějaký štěk z moderní doby? Aby si zase někdo namastil kapsu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: claire*
Datum: 06.02.13 09:42

S odpuštěním - hovadina. Paleolit sice je nejdelším obdobím lidských dějin, ale to, že na Zemi žily úplně jiné druhy člověka, to už autoři této diety jaksi pozapomněli. Člověk dnešního typu existuje přibližně 40 000 let, z toho počátky zemědělství se datují zhruba 9-7 tis. let nazpátek (podle zeměpisné oblasti). Najděte si kdyžtak nějaké informace o "neolitické revoluci", případně mohu doporučit knihu od Grahama Clarka Prehistorie světa.

Pamatujte na to, že pokud by byl pravěký životní styl nejzdravější, museli bychom se vrátit do jeskyní, případně si stavět takové vymoženosti, jako hliněné chýše. Vyhoďme zubní kartáčky a veškeré oblečení, které jsme si neutkali nebo ho spíš správně po paleoliticku nestáhli ze zubra. Zbavme se čivav a yorkšírků (můžeme je sníst), protože v pravěku neexistovali. Budeme jíst jen to, co si sami ulovíme (nemůžeme přece zvířata chovat, to se v paleolitu nedělalo) nebo sebereme. Maso, občas ryba, nějaké ty kořínky, bobule. Pokud se nám povede vybrat občas hnízdo, můžeme si smlsnout na stračích vejcích, na slepičí zapomeňte.

Lidstvo jde kupředu, říká se tomu evoluce. Jedním z jejích rysů je i úprava jídelníčku, takže se na takové voloviny, prosím, vykašlete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ifkali*
Datum: 06.02.13 10:01

Zdravím,

Paleo dita...nic jiného, než další oblbovák na hubnutí, nic víc.

Doporučuji pročíst


Kniha: Hubnutí bez blbnutí - pravdy a lži o dietách a detoxikaci
Autor: Bukovský, Igor
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.13 10:11
avatar

Samozřejmě, že pomáhá. Ale musíš mít pevnou vůli a ne jenom neúplné informace. Musíš se taky zbavit naprosto všech výdobytků civilizace, odstěhovat se do pustiny, kde nejsou žádné pěstírny ovoce a zeleniny nebo chovy zvířat. Člověk se musí živit jenom tím, co si sám najde nebo uloví. Podstatnou roli v tom také hraje počet kilometrů, které člověk naběhá než něco uloví nebo naprchá před tím, co chce ulovit jeho. Osobní zkušenost nemám a nechci mít. Ale s chutí do toho.

doplněno 06.02.13 11:29:

Babčo - ... a spi do poledne.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.02.13 11:16

Zkus si najít jakého věku se tehdy lidé dožívali a z toho si možná odvodíš jak moc je taková strava zdravá a prospěšná *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.13 11:26
avatar

Nemám s touto dietou žádnou zkušenost, ale vím, jak vzniká šílená nemoc zvaná dna. A také vím, jak dna může vypadat a co obnáší. *jasne* Je s podivem, jak se lidstvo snažilo vyhrabat z jeskyně a pak jeden chytrolín toto použije ke svému obohcení. Anebo to dělá proto, protože mu tohle stravování dělá dobře, vyhovuje mu. Jéžiši, co já už jsem zažila diet! *plac*Některé k smích, některé k zoufání, některé na grc! Spoustu diet a výmyslů a chemie a knih a nápadů a odborných pojednání a spoustu článků a televizních pořadů. A pod tím vším se ukrývá jedno jediné, co všechno vyřeší. A to je :střídmost. Jez do polosyta, pij do polopita, abys zdráv byl a dobře ti bylo na zemi.*hej*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.02.13 01:44
avatar

Souhlasím s Vámi, (s výjimkou diet předepsaných lékařem ze zdravotních důvodů) nejlepší dieta je žádná dieta.

Chce to střídmost, stravovat se s rozvahou, nepřecpávat se a dostatek pohybu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.02.13 10:37
avatar

Co Vám vlastně zbyde na jídlo? Pramenitá voda, nějaká ta ryba, pokud si ji ulovíte. Hovězí, vepřové a kuřecí přece tehdy nebylo. Musela byste si sama skolit srnu, kance, zajíce, bažanta. A honili by Vás za pytláctví. Stejně tak úprava. Rozdělat si oheň a opékat. Zapomenout na plynové a elektrické sporáky, hrnce, pánve, mikrovlnky... - ty přece také nebyly.

Slepice nebyly, leda vybrat hnízdo nějakým vrabčákům. To by ale byla vejce - jednohubky!:D

Ovoce pouze lesní, ovocné stromy tehdy nebyly. Takže si smlsnete na jahodách, borůvkách, malinách, ostružinách. Je jich čím dál méně a co v zimě? To nejsou vůbec. Stejně tak houby jsou pouze letní a podzimní záležitost. I když odborníci najdou i v zimě /penízovka, Jidášovo ucho, hlíva.../

Z toho, co najdete po lese, byste mohla být nejúspěšnější ve sběru papírů, krabic, plastových láhví a ostatního nepořádku. Je toho v lese čím dál víc. U nás se dokonce u lesní cesty objevila lednička. *bzum*

Jenže, pravda, toho se zase nenajíte.

Tak vidíte, že Vám toho opravdu k obživě mnoho nezbývá. Zakousněte se s chutí do toho, co Vám dnešní doba přináší a přestaňte myslet na ptákoviny. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ruze®
Datum: 08.02.13 16:51
avatar

Nejedlo se v té době vše v syrovém stavu? No,zeleninu a i rybu bych zvládla,ale škubat zubama syrové hovězí,tak to tedy ani omylem! )

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.13 18:49

No tak tuto dietu držím cca 20 let. Zhruba tedy od 10-ti. A jsem štíhlá, zatím zdravá a s postavou spokojená. Akorát jsem netušila že se to jmenuje paleo... Jím maso a zeleninu, uzeniny jen vyjímečně protože sehnat kvalitní uzeninu se mi podaří tak 1 x za měsíc když přijedou známí ze Slovenska a přivezou domácí, pečivo nejím protože pro kvalitní chleba se dostanu 1 x za 14 dní, tzn, moje spotřeba chleba je necelý bochník za měsíc a to přeháním, hnusné tesco housky ap nekonzumuji. Mléko mi od přírody taky nechutná, jogurt jednou za čas "ze skleničky", pak jím pouze kvalitní sýry, ne žádné mazací tavicí soli atd. Ono to chce se trochu zamyslet co jíte, nemusíte držet dietu. Jo houbama se živím od jara do podzimu kdy mi z 90% nahrazují maso, fakt nekecám Mě prostě dělá dobře že jsem na této společnosti alespoň trochu méně závislá než ostatní. Ale je fakt že na to mám čas jít si ulovit srnu, rybu, jít na houby, můžu mít svou drůbež, zeleninu, ovoce. A je zajímavé si pár týdnů v roce říci, tak teď se budu živit sama, je to docela výzva.Ale to jsem se nějak rozepsala.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.13 19:00
avatar

Zeleninu? A tu sis sama natrhala v lese nebo na louce? Asi ne, co? V paleolitu žádný políčka s okurkama neměli... A když někdo jí jogurty nebo pije mlíko, tak to neznamená, že kupuje jen ty v hypermarketech za 3 koruny...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ifkali*
Datum: 13.02.13 19:28

Máte pravdu.Já kupuji jogurt bílý jednou týdně ,kilovku v malém ZD.Potom co jsem ochutnala na Krétě jogurt s medem,tak to je jediný

jogurt,který se mu trošinku podobá.V ochodě jogurt taky nekupuji,teda v klas.obchodě.

Tady ten je vynikajíci v porovnání s nabídkou ochodů,přidávám ho i do pečení chleba,jinak ho jíme s medem,s povidlama a tak.

doplněno 13.02.13 19:43:

Kde mám b b b *zed*takže oprava obchodě,se nenaučim na tabletu prstem rychle psát ani za...si musím koupit pisátko,tyčinku nebo co jak se tomu říká.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: ifkali*
Datum: 13.02.13 19:23

Zdravím,

s těma tavic.sol. v potravinách souhlasím,do ovoc.jogurtů,teda ne do všech se zase někdy cpe vepř.želatina...taky ji nepotřebuji zrovna v kombinaci s jogurtem

Píšete-pečivo nejím protože pro kvalitní chleba se dostanu 1 x ...tak proč si ho neupečete třeba v dom.pekárně?

Sice takovou dietu nedržím,nicméně taky nesním všechno,pořád se snażím co nejvíc zjistit co potravina obsahuje,tak jak každý.

Místo pečiva občas jim maces,chutná mi,ale je poměrnně drahý,teda k tomu z čeho se dělá,je to předražené.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.13 18:12
avatar
Souhlasím s vámi. Lidské tělo dodnes není na dnešní stravu přizpůsobené a z těch všelijakých chemikálií a ecek vznikají nemoci. Trávící systém je uzpůsobeny na syrovou stravu. Dnes je to veškeré ovoce a zelenina, maso je zdravé do dvou hodin po zabití samozřejmě syrové, na pití jen voda, dají se pořídit čističky. To ze se lidé v dávnověku dozivali nízkého věku neni stravou, ale hygienou, ta nebyla v podstatě žádná.
doplněno 14.02.13 18:25: http://www.zdravi-az.cz/Zdravi_kontra_civilizace.php
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ani
Datum: 02.04.13 14:02

Ahoj, můj názor na paleo (jsem nutriční terapeut): http://www.annajermarova.cz/p…-pohledu-nutricni-terapeutky/

Mimochodem, hodně důležitá je kvalita potravin, obzvlášť, když se jí více masa.

Další skvělé info o PALEO: www.paleolifestyle.cz a www.veseleboruvky.cz

Hodně zdaru při rozhodování :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.04.13 14:22

Paleo dieta jedině s mamutem k snídani. Jinak je to podvod! :-P

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.