Automatická pračka neodstřeďuje správně

Od: Datum: 03.03.13 21:43 odpovědí: 8 změna: 04.03.13 07:20

Zdravím všechny hospodyňky a také techniky.
Potřeboval bych nápovědu ohledně automatické pračky *zed*.
Jedná se o typ BEKO řady WMD 75xx, starý cca 1,5 roku, tehdy v ceně 7.000,-Kč (takže žádný technický zázrak).
K problému. Dnes jsem si dal vyprat svetr - materiál asi nějaký silon či co, prostě něco umělýho. Odstředění jsem nastavil na max. čili na 1.200 otáček. Po dokončení cyklu ho chci vyndat a dát doschnout, ale ze svetru teče voda, jako kdyby nebyl vyždímaný. Takže jsem dal jen ždímání a opět to samé - svetr úplně mokrý. Přitom prádlo, co jsem pral předtím, bylo normálně vyždímané. Filtr jsem prohlédl a vyčistil (nebylo skoro co čistit) a pořád to samé.
Moje otázka: může být už dnes i tak obyčejná automatka tak "inteligentní" že z důvodu nevyváženosti mokrého prádla v bubnu omezí otáčky odstřeďování a nebo je chyba někde jinde (a mám ji hledat)?
Díky za každou radu či navedení správným směrem.

doplněno 03.03.13 22:21:

Díky moc všem za odpovědi ii takhle - teď mi jen ještě poraďte, jak vám všem mám uděllit ohodnocení a poděkování, když vás bylo víc než 3 *hi*. Njn. moje první otázka - v tomhle jsem zcela nezkušený.

Admine, nemohl bych udělit body všem? ;)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 03.03.13 21:48

Zkus do pračky hodit mokrý ručník-utěrku (je dost dlouhý, rozprostře se po obvodu bubnu) a nechat odstředit, tím potvrdíš nebo vyvrátíš poruchu pračky... ;)

Ohodnoceno: 0x

Datum: 03.03.13 21:49

Zdravím. Jestli odstřeďuje se dá dobře poznat samozřejmě sluchem. Pokud je to jak vrtulník chystající se odletět, určitě odstřeďuje správně :D není spíše špatné čerpadlo, které vodu vypouští z pračky ven? Nezůstává voda (nebo její část) stále v pračce a nemáčí se v ní prádlo pořád dokola?

Inteligentní pračky samozřejmě při velkém házení bubnu odstřeďování přeruší a udělají pár pomalých "cyklů", ale se prádlo lépe rozložilo.

Datum: 03.03.13 21:52

Zkuste dát k svetru nějaký ručník,ať se buben vyváží.Uvidíte zda-li se vyždímá.

Datum: 03.03.13 22:15

Díky všem za snahu a za rady.
Podle toho, co píšete, to opravdu vypadá na to že ta "blbá" pračka je tak "inteligentní", že prostě ždímat nezačne, dokud to prádlo podle jejího názoru není správně vyvážené - čerpadlo normálně vypouštělo, vodu jsem kompet vypustil při čištění filtru. Na "vrtulník" si nehrála - nedalo mi to a při 4 pokusu jsem si k ní sedl a sledoval její činnost - začala se pomalu otáčet jako by si chtěla to prádlo srovnat, ale to opakovala celou dobu - vůbec nezvýšila otáčky. Čerpadlo celou dobu běželo (i když čerpat nemělo co, protože voda tam žádná napuštěná nebyla).
Zítra ji otestuju s velkou dávkou prádla, dnes jsem svetr už vyždímal ručně (zlatá stará obyčejná odstředivka).
Díky.

Od: bmbx®
Datum: 03.03.13 21:57

Ano je tak "inteligentní" ono to není nic složitého, protože v jednoduchosti spočívá genialita. Elektronika pomalu rozbíhá motor a zpětně si měří otáčky bubnu pokud je nárůst otáček pomalejší než má být, tak to vyhodnotí jako rozvážení a zkouší to znovu a pomalejším rozeběhem, aby se prádlo rozprostřelo a bylo v bubnu vyvážené, pokud se to nedaří, tak buben ty otáčky nedocílí za celý ždímací cyklus.

Ale není nic jednoduššího, než sledovat co buben dělá a do jakých otáček se při odstřeďování rozeběhne, pak je zbytečné čistit třeba filtr ;)

Datum: 03.03.13 21:58

Skusil jsi se podívat na filtr, čerpadlo nebo nahadici k němu- odněj?Myslim odpad.Ždimat může ale voda neodtéká tak je svetr pořád mokrý.Mohla to ucpat třeba ponožka.Nebo je ucpané sítko filtru.

Datum: 03.03.13 22:15

ano muze to byt nevyvazenosti , ale zkusil bych dat vic veci co to udela , jinak zkus vycistit filtr zda ho nemas zapraseny a cerpadlo tim padem nevycerpa vse , proste to neprotlaci

Datum: 04.03.13 07:20

Nejpravděpodobnější vada je asi ucpaný filtr, kterým voda odtéká. Jsou to maličká kulatá nebo obdélníková dvířka dole. Otevřít je, vyšroubovat filtr, takové sítko, vyklepat ho od nečistot, propláchnout a zase dobře nasadit a zašroubovat.

V tom filtru se hromadí ponejvíc takové ty různé nitě, cucky a "chmoury" z prádla. Také jsme tam nacházeli kousky vodního kamene, i když používám změkčovadla. Máme totiž velice tvrdou vodu.

A když to všechno vyčistíte, voda bude moci odtékat a tím se prádlo dobře odstředí.

Jinak se zeptat opraváře. Já mám moc šikovného, pokaždé nám dobře poradil.*palec*Jaga.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.