Nejste přihlášen/a.
Zdravotní problémy nevyřeší přiznání vyššího stupně invalidity ani zvýšení invalidního důchodu. Invalidita se navíc přiznává podle nejzávažnějšího onemocnění, nemoci se nesčítají".
Psychiatrická nemocnice je nemocnice, v níž pracují psychologové a lékaři – psychiatři. Chcete-li mamince pomoci, neměli byste se snažit bránit její léčbě.
(Nejde o "šoupnutí do blázince", ale o léčbu v nemocnici. V případě zlomené nohy nebo problémů se srdcem byste se asi účinné léčbě nebránili. Proč tady ano?)
Nemáte pravdu. Je to nemocnice, nikoliv "odkladiště bláznů". Většina pacientů se po nějaké době uzdraví, nebo se jejich stav natolik zlepší, aby mohli být z nemocnice propuštěni a žít dál svým životem.
Bráněním v léčbě ani "lítostí" své mamince nepomáháte. Neměl byste s ní mluvit o "blázinci", ale o nemocnici, kde jí pomohou. Měl byste jí (a hlavně sobě) vysvětlit, že každou nemoc je potřeba léčit.
Nemocniční pobyt sice nepatří k nejvyhledávanějším, ale je potřeba si uvědomit, že jde o dočasnou záležitost, nikoliv o "krutost". Nechcete-li maminku vidět nešťastnou, podpořte ji v léčbě.
Není pravda, že z "blázince" se nikdo nedostal - spíš o nich jen nevíte, protože ne každý se pobytem tam chlubí.
Paní doktorka pravděpodobně pro návrh na zvýšení stupně důchodu potřebuje vyšetření od odborníků - a to mamince můžou poskytnout jen v té nemocnici, kde mají určitou kontrolu nad tím, jak se chová celý den - nejen při návštěvě lékaře, jak na ni zabírají léky a jestli je vůbec bere a tak dál. Prostě záležitosti, které se jinak zjistit nedají.
Jistěže tam nemusí - ale pak bude jednak potíž s úpravou důchodu, jednak si s ní těžko poradíte, kdyby se její stav zhoršil. Jiné řešení skutečně nebude - ale bude-li v nemocnici dobrovolně, také může prakticky kdykoli dobrovolně odejít. Sice to není nejlepší cesta, ale jen abyste obě věděly, že ta možnost existuje.
Zdravím. Nehledejte za tím hned to nejhorší. Pokud maminka usiluje o přiznání vyššího stupně invalidity, pak je třeba, aby se řídila tím co jí doporučují lékaři. A hospitalizace v psychiatrické léčebně je zřejmě proto nutná. My zde nedokážeme posoudit zdravotní stav, nedokážete to ani Vy. Lékaři však ano. Tak jim zkuste více důvěřovat a spolupracovat s nimi.
Z blázince není cesta ven. Naperou do ní léky a tím to pro ně skončí. Bohužel, když si ji necháte doma, skončí to úplně stejně. Budete muset do ní ty léky "prát" stejně, jen možná v menších dávkách. Přibude vám starost, celodenní, 7 dní v týdnu, ale budete mít matku doma. Do blázince se vám přestane chtít jezdit na návštěvu poté, co uvidíte matku zlomenou, nadopovanou, většinou netečnou, často ani nevnímající, že tam jste. Musíte si vybrat, máma nebo vlastní život.
Já byla v léčebně několikrát. A nejdéle jsem tam byla 3 měsíce. Jinak většinou 2 měsíce a pak mě pustili. Rozhodně jsem nebyla mezi samými blázny,ti lidi tam byli celkem v pohodě. V nemocnici jsem také nerada,ale za tu dlouhou dobu jsem si tam zvykla. Samozřejmě,jsou oddělení,kde je to horší,třeba gerontopsychiatrie,kde opravdu umírají pacienti. Zkuste zjistit,na jaké oddělení by matka šla. To je dost podstatné vědět a podle toho se rozhodujte.
Jde vám o to, aby matce pomohli nebo pouze o to, aby byly větší šušně za invalidní důchod?
Vždyť vy jste úplně mimo! Jaký blázinec? Všichni umřeli? Zřejmě myslíte psychiatrickou léčebnu, tam se nechodí umírat!
vy jste psychiatrička, že chcete matce pomoct? Pomůžete jí jedině tak, že jí umožníte se léčit soustavně pod dozorem lékařů!
Nezlobte se - ale jak by se o vás postarala, když není schopná se postarat sama o sebe?
Na sociálce jste se byla poradit, jestli není nějaká možnost? Příspěvek na péči a podobně?
Kolik je vám let? A sourozenci? Jak dostáváte maminku k lékaři?
nejde jen o péči o fyzično. Takový člověk potřebuje léčbu, přítomnost druhého. Musí to být peklo, když se někdo postará o jídlo a čistotu a pak nemocný zůstane sám doma. Já bych tohle dlouho nepřežila.
Já znám minimálně desetinásobek případů lidí, kteří se buď uzdravili, nebo se jejich zdravotní stav výrazně zlepšil. Nikdo tam lidi nemlátí (kam na takové nápady chodíte?!).
Pacienty v psychiatrických nemocnicích je možné denně navštěvovat, na většině oddělení prakticky kdykoliv v průběhu dne (nejsou vyhrazeny jenom určité hodiny).
Tzn., že byste měla dostatečnou kontrolu. Co kdybyste se zašla do té nemocnice podívat? Budete mít mnohem lepší představu než z vyprávění ...
Podle mne je riozumnější to zkusit. Je pravděpodobné, že tam mamince pomohou. A vzít si ji domů můžete vždycky. (Mně přijde kruté odmítat mamince pomoci.)
K financím: Vaše maminka by mohla zkusit požádat o příspěvek na péči, který slouží k úhradě pečovateských služeb. A za poskytovatele služeb si může vybrat Vás.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.