Nejste přihlášen/a.
Je potřeba rozlišovat čtyři pojmy: Mateřskou dovolenou, peněžitou pomoc v mateřství (PPM), rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek (RP).
Mateřská (26 týdnů) a rodičovská (max. do tří let věku dítěte) dovolená → volno, které na péči o dítě poskytuje zaměstnaným matkám (rodičům) zaměstnavatel.
PPM je dávka nemocenského pojištění a nárok na ni vznikne v případě, že matka byla v uplynulých dvou letech alespoň 270 kalendářních dnů účastna ne nemocenském pojištění.
RP → dávka státní sociální podpory. Pobírá se po skončení výplaty PPM (matky, které na PPM neměly nárok pobírají RP od porodu). Celkem jde o 220.000 Kč. Měsíční výše záleží na tom, jak dlouho rodiče míní RP pobírat. Výši lze měnit vždy po třech měsících od předchozí změny.
Dobrý den Ivzez, nebudu zakládat nový dotaz a přihřeju si polívčičku. Otázka: Žena na RD nastoupila do práce, RD má do 1.3.2018. Strhává jí zaměstnavatel soc. a zdrav. pojištění? Děkuji za Váš čas. L
Ano, strhává. Pokud je výdělek nižší než minimální mzda (např. při kratším úvazku), měla by žena zaměstnavateli doložit, že za ni zdravotní pojištění hradí i stát.
Potom zaměstnavatel nebude muset odvést ve výši odpovídající minimální mzdě (celý rozdíl by zaměstnavatel strhnul jí). Sociální pojištění se odvádí jenom z dosaženého výdělku, nedoplácí se.
Jde o zaměstnání, z něhož žena čerpala rodičovskou dovolenou? Nebo nastoupila do jiného zaměstnání, případně ke stejnému zaměstnavateli na jiný druh práce?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.