Rozdíl mezi závinem a štrůdlem

Od: Datum: 19.05.17 15:01 odpovědí: 25 změna: 05.06.17 13:41
Zdravím vás prosím jaký je základní rozdíl mezi štrůdlem a závinem? Je tam vůbec nějaký rozdíl? :-D
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.05.17 15:10

V Německu či Rakousku jíte der strudel a u nás závin.Takže je to česko- německy štrůdl.

Ohodnoceno: 1x

Od: ben®
Datum: 19.05.17 15:11

Dobrý den, štrůdl (nebo i štrúdl) pochází z Rakouska a je (byl) prvotně jablečný. Myslím, že druh nádivky nerozhoduje, ale česky (spisovně) je to závin a jako germanismus to bude štrůdl. Zdravím!

doplněno 19.05.17 15:14:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jable%C4%8Dn%C3%BD_z%C3%A1vin

doplněno 01.06.17 17:07:

Zdá se, že tazatelku / tazatele naše odpovědi opravdu hodně zajímají .

Ohodnoceno: 0x

Datum: 19.05.17 15:54

A ještě ta německá varianta, ať to máme vyvážené

https://de.wikipedia.org/wiki/Strudel_(Gericht)#Strudelvarianten

Datum: 19.05.17 16:06

My jsme doma vždy říkali všemu závin (a stejně tak to dělám i já), ale co se týče štrúdlu - to slovo se (jako variantní) používá pouze pro sladké varianty, zejména pro jablečnou. Různé sýrové, salámové, zeleninové apod. jsou jen záviny.

Datum: 19.05.17 20:43

ildiko. Souhlas. Neslyšela jsem nikdy sýrový štrudl (zeleninový atd). Závin je takový i makový :-D

Od: lee
Datum: 05.06.17 11:26
No vidíte, u nás se běžně používá slovo štrůdl i pro slanou variantu - udělám ten štrůdl se zelím, s mletým masem... Nebudu se pouštět do debaty nakolik je to správné, ale v místě mého bydliště to je obvyklé

Od: vernon
Datum: 19.05.17 17:21
Ovocná roláda

Datum: 19.05.17 17:43

závin bych viděl jako zavinutí čehokoliv, třeba i deky. pokud bude jablečný závin, tak bych ho přirovnal ke štrůdlu.

Datum: 19.05.17 17:46

Je to totéž, jen s jiným názvem. Můj otec tomu kdysi říkal "svinec" :-D.

Datum: 19.05.17 18:54

Když je to jablečný závin, tak tomu říkám štrůdl, protože jsem tak zvyklá od dětství. A rozdíl tam asi je v tom, že ten štrůdl je převzat z němčiny, jak už tady rádci podotkli a snad se také jednalo jenom o jablečný závin. Ale jistá si nejsem. Nakonec i tady se neříká jenom závin, ale dodává se jaký je. Třeba slané záviny, makový závin a tak dál. Tím pádem štrůdl a jablečný závin je jedno a to samé.

Datum: 19.05.17 19:47

Rozdíl je asi takový jako je rozdíl mezi helmou a přilbou .Helma stejně jako štrůdl jsou počeštěná německá slova !

Od: fram
Datum: 20.05.17 13:37

Do štrůdlu přísluší jablka, poskořicovaná, ale závin může být i makový. Co ale roláda - závin?

Datum: 20.05.17 23:10

Já dělám jablečný štrůd jako kapsu, nezavinuji ho, tak mu závin neříkám. Závin dělám makový, ten roluji.

Od: fram
Datum: 01.06.17 13:57

Jablka "v kapse" se u nás značí jako štrůdl tažený. Mňamka mojí babičky.

Datum: 05.06.17 13:22

Přívlastek "tažený" pro mne vždy označoval technologii, při které se těsto (ručně) vytahoje do tenké placky, do které se pak nápň balí, zavinuje.

Datum: 21.05.17 11:40

Roláda je z masa. To není závin.

Datum: 05.06.17 13:41

Silně nesouhlasím.

Roláda nemusí být z masa, běžně (a možná častěki než masovou) jím piškotovou roládu (například).

Datum: 21.05.17 06:43

štrúdl a závin je asi stejný rozdíl, jako sirky a zápalky. Nebo láhev a flaška. Takže je to stejné.

Pusťte si znovu nezaspomenutelný český film Světáci, kde 3 fasádníci navštíví vdovu Trčkovou /Jiřinka Šejbalová/, která jim má dopomoci k seznámení se "slušnými" ženami. Tam se s vtipem řeší název štrúdl a závin. :-D Jaga.

Kam šla?

Kam šla, kam šla, asi pro štrúdl.

Neříkej mi štrúdl, krucifix, říkej závin.

Proč má říkat závin, když je to štrúdl? *smich*

Datum: 21.05.17 07:08

Štrúdl je závin s jablky. Jakmile je v těstě něco jiného, pak je to závin. :-D Tak jako závitek z masa. Jakéhokoliv, s čímkoliv. Ale španělský ptáček je pouze z hovězího.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 21.05.17 11:53

*palec* Naprostý souhlas. Štrůdl jedině s jablky. Může být vylepšený troškou máku. U nás byla jen jediná výjimka, místo jablek cukrová řepa. To byly boule za ušima.

Datum: 21.05.17 09:17

pan Holzmann to vysvětlil přesně

Datum: 24.05.17 12:30

Štrůdl - závin - rovno jest;)..to je stejné jako - pažitka - šnytlík - vošlejch *tuc*...čeština je přece krásná řeč a spousta slov mívá stejný význam.

Od: pretorius
Datum: 28.05.17 20:31

Doma říkáme vždy štrůdl, závin jsem nikdy nejedl.

Datum: 05.06.17 11:10

Pár dobrot:

Magazín Víkend DNES: polňačkami mezi vinnou révou přijde k chuti domácí klobáska nebo špenátový štrúdl
Vařeni.cz

Datum: 05.06.17 13:09

Já bych jako prvotní biděl štrúdl (ne štrůdl) jako jablečný, i když později se toto označení přeneslo na celkem jakoukoli (nebo i jakoukoliv ) náplň; pokud vím, neexistuje zákon, který by mi zakazoval dávat do štúdlu třeba i sýr, tedy zetím neexistuje – nepodceňoval bych EU)- Hlavním a určujívím atriutem štrúdlu pro mne zůstává to, že jde o tažený závin, (zdůrazňuji, pro mne, nejsem EU), zatímco pod obecné, byť spisovně označení "závin" se múže schovávat jakákoli zamotané těstová pochoutka.

Jo a v neposlední ředě si nedovedu představit závin jako frontu či řadu. A navíc třeba pro Brity, kteří pro zavináč @ často používají označení vortex (vír), ale někdy taky strudel, to slovo má dalčí význam.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.