Hazard, nebo normální situace?

Od: Datum: 12.02.17 14:20 odpovědí: 17 změna: 13.02.17 18:32
avatar

Dobrý den,

přemýšlím o jedné situaci. Dceři mé kamarádky se včera narodilo miminko. Pěkné, 3,70 kg a 52 cm, vše bylo v pořádku. Rodička však se zašprajcla a že v nemocnici nebude ani za nic. Prý se tam špatně jí, má tam hlad, stresují ji tam...Zavolala druhovi, aby pro ni přijel, že půjde domů. A tak 4 a 1/2 hodiny po porodu se vypravila s miminkem domů. Bude ji prý navštěvovat nějaká porodní bába.

Kamarádka je z toho úplně vedle, dcera má ovšem svou hlavu. Žije s druhem, mají už jedno dvouleté děcko a bydlí 140 km od matky. Takže rodička je na všechno sama. Jak se postará o rodinu, o starší děcko i o novorozence? Matčinu návštěvu a pomoc odmítá, i když spolu ve zlém nejsou. Ale má svou hlavu a představu, že všechno zvládne sama. A já, i když s tím nemám nic společného, pořád na to myslím. Myslíte si, že ta mladá maminka udělala dobře? Přece jenom těch pár dní v porodnici nikoho nezabije a děcko i rodička jsou pod dohledem, kdyby se něco dělo. Ale co doma?

Vzpomínám si na svůj první porod. Po zvednutí se z postele jsem omdlévala, sestra mě pokaždé probudila s obličejem na dlaždicích. Časem to odeznělo, ale nedovedu si představit, že 4 1/2 hodiny po porodu bych jela domů. Nepostarala bych se o sebe, natož o miminko.

Jsou dneska maminky tak festovné, že vydrží všechno nebo tak naivní? Je to dobře, vyklopit dítě a odjet hned domů? Není to hazard s jeho zdravím? Co si o tom myslíte? *houpy* Jaga.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.02.17 14:41

A proč ne? Jsou maminy, které odrodí a řeknou, že u zubaře to je mnohem horší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.17 14:55
avatar

Já sama děti nemám, ale hlídala jsem prcky celkem asi 4 žen, které mi vyprávěly o tom, jaké byly první dny po návratu domů z porodnice. Můj zájem o to vyvolala sestra, která šla domů z porodnice 7 týdnů po narození neteře (nedonošenec). Tvrdila, že první dny doma byly nejhorší, přitom už měla děťátko, se kterým se měla možnost sžít a věděla, co péče o holčičku vlastně obnáší. Říkala, že tvrdě snášela nemožnost se poradit se sestrou ohledně každé blbůstky a že bylo těžké se zorganizovat, sžít se v nějakém řádu s domácností, dítětem, přítelem. (A vůbec na nic nebyla sama, v rámci jejího zájmu o výpomoc tam skoro pořád někdo byl a vypomohl ať už s malou, tak s domácími pracemi.)

Takže když píšete, že žena, která se po porodu cítí dobře, jde ihned domů, tak si říkám - nemohlo by to být třeba i dobře, že nevypadne z rutiny, neodloučí se od zaběhlého řádu, nebude tak pro ni snazší postarat se o dítě? Samozřejmě ne pro každou ženu, mnohým určitě udělá dobře, že z toho vypadnou a jsou pod dozorem a v blízkosti pomoci.

A i kdybych se mýlila - spálit se o ta kamna musí každý sám

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 12.02.17 15:24

Nedělejte si o té péči v porodnici iluze. Rodila jsem mezi svátky, takže mám čerstvý zážitek. Dítě vám frknou i když se vám díky ztrátě krve točí hlava, pár hodin po porodu jsem si musela dávat hodně pozor, abych sebou někde nesekla. Ale běda, jak vyjdete 3. den s dítětem v náručí na chodbu, to se nesmí, co kdybyste náhodou upadla. Že jste sama na pokoji kde můžete také omdlít, to nikoho nezajímá. Když máte večer nějaký zdravotní problém, který chcete konzultovat, musíte počkat do rána na vizitu. Sice vám donesou jídlo až pod nos a nemusíte uklízet, ale jinak je pobyt v porodnici opravdu stresující a to laktaci ani rekonvalescenci fakt nepřidává. Neustále někdo leze do pokoje, jedna vydezinfikovat povrchy, další vytřít, další umýt koupelnu, do toho jedna vizita, druhá vizita, čekat nebudou, vzbudí dítě co právě po kojení usnulo, takže se poblije a můžete začít znovu, do toho neustálé vážení po kojení, měření teploty, zapisování času kojení a jestli dítě mělo podělou plínu. Mají vás za pitomou nesvéprávnou osobu, co si nemůže sama bez dovolení vzít ani tabletku Paralenu, ale když o ní požádáte, žádnou nedostanete, protože tu budete potřebovat až se vám spustí laktace a abyste nepřekročila dávku. Co na tom, že nejvyšší denní dávka je 8tbl a vy jste měla zatím jen jednu. Prostě nedají. Ještě že bydlíme nedaleko, tak jsem si řekla partnerovi a zdravotnický personál tím neobtěžovala. Sice je to zákázané, ale fakt nejsem debil, co nezná léky a dávkování. V pokoji se musí svítit i v noci, protože oni tam lezou i o půlnoci, přetopeno kvůli miminu.

Vy jste asi zažila porodnici, kde vám dítě přivezli po třech hodinách na kojení a pak si ho zas odvezli. Ale dnes, když je na pokoji více matek a když neřve jedno dítě, řve zas druhé, se nedivím, že chce někdo domů. Já jsem taky uháněla mílovými kroky. Ostatně kamrádka rodící v Anglii odcházela s dětmi domů druhý den, stejně jako princezna Kate. Holt jiný kraj, jiný mrav.

Jestli je kamarádčina dcera zkušená druhorodička a porod měla nekomplikovaný, všechno zvládne úplně v pohodě, i tu péči o starší dítě. Já jsem teď den po propuštění dělala chlebíčky na Silvestra a s prvním dítětem po císaři jsem týden po porodu vytřela celý barák. Však nám pořád tvrdí, že těhotenství není nemoc a porod je fyziologický děj, tak jakýpak copak, neulejvat se a makat .

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 12.02.17 15:33

Nikdy bych hned po porodu z nemocnice neodešla. Nikdo neví ,jaké komplikace mohou nastat. Můj první porod byl ukázkový ,čítankový, za 4 hodiny vše hotovo, dcera v pořádku a zdravá. Přesto, když mi ji prvně přinesla sestra na pokoj, se mi začala dusit. Do dneška to vidím, jak mi modrala.Byla jsem strachy bez sebe Ihned jsem volala sestru, odnesla ji, rozdýchali ji a později zjistili, že neuměla polykat nebo vyzvracet takové ty zbytky plodové vody, vdechla je. Když mě potom dali s dcerou na rooming , abychom se sžily, byla jsem já i sestry stále ve střehu,kdyby se něco stalo. Dceři je dnes 20. I v nemocnici se mohou přihodit nejrůznější věci, ale myslím si, že je větší šance na pomoc, než doma. Brzký odchod z nemocnice mi připadá jako zbytečné hazardování se životem matky i dítěte.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.02.17 15:48
avatar

Musela jsem v nemocnici zůstat ,kvůli nedonošenosti a také větší vzdálenosti místa bydliště,celý měsíc .Vůbec jsem tam netrpěla hladem.Sice se mi chování některých sester také nelíbilo ,ale když to jinak udělat nešlo ,tak jsem to musela vydržet.Podle mě tam mohla zůstat alespoň do druhého dne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.17 16:14

Známá rodila v Belgii. Pár hodin po porodu ji manžel odvezl domů. Tam se v nemocnici nezůstává, jenom komplikované porody. Moje prabába rodila všechny /11/ děcka doma. Zadělala na buchty, porodila, dala těsto do trouby a šla se umýt do potoka. Když jsem to povídala Radimu Uzlovi, u kterého jsem ležela na oddělení, tak ten mi poopravil názor na věc. Že prý takovéto rodičky měly časté výhřezy rodidel, krutá zjizvení a taky na kontě pár mrtvých plodů a infekcí..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.17 17:23
avatar
Treba v anglii to je normalka.
Ale znam pripady , kdy po porodu byly komplikace i operace. Nechapu ale co blazni. V dnesni dobe jsou nemocnice na uplne jine urovni než kdysi. Ktomu lze si koupit nadstandart. Manzelka rodila 2X a vzdy spokojena.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: drmengara
Datum: 12.02.17 17:31

Už je narozené. Mě se na tom nezdá nic špatného, jednak záleží na nemocnici, některé jsou jak lazaret zajatců, jinde je to 5* hotel. A co hrozí miminu? Nějaké bacily?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.17 17:33
avatar
Novorozenecka zloutenka treba
Ohodnoceno: 0x
 
Od: mimi
Datum: 12.02.17 17:58

Jsou ženy co rodí doma a také vše zvládnou. Nevidím v tom nic špatného. Já byla v porodnici se třemi ženami na pokoji, děs, běs. O půlnoci jsem porodila a ráno po vizitě si mě manžel odvážel domů. Doma to byl ráj i když manžel po převozu domů se vrátil do práce. Příště bych to neudělala jinak. Doma rodit ne, ale pobyt v porodnici také není třeba, pokud je vše v pořádku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 12.02.17 18:11
avatar

Dcera rodila 3 x a v porodnici byla spokojena. Ono se to těžko hodnotí, každá porodnice je jiná a každá rodička je jiná,

neliší se jenom názorem, ale také zdravotním stavem, prostředím doma a další a další aspekty. Za mne asi bych se takového postupu bála.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.02.17 21:30
avatar

Je svoboda, tak se každý může řídit podle svého rozumu nebo demence, ale musí také nést následky.

Při případných komplikacích to nebude bolet nikoho jiného, než ty, co odmítli být v dosahu lékařů. Ten malý tvor o tom nebude vědět. A doufám, že soud by se o ně postaral, aby to bylo varování pro další podobné idioty.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.17 21:45
avatar
Náš malej pár hodin po porodu začal modrat a něco měl s dýcháním, moje paní hned letěla pro doktory (měla ho v tu chvíli u sebe) a ty ho hned odsáli-nějak vdechl mlíko. V mojí by se krve nedořezal. Dneska je malýmu 12 a vozí medaile ze zápasů (kick-box) a je to kluk jak má být. Takže za mě v porodnici 2-3 dny nejsou na škodu. A porod doma? Neuváženost.
Ohodnoceno: 5x
 

 

Datum: 13.02.17 07:42
avatar

Díky za názory.

Ano, já byla v porodnici v letech 1977 a 1979. Děti nám sestry vozily jen na kojení v takových korýtkách. Takže kromě těchto chvilek jsme odpočívaly a byla to pohoda. Dneska je to asi větší blázinec, když jsou mimča s maminkami pořád.

Kamarádka mi pořád volá a naříká, co kdyby...snažím se ji uklidnit, jak mohu, nestraším ji ničím špatným. Ale za mě - taky bych v té porodnici radši 3 dny vydržela a byla i s mimčem pod dohledem, to se přece dá. A když tam trpěla hlady, není problém, aby jí ten její něco k jídlu navíc přinesl. Všechno se dá vyřešit. Ale když je zdravé malé i rodička, snad to dobře dopadne. Ona je ta mladá mamina dost paličatá a co si umíní, to provede. Proto je ta babička /kamarádka/ z toho tak vedle.

Snad to rodina zvládne a prcek pěkně poroste. Ať vám ti vaši drobečci také pěkně prospívají. Jaga.

Od: zdenkane
Datum: 13.02.17 08:26
Dobry den, v cizine je naprosto bezne, ze po porodu se propousti domu. Treba vevodkyne Kate, par hodin po porodu uz pozovala fotografum pred odjezdem domu.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.17 09:11
avatar

Myslím si, že 3 dny v nemocnici vydrží každý a rozhodně neumře hlady, pokoje jsou dnes max. po dvou a nadstandart je po 1, můžete říct, že dítě na noc nechcete a vyspat se, v Brně Bohunicích to tak je. Vévodkyně není zrovna dobrý příklad, ta má servis.Vrátíme se k porodům na poli a pak dáme děcko do nůše a dosbíráme brambory? Porod je obrovský zásah do organismu ženy a já si nemyslím, že by měla se svým životem hazardovat. PB, buďte ráda, že jste s tím úklidem nedopadla jako já, myslela jsem si, že také vše zvládnu ale moje tělo si myslelo něco jiného, RS měla po vyčerpání organismu snadnou cestu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.17 18:32
avatar

Předem se omlouvám za svůj názor, ještě jsem nerodila. Ale jsem přesvědčena, že porodnice není hotel pro rodičky, nýbrž nutný dohled. První hodiny a dny po porodu se může stát cokoli, hlavně dítěti, a sobecké matky ne a ne pochopit, že by těch pár dní na nic moc stravě s nic moc personálem pro dobro prcka mohly přežít.

Raději upřednostní vlastní pohodlí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny nejen pro ženy
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.