Jak udělat knedlíky aby nebyly tuhé

Od: Datum: 09.02.17 14:59 odpovědí: 14 změna: 10.02.17 19:35

Co je příčinou že jsou kedlíky s práškem do pečiva i kynuté po uvaření v páře tuhé až tvrdé?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.02.17 15:35

To nikdo netušíme. Nevíme, jak vypadalo těsto, jak vypadá zařízení na vaření na páře atd atd. Když je vyndáte v době, kdy už "jsou", propícháte je? Tam by mohla být zrada.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 09.02.17 16:00

Z jaké mouky je děláte?

Půl kila polohrubé mouky, 1 vejce, asi 200 ml vody, sůl a menší půlka kostičky kvasnic. Pak nakrájený rohlík na kostičky. Rohlík den starý, je to lepší. Já to teda dávám uhníst a vykynout do pekárny, je v tomhle naprosto skvělá. Ale nemusíte, jenom musíte těsto pořádně prohníst vařečkou, nebo v robotu, abyste do něho vehnal dostatečné množství vzduchu a pak nechat pod utěrkou kynout dokud nenabyde. Asi půl až třičtvrtě hodiny. Těsto při ručním hnětení má zpracovávat tak dlouho, dokud se nelepí na stěny mísy. Viděla jsem v televizi v Prostřeno jak to dneska někteří dělají, jen těsto ledabyle promíchají a pak se diví, že jsou knedle tuhé a nedobré. Já čas neměřila, neboť se mi o to stará pekárna. Pokud máte pekárnu, tak vodu napřed, do ní trochu soli navrch nasypat mouku a nahoru to droždí a trošku cukru a zavřít pekárnu spustit program těsto. Když pekárna zapípá, přisypat ty rohlíky a pak už jenom dělat něco jiného. Těsto se přihlásí samo, ;). Mouku můžete namíchat půl na půl s hrubou moukou.

Od: fesoj
Datum: 09.02.17 17:00

Děkuji za odpověď.Dělám to přesně podle receptu jak ho píšete.Všechny suroviny zmíchám v míse na kynutí od TUPPERWARE,dvakrát jí nechám odfouknout a potom ještě rukou trochu propracuji.Vytvořím dva knedlíky a dám je na omaštěný pařáček do hrnce s vařící vodou.Po dvanácti minutách je otočím a vařím dalších dvanáct ninut.Potom špejlí odskouším jestli se na špejli nellepí těsto a když jó,tak ještě asi pět minut je vařím.Knedlík vyndám ,propíchám a rozkrojím a zjiťuji,že je tuhý a druhý den ještě víc! Není lepší dát jenom žloutek?

Datum: 09.02.17 18:14

V tom je ten problém. Vy jenom smícháte suroviny a nehnětete. Do této mísy můžete těsto dát, urychluje kynutí, ale rozhodně nestačí jenom suroviny promíchat, nechat dvakrát odfouknout a pak trochu propracovat. Těsto potřebuje opravdu vařečkou alespoň pět minut propracovat nadzvedáváním aby jste do něho dostal vzduch. Pak teprve ho dáte do té mísy. Vejce dávejte celé, nemá to vliv na tvrdost knedlíků. Je to v té vařečce.Jinak postupujete správně. Knedlík nekrájete nožem, ale nití. Já jsem nikdy nemusela knedlíky propichovat aby z nich vyšla pára. Prostě vyndám knedlík a ihned krájím na plátky. To s tím propichováním se zde ujalo proto, že se to dělá při velkovýrobě, kdy se knedlíky nekrájí, protože se pak prodávají celé, tak do vjíždějí takové jehly, aby vyšla pára, ale doma je to úplně zbytečné, pokud je nechcete schovat celé, nerozkrájené. Nit podsunete pod knedl, nahoře překřížíte a stáhnete. Nit Vám ukrojí krásný nadýchaný plátek, který není sražený tlakem. nejhorší na knedlíky je kovová strunová pomůcka, kam se dá celý knedlík a stlačí se to. Je to podobné kráječi na vajíčka. Horký knedlík se stlačí a splácne.

doplněno 09.02.17 18:24:

Teď jsem si díky Maky všimla, že píšete o nějakém prášku. Snad do knedlíků nedáváte obyčejný kypřící prášek do pečiva? To je úplně nevhodné. Když už, tak to granulované droždí, ale mám zkušenost, že to není ono. To leda že by se stalo a doma bych neměla obyčejné kvasnice a musela honem udělat knedlíky.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 09.02.17 20:30

Suzymon, já zrovna expert přes knedlíky nejsem, dělám je taky z droždí, ale moje matka dělávala i s práškem do pečiva velmi dobré. Recepty jsou i na internetu. Možná autorka dotazu nevystihne poměr tekutiny a mouky, má těsto tuhé?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 10.02.17 19:16

Blesiku, to teda nevím, protože prášek do pečiva přece ihned působí. Možná je Vaše matka hned házela do vody a nenechávala kynout. Prášek do pečiva má úplně jiné složení a není určen ke kynutí knedlíků, nebo buchet, nebo jiného kynutého pečiva. Dává se do různých sladkých těst, které jdou ihned do trouby. I do některého cukroví se přidává, ale to není kvůli tomu, aby vykynulo. A jestliže knedlík nevykyne, je tvrdý a nedobrý. Ale mám známou, která neumí knedlíky udělat a ani jí to nepřijde, protože dobrý knedlík nikdy neochutnala, takže si myslí, že ty její tuhé knedle jsou v pořádku.

Datum: 09.02.17 16:47

Podle mně tam bude moc mouky

Od: maky®
Datum: 09.02.17 18:03

To je divné. V práci jsme s kolegyní řešili to samé, stejný problém, taková šikovná a knedlíky měla stále tuhé. Dokola probírali recepty,až jsme na to kápli. Do kastrůlku s vlažnou vodou dala špetku cuktu a droždí. To je v pořádku. Avšak v kuchyni jí neustále pomáhal tatínek a vždy ve snaze pomoci dal kastrůlek na slabý oheň a v podstatě kvasnice zničil. Pak chodila do práce a vždy hlásila...táta mi zase uvařil kvásek, podle toho vypadal výsledek.

A jak vy to děláte s tou kostičkou droždí?

doplněno 09.02.17 18:09:

Aha, ted čtu, že místo droždí dáváte prášek, slyšela jsem, že z práškem jsou knedlíky tvrdé, nikdy jsem to nezkoušela. Ale at dám celé vejce nebo jen žloutek, knedlíky jsou nadýchané. Vařím též na pařáku v páře, protože pak nejsou ovařené.

Datum: 09.02.17 18:19

Maky, já prášek rozhodně nedávám. Dávám právě obyčejné droždí. A rozhodně ho nedávám do horkého. Teda jestli byla reakce na mne. Ano, stačí vlažná voda a troška cukru a nechat vzejít kvásek. To je za chvilku. Ale já to dávám do té pekárny a tam vodu na droždí ani nedávám, stačí špetka cukru.

Omlouvám se, byla to reakce na tazatele. Ten tam dává prášek. To už by bylo lepší to suché droždí v granulkách. Určitě ne prášek do pečiva. To je na knedlíky nevhodné.

Datum: 09.02.17 18:35

hodně lidí dělá knedlíky s práškem do pečiva a má je dobré nadýchané- jen se to musí umět ... a ne že by to bylo nevhodné...

Datum: 10.02.17 19:35

Hahanaj, co na to říci. Tak dobře. Jen asi to, že spousta lidí dělá ledacos, ale to ještě neznamená, že to musí být směrodatné.

Datum: 10.02.17 13:47

Droždí buď ělám zvlášt vlažná voda cukr nebo přímo do důlku do mouky.

Když je dšlám v páře, tak je dávám do utěrky,nad vodui rozprostřu utěrku, dám těsto a přiklopím hrncem, ale raději dělám válečky.

Od: wamp®
Datum: 09.02.17 18:54
Nevařím v páře.
Ale domnívám se,že chybu děláte jinde.

Datum: 09.02.17 19:04

Vynechte bílek, místo toho 2 žloutky a méně mouky / hrubé/. Když je tvarujete před vložením do osolené vroucí vody, tak rychle a namočenýma rukama, jako hodně měkké těsto. Jsou trochu divného tvaru, né jako tyhle válečky. To jak málem protékaly mezi prsty. Po pár pokusech natrénujete. Já ani kvasnice, ani ten prášek do pečiva nedávám. Jen mouku, mlíko, žloutky a kostičky z rohlíků + sůl.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.