Strach z budoucna - nevím jak to vymyslet

Od: Datum: 26.01.17 07:42 odpovědí: 22 změna: 30.01.17 19:04

S manželem jsme už 5 let v nájmu, pořád přemýšlíme, že by sme chtěli vlastní malý domeček s malou zahrátkou a nebo byt 3+1 se zahradou. Jenže v našem okolí byty a zahradky nejsou, už víc jak 2 roky hledáme jak byt tak zahradu.

Jde o to, že sme se rozhodli pro malý domek 3+1 do a chceme si pujcit hypoteku na 1 500 000 s tím že našetřeno máme 500 000. Z toho chceme ze svého koupit pozemek a nechat si rezervu a hypoteku chceme použít na stvabu domu dřevostavby na klíč. Manžel chce dřevistavbu se svépomocí, což podle mě nejde a krom jendoho kamaráda chlapa nevím kdo jiný by nám s tím pomáhal. Manžel má smlouvu na neurcito za 23 000 cisteho a ja sjem na rodičovské dovolené s jednim ditetem za 7 000. Bohužel mi smlouva na urcito uplynula v šestinedělí. Plus jsem začala cítit silnou touhu po druhém dítěti. Žádné dluhy ani splácení jinak nemáme nemáme. Hypo by sme spláceli kolem 8 000 za měsíc po dobu 20 let a něco přes 6 000 po dobu 30 let.

Mám hrozný strach z hypotéky, ale zase dokonce života nechci být v nájmu a chci dávat peníze alespon do neceho naseho a pak mít casem i neco pro deti nez krmit cizí a sami nemít nic.

Vím, že by v tomhle případě bylo dobrý si po rodičovske na prvni ditě najít práci a pockat az mi dají smlouvu na neurcito a porit si az pak druhe, ale uz mi bude 30 a začínám mít obavy, zda to za pár let ještě půjde i když vím, že moderní lekářství je v tomhle hodně dopředu.

Na druhou stranu vím, že je tu hodně fabrik, že bych hned něco našla, ale nemohla bych si moc vybírat, ale zas nevím jaká situace bude za 5 let.

Tohle vše mi poslední měsíc běhá hlavou a nemůžu se pořádně rozhodnout. Když se rozhodnu, že se ted o díte pokouset nebudu zacne mi byt lito, že mam jen jendoho broucka, když se rozhodnu tedy do roka otehotnet začnu mít zas strach z budoucna. Pořádně z těhle myšlenek ani nespím.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.01.17 08:12

Já si myslím, že takové přemýšlení a teoretizování je dobré jen do určité míry. Já totiž hodně věřím na osud. A jestli je psáno, tak to bude, ikdybych se na uši stavěla. V noci jsem něco vymyslela, konečně!, ale ráno bylo všechno úplně jinak. Já pak zuřila na sebe, že jsem si neužila toho, co mám. Že jsem si neužila a nechala to času, aby to odnesl, bez většího povšimnutí. A tak totiž funguje celý život. Je potřeba žít tím, co je a netrápit se příliš tím, co bude. Většinou to bude bez nějakého většího úsilí. Asi si protiřečím, protože se na všechno prostě vykašlat nejde, musí se myslet dopředu. Ale není potřeba se týrat a zapomenout na dnešní den. Na jeho vůni, na děje, které se přihodily, na lidi, které jsem potkala atd. :-D Víte, navíc, děti jsou strašná banda! Stárnou nesmírně rychle. A my pak žijeme jen vzpomínkami a výčitkami, že jsme si to více neužili, že jsme to brali jako samozřejmost nebo jako nutné zlo. Soustředili jsme se na to, až si sedne, až bude chodit, až půjde do školy. A najednou *sok**sok**sok* je to pryč. Nenávratně pryč!

Ohodnoceno: 2x

Datum: 27.01.17 10:28

Já si myslím,že každý člověk má myslet dopředu-zvlášť v dnešní době.a nežít ze dne na den.Na osud nevěřím,,ten si děláme sami.Můj názor,

A vážit tak,abychom neskončili na ulici ,Já se osobně hypotéky bojím.Můj syn má hezký dům a práce skončila a nemá na hypotéku,což by nikdy neřekl.Teď musí ho prodat udělal tam moc práce a bude bez domu. Pochopitelně ,že má dům větší hodnotu jak měl ale musí ho prodat .Takže si koupí menší ,nebo byt. Jak píši hypotéky se už bojím díky této době a nestálostí práce,

Ohodnoceno: 0x

Od: jezevec*
Datum: 26.01.17 09:07

Tak otázkou je, jestli chceš dalších 50 let platit hypo. Já osobně bych se poohlédl po nějakém menším starším domku na vsi, půjčil bych si třeba půl mega a postupně ho pak přetvářel k obrazu svému. Každej měsíc něco. Za deset let budete mít krásný bydlení a budete bez dluhů... Ale plánovat splátky na 50 let dopředu... toho bych se trochu bál...

Píšeš, že ve tvém okolí domky nejsou... můžeš trošinku specifikovat oblast?

Ohodnoceno: 3x

Od: pt®
Datum: 26.01.17 09:35

"dara", uvažujete dopředu, myslím, že to není na škodu. Mladý člověk kolem dvaceti let jde do všeho po hlavě, když jsem byla mladá dělala jsem vše na doraz a stále jsem měla nové cíle a šla jsem od jednoho za druhým, dnes si říkám, že jsem byla kaskadér. Každý jsme jiná povaha. My jsme také bydleli v bytě a při tom jsme si koupili malý domeček, spíš perníkovou chaloupku. Manžel si všechno uděla sám, kromě střechy a elektriky, vylepšovali jsme hodně let. Mezitím děti odrostly, my šli s manželem do domečku a synovi jsme nechali byt. Takže bych Vám spíš radila, jako "jezevec", koupit něco, co potřebuje rekonstrukci, ale zároveň se v tom dá bydlet. Záleží, jak máte šikovného manžela a jak jste šikovná sama. Ale hypo na 30 let je dlouhá doba, to ani nenašetříte nic dětem, budete je chtít vydržovat na škole a peníze budou chybět. Je to jen můj pohled, záleží, zda máte oba rodiče, kteří Vám pomůžou a podrží vás, to my jsme neměli. Poraďte se i s rodiči...*klik*

Ohodnoceno: 4x

Od: krtek6
Datum: 26.01.17 10:04

za 1,5mil postavíte svépomocí (pokud nejste z oboru) tak možná boudu pro psi a ne slušný domek...0,5mil co máte zahučí jen na ten pozemek...dřevostavbu nebrat...životnost je pouze 50let..co potom? splatíte hypo a barak bude na bouračku

Od: alen
Datum: 26.01.17 10:42

KAždý tady má svoji kus pravdy. Jediný co váš může potěšit, Nejste v tom sama řeší to statisíce mladých lidí u nás. 500 tis co máte to většinou není ani na pozemek, pokud tedy nechcete bydlet někde v zapadákově.Koupit si barabiznu a spravovat třeba i 10 let? Uděláte si to podle svých představ, bude Vás to víc těšit ale několik let bydlet s malými dětmi na staveništi, každý jednotlivý řemeslník Vás obere a vše bude svádět na toho předchozího. Pokud nejste v oboru, příliš zručný a přespříliš pracovitý, taky nic moc. Zadlužit se hypotékou na 30 let? Na druhou stranu 3/4 ml. lidí do toho jdou. Na novostavbu nemáte, budete čekat až budete mít každý dvě práce? A co děti? Takže babo raď. Nezávidím.

Od: ckcd
Datum: 26.01.17 10:46
100% hypotéky se už nedávají a za 1,5 milionu podle mě nic nepostavite, to je na domek málo. Do dřevostavby bych nešla.

Datum: 26.01.17 13:30

A nebylo by lepší koupit prozatím byt 2+1 a v budoucnu teprve něco většího? Znám pár lidí, kteří to udělali, s malými dětmi se to dá vydržet, splatíte to líp a pak budete klidnější a budete se moci lépe porozhlédnout po větším. Hlavně se nestrachujte, to je to nejhorší, ta paralýza strachem v dnešní době - co bude, jak to dopadne, taky jsem si tím prošla. Podle toho, jak píšete jste slušní a šikovní lidé, určitě vše zvládnete. Jak tu někdo psal, tu dřevostavbu radši ne, pokud nejste z oboru, tak to neuhlídáte, aby bylo vše v pořádku. Možná tak koupit něco staršího a menšího a časem udělat v patře další pokoje.

Datum: 26.01.17 22:14

Napíšu Vám svůj úhel pohledu, rozhodnout se musíte sami. Vždycky jsem realisticky zvážila možnosti, i když jeden neví, co v životě do toho může nečekaně přijít, a pak jsem do všeho šla po hlavě. Prostě šla jsme si ten sen splnit. Kupovat starší barák, to je nekonečná práce a nekonečné peníze. Nový Vás vyjde jen o něco levněji a deset let na něj nemusíte sáhnout, bydlíte v novém a podle svých představ. Montované dřevostavby se prodávaly nejprve Okály, pak modernější Multi, dnes nevím, jaké jsou modely, ale dělají se i zateplené. Myslím, že životnost byla asi 90 let, v reálu podstatně víc. Známí bydleli v nezatepleném patrovém Okálu a nedávno ho zateplili a s novou omítkou to vypadá, jak novostavba. Uvnitř teplíčko, topí krbovkama s rozvody do top. těles a mají nádherné bydlení i po tolika letech. My jsme začali stavět po padesátce, manželovi bylo 54 let.Hypotéku by nám nedali, vyplatilo se nám Stavební spoření a rozpočítat ho na více lidí. Poradil poradce z Lišky, perfektně propočítal, naplánoval a za 3 roky máme zaplaceno. Chce se to informovat. Na vysvětlování je toho příliš, jen uvedu, že jsme měli i za jistých podmínek možnost placení přerušit, asi na půl roku.Když se lidi dostanou do potíží a oznámí to předem, tak se snaží vyjít vstříc. Další věc je pozemek. Důl. je, v jaké lokalitě a za kolik. Okrajová část menšího města je finančně výhodnější a kupovat co nejlevněji, raději si zmapovat ceny a počkat, nebo koupit pozemek a stavět později, jak Vám bude vyhovovat. Na menším městě, když seženete zedníka s přidavačem, jako my, za tyhle peníze, a když budete přemýšlet, barák 3+1 postavíte. Zateplovali jsme až za dva roky, nakonec omítky a taky to šlo. Jenže my stavěli 7+1 s garáží a dvěma komorami. Nový barák bude mít i jinou hodnotu. (Ve Vašem věku byste snad ani tak vysoké splátky platit nemuseli, když jste ještě tak mladí. A s dítětem raději neotálejte.)Pokud bude práce, což Vám nikdo nezaručí, tak při nejhorším, si muž může sehnat i druhou práci, kdyby se něco neočekávaného přihodilo. A kdyby bylo nejhůř, tak vždycky můžete stavbu prodat i s hypotékou, či stavebkem a jít zpět do podnájmu. Všechno se dá řešit.

Od: rv
Datum: 27.01.17 11:39

Váš problém řeší spousta lidí. Chtějí se mít lépe, než na co mají. A hypotéka je skvělý produkt, který lidi přinutí pracovat, možná si vzít i druhé zaměstnání, a i jinak dělat věci, které by jinak nedělali. Osobně bych dal přednost dětem a slevil z nároku na bydlení. Pokud domeček, dá se bydlet i ve starém baráku, téměř zbořenině. Mnohdy to jsou domy, kde předchozí majitelé prožili celý život bez teplé vody, radiátoru a splachovacího záchodu.

Datum: 27.01.17 15:12

To je tragédie. 20+30 = 50 let splácet hypotéku. Kolik je Vám a kolik manželovi? Pokud je manželovi 30, tak do osmdesáti? Musíte počítat, že někdo přijde o práci, že může přijít úraz, nebo úmrtí. Potom bude všechno jinak.

Je to příšerné, ale dnešní ceny starých i nových nemovitostí jsou nastaveny na platy současných politiků a europoslanců, případně ředitelů firem.

Nic pro normálního, běžného občana. Proto píšu, že je to tragédie a zcela oprávněně se toho bojíte, ale jsem navštvaná na dnešní politiku, Vy jste jenom semletí soukolím. A nejen Vy, ale všichni ti ostatní malí občané této republiky.

Jak správně někde vyšel článek, je to realitní bublina a ta až praskne, tak se všichni na trhu nemovitostí podiví. Ceny na trhu nemovitostí absolutně neodpovídají realitě, skutečnému stavu nemovitosti.

Já Vám neporadím, jenom podpořím Vaši obavu, že já bych do toho nešla, zadlužit se na celý život, sebe i svoje děti.

Jak je zde názor, koupit levnější nemovitost mimo velké město, v horším stavu, udělat tam opravdu jenom to nejnutnější, hlavně vevnitř. To, jak bude vnitřek příjmně uzpůsoben, je důležité. Z venku ať to vezme čert. Nekupovat nic moc nového, ale zcela důsledně využít starých věcí, vše zrenovovat vlastníma rukama, podle mne je kouzlo ve starých věcech. Ne v kuchyňské lince za 250 000 korun. Živobytí někde dál je levnější, něco málo můžete vypěstovat, sklidit ze sadu, i to vejce sebrat od slepiček, když budete doma na mateřské, nemusí být problém. Uvaříte, zavaříte, nasušíte, dětem budou stačit též obyčejné věci, něco můžete i ušít, uplést, nebo nakoupit ze sekáče, nebo přes internet. Též řemeslníci jsou levnější, toho bych se nebála, naopak mám lepší zkušenosti s vesnickým, než z velkého města, ti jsou předražení.

Záleží, jak budete silná, co si zvolíte a budete to vědomě přijímat. Budete i aktivní, i na té vesnici, či malém městečku se dnes lidé dokáží pobavit, kulturně žít, zacvičit si, vyvíjet nějaké aktivity. Je dobré, nesložit ruce v klín, ale zapojit se. Malé vesnice se vylidňují, zůstávají staří občané. Pro ně budou chybět různorodé služby, možná, že i tady by se dala najít v budoucnu nějaká práce.

Časem zjistíte, že ten klid je daleko lepší, než ruch velkoměsta. Ještě záleží, jakou práci máte Vy i manžel, jak se to dá vše skloubit, či se dokážete naučit něco jiného a nelpět na původní profesi.

Pokud nebude dobré dopravní spojení, tak jsou nutné dvě auta, to je zase druhá stránka věci. Ale na internetu je plno nabídek starších domků a v dobrém stavu, jenom nejsou u Prahy.

doplněno 27.01.17 15:23:

A na dvorku bude běhat pejsek, kočička, Co by si děti mohly přát více.

Jinak spolužačka se stěhuje na důchod do jižních Ćech, koupili tam s přítelem starší domek. Ačkoliv to je z ruky, jezdí tam dálkový autobus, takže přes týden doklepává práci v Praze a na víkend jede do domečku připravovat bydlení. Právě od ní vím, že řemeslníci tam jsou, vědí o sobě, a žijí tam vůbec nějak pospolu.

Takže vybrat kraj, který se Vám líbí, ke kterému máte nějaké vazby, nějaké vzdálené příbuzné, kamarády, známé a zkusit levnější starší domeček. Tak snad na něco přijdete a poštěstí se.

Datum: 27.01.17 15:48

Tak jsem si to všechno přečetla a vidím, že převládá strach z hypotéky z toho důvodu, že je to na dlouhý běh a že manžel může přijít o práci a nebude na hypotéku. Podle mne se takto přemýšlet nedá, protože když jsou nyní v nájmu, určitě to není zadarmo. Minimálně platí nájem 8.000Kč. záleží na tom kde bydlí. Paní píše, že by hypotéku spláceli tu samou sumu měsíčně. V tom případě bych já do toho určitě šla, protože co by se podle podle Vás všech asi stalo, kdyby manžel o tu práci přišel? No také by neměli kde bydlet, protože by neměli na nájem a zadarmo je nikdo bydlet nenechá. Tudíž by to vyšlo úplně nastejno. Nyní jsou oba mladí a mají ten správný elán. Když se budou strachovat, že se někdy něco stane, tak ničeho nedosáhnou. Jedině s tím dítětem bych si to asi rozmyslela. Ale to neumím posoudit. Do dřevostavby bych ale nešla. Mám jednu známou a ta si nechala vystavět malý baráček na klíč. Zděný a s malou zahrádkou. Vyšlo jí to na jeden a půl milionu, plus pozemek. Baráček je malý, ale je moc hezký. Je to asi čtyři roky.

Datum: 27.01.17 16:46

No. Původně jsem nechtěl nic připisovat, ale když tady čtu ty katastrofické nářky o cenách nemovitostí na úrovni platů řiditelů firem, o zlodějských řemeslnících a o hypotékách placených padesát let, tak přece jen přidám.

Jak možná víte z knížky Kubula a Kuba Kubikula, každé strašidlo je tím větší, čím více se ho bojíte. Když se ho neleknete, tak je najednou prťavé, jak pudlík. Sice na vás může štěkat, ale udělat vám nemůže skoro nic.

Vy jste na tom docela dobře. Jakýsi základ máte a otázka nezní kolik vydržíte vy, ale kolik vydrží váš manžel. Já být ním, tak do toho jdu.

Jen bych vás upozornil na několik potenciálních obecně známých problémů.

1/ Ještě před hypotékou budete potřebovat peníze na akontaci. Viděl bych to minimálně 100,000,-, ale spíš 150,000,- KČ

2/ nějaké peníze si musíte nechat, takže budete žádat zřejmě o devadesátiprocentní hypotéku.

3/ S vašimi příjmy budete bráni jako rizikový klient. Úrok dostanete ke třem procentům, to znamená, že při hypotéce 1,5 milionu budete zpočátku platit úrok kolem 3500,- KČ měsíčně.

4/ Vašeho manžela přinutí uzavřít životní pojistku a pojistku proti nesplácení, přibližně 400,- KČ měsíčně.

5/ Jestli koupíte domek někde venku opodál, budete potřebovat auto, možná i dvě. Jak jste na tom dnes?

6/ Vaše výhoda je, že jste manželé. Ženatí chlapi jsou v tomto směru spolehlivější. To ví i každá šéfka každého úvěrového oddělení v každé bance.

*

No a jen douška na okraj, abych se zas od nějakého zdejšího znalce nedozvěděl, že tu plácám. Předloni jsem žádal o hypotéku potřetí. Ty první jsme potřebovali na vlastní bydlení a druhou na další vlastní bydlení kvůli práci. Třetí hypotéku jsme vzali kvůli děckám, protože byla lacinější, než platit koleje a priváty. Je to tak. Jeden čas jsme měli tři byty. Taky jsem nebyl klidný, ale když se zpětně dívám, nelituji vůbec ničeho, protože nebýt těch hypoték, nic by mě nepřinutilo namáhat se víc, než bylo nutné. Pořád se mi to zdá být lepší řešení, než bydlet v nájmu.

Mnoho zdaru. :)

Datum: 27.01.17 17:25

Taktak. Jaksi nějak nechápu, co se tady řeší. Máte vlastní bydlení? Nemáte. Musíte platit nájem? Musíte. Takže co je lepší? Platit něco, co nikdy nebude Vaše, nebo splácet svoje? Jo, jasně. Co kdyby... Co kdyby jste za rok oba umřeli? Co kdyby jste za rok vyhráli 10 milionů? Co kdyby... Prostě když bude životní průser, tak dům prodáte a je to. Jděte do toho.

doplněno 27.01.17 17:27:

A ještě k tomu, zda nový či opravit starší. Je Váš manžel manuálně zručný? Jestli moc ne, tak jděte do nového. Jestli si umí plno věcí opravit a baví ho to, tak můžete jít i do staršího.

Datum: 27.01.17 18:41

Figurek: já se zeptám, to jste měl postupně za sebou ty 3 hypotéky, nebo tři najednou? Nevím, co banka odsouhlasí, proto se ptám.

Ptám se i proto, že paní píše, že manžel má 23 tisíc čistého. Mě se to zdá málo, kdyby se tozhodli pro druhé děťátko. Protože ať jste již měl jednu hypotéku za druhou, nebo dostal /nevím, jestli to je možné/ tři najednou, porovnejte svůj plat /celkový příjem rodiny/ s touto rodinou. Též jste mohl získat peníze /výhra, prodej něčeho, dědictví, vysoký plat manželky/ a složit mimořádný vklad a zaplatil hypotéku ne za 40-50 let, jak sama tuto dobu tazatelka uvádí, ale dříve. Možná, že jste naťukl i svoji druhou práci.

Paní se bojí, rozvažuje, je opatrná. Pokud odečteme z platu 23 000 osm tisíc splátku hypotéky, pojištění proti nesplácení, zbyde jim necelých 15 000 z manž. platu na domácnost, stravu, auta, pojistky, provoz aut, zdravotní péči, telefony, poplatky státu. Nevíme, kolik bude brát paní, ale malé děti budou mít též nějakou spotřebu /mléko, plenky/, které dále porostou jak půjdou do školek a škol /školkovné, stravné, vybavení školáka, botičky dvakrát do roka /. A i oni jako dospělí budou občas potřebovat nějaké nové oblečení, prádlo, obuv, občas nějakou zábavu, o dovolené alespoň na týden na horách nemluvě. A když se pokazí lednice, pračka, ohřívač na vodu to je také malér.

Též nevíme, jestli manžel by byl schopen si najít novou, lépe placenou práci, jestli v jeho regionu taková je. Paní píše o továrnách, většinou se na nižších pozicích /odhaduji podle platu manžela/ jedná o vícesměnný provoz. A právě u toho vícesměnného provozu bude pán hledat velmi těžko nějaký další přivýdělek. ---Je to ale jenom moje úvaha.-----

Myslím, že Vaše rodina byla v jiné příjmové skupině, ale to si musíte přiznat sám. Poplatit náklady na tři byty a ještě k tomu hypotéku-y-. Proto si musí tato rodina opravdu vše rozvážit, jestli do toho jít.

Je ale pravda, že teprve když má muž rodinu, tak ho to teprve ,,vybičuje,, k lepším výkonům. A protože manžela neznáme, musí si to rozhodnout sami.

Jestli máte špatné zkušenosti s poradci a já se Vás tímto příspěvkem dotkla, tak mi to je líto, ale zase soudím podle sebe. Nechtěla bych prožít celý život a škrtit rozpočet, šetřit na sobě, dětech. Též mohou mít prarodiče, kteří pomohou, ale jak píšu, nevíme.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 27.01.17 19:30

Paní bere taky mateřskou. Taky můžou počkat se stavbou, až dají dítě do školky a začne pracovat. Zatím můžou sehnat pozemek a zařídit, co je třeba.

Od: vilik
Datum: 27.01.17 23:02
Ale vždyť je to tu dokola.
Splátky hypotéky budou nejspíš časem v poměru k platu klesat a měsíční nájmy stoupat. Před 20ti lety byla minimální mzda 4500 hrubého a dneska 2x tolik.
Takže platit čistý nájem, pokud je opravdu stejně velký jako splátka hypo, je dlouhodobě nesmysl. Zatím nájmy jen stoupají, kdežto hypošku budou splácet přibližně stále stejně. Nebo máte pocit, že je lepší z manželova platu platit letos osm, za rok osm a půl a za pět let desítku nájmu místo osmičky za hypošku? A co z takového nájmu teda ušetří dětem?
Jasně, můžou dramaticky stoupnout úroky, může přijít o práci, jenže pořád budou moci domek i se ztrátou prodat a na rozdíl od nájmu nemusí jít pryč s holým zadkem, pár korun můžou mít do začátku. A když prodělají na prodeji při poklesu cen nemovitostí, než zaplatí aspoň část domu, tak aspoň budou mít pocit, že to zkusili.
Na druhou stranu v důchodu mohou být ve svém. Žádný nájem, co sežere půl důchodu.
Spíš bych přemýšlel, na co mám a kolik budou stát vedlejší náklady, tedy město/vesnice, starý/nový a byt/dům+2 auta. A jestli budu kupovat hned nebo počkám.
Rozhodně ne jestli nájem nebo hypo.
Příklad za všechny. Byt 3+1 byl za 700 tisíc. Po deseti letech stojí tentýž 1200tisíc. O kolik je v něm letos dražší nájem a proč by splátka hypo z doby před 10ti lety byla menší? A o kolik se mezitím zvedl plat? A kolik jsem si z platu při placení nájmu vlastně ušetřil, dají mi úspory alespoň ten rozdíl cen?
Jinak jsem si všiml, že pár lidí tu nepochopilo, že paní nebude splácet 50 let. Ale buď osm tisíc dvacet let, nebo šest tisíc 30 let. Takže tak nebo tak, v padesáti má piánko a může cpát horem dolem do vnoučat.
Já bych vzal delší variantu a postupně splácel po pár letech mimořádné splátky, pokud bych byl schopný něco našetřit.

Datum: 28.01.17 07:46

Děkuji Viliku, že jste trefil hřebíček. Já jsem to tedy nepochopila, a nikdo mě neopravil, protože jsem těch 20 a 30 let sčítala, Vím, že splátka klesá po určité době, takže jsem se domnívala, že po splácení 8 tisíc se splátky snižují na 6 tisíc. Zadavatelka měla napsat mezi těmi splátkami jediné slovíčko ,,anebo,, a bylo by to i mě jasné.

Proto můj názor takový, jaký je a též rozpor mezi vašimi radami a mými.

doplněno 28.01.17 07:51:

Když jsem to všechno opět přečetla od začátku do konce, tak si připadám fakt jak TROTL ! A blbec dohromady.

Od: vilik
Datum: 28.01.17 08:51
To nic, já jen miluju práci s kalkulačkou a nebyla jste sama.
Jen mi přijde směšné lpět na nájmu, když já osobně vlastně neznám nikoho, kdo má nájem výhodnější než splátky vlastího. A to i v případě, že se ti dva po čase rozvedou.
I když splátka má zase jiná negativa a rozhodně se nemůže tvrdit, že je bezpečná a skvělá. Jenže přesto si myslím, že výhody maličko převažují. My prostě nežijeme v Rakousku, kde se nájem vyplatí.
Nájem pochopím jedině v případě, že je o dost nižší a můžu šetřit, nebo když se budu brzy stěhovat pryč.

Od: jaryk
Datum: 29.01.17 10:27

Jsou dvě možnosti, buď sehnat manžela se příjmem aspoň 80 tis. nebo se stát bílým cikánem, koupit barák na kamaráda, mít děti kolik chcete, peníze investovat do lékařů k získání invalidity nejlépe obou rodičů, a dětí. Výborné je sehnat inzulin a před vyšetřením ho dítěti píchnout, už bude registrováno celý život jako diabetik. Kamarád vám bude předepisovat horentní nájem cca 30 tis. a co mu zaplatí stát z toho by vám tak 10tis. mohl vracet. Dostanete příspěvek 100tis. každé 3 roky i na auto i provoz, pojistku ap., i když ho v podstatě nebudete potřebovat. Manžel nebude unaven z práce, tak může doma něco kutit, ptactvo k zlepšení jídelníčku asi taky úřadům nevadí, jen pracovat musíte pouze na černo. Důchod pak dostanete mnohem vyšší, než kdybyste chodili do práce. Jen si pak nezapomeňte nechat přepočítat invalidní důchod na starobní, přidají i několik tisíc. Chce to trochu cviku naučit se na úřadech řvát, když jste běloch není to jednoduché, ale choďte se učit od našich rómských obyvatel, já jsem viděl, že vyřvali i 7000,- na pračku v hotovosti. Mojí kamarádce vdově s třemi dětmi zatím nedali nic, má čekat 3 měsíce. Nesmí se to brát osobně. Vytrvat.

Datum: 29.01.17 10:33

Jaryk. Koukám, že Ti něco pořádně hnulo žlučí, viď? Nedivím se. Vše, co jsi napsal je bohužel pravda a je to naprosto k *blee*.

Datum: 30.01.17 19:04

Pravda nepravda, psát takové kecy do rad mladých manželů je neomalenost. Já vím, že dnes stojí spousta věci za h...o. ale v rámci svého duševního zdraví se jimi prostě nebudu zabývat, natož to někde zvracet jako radu. Náš švagr taky byl pořád naštvaný, nic mu nebylo vhod, no a zítra má pohřeb, bylo mu 55 let a já si myslím, že tak dlouho si myslel to, co je navrchu napsáno, až to taky s ním na prd dopadlo. Nejlepší věta na světě je - jak si myslíš, tak to je.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.