Podpora v mateřství u nikdy pracující ženy

Od: Datum: 05.01.17 10:34 odpovědí: 3 změna: 05.01.17 19:50

Drazí, už jednou jste mi skvěle poradili. Teď se otázká týká ohledně bratrovi přítelkyně. Je jí 19 let, je mezi 4-5. meěsícem těhotenství. Bohužel nedoděla vyučení kadeřnice, nikdy nepracovala, což je v jejím věku běžné. A já jsem se dozvěděla, že nějaká podpora v mateřství je až po roce práce? Ovšem, některé kamarádky měly i nějaký rodičovský příspěvěk. Jak je to tedy v tomto případě? Dostane i porodné?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rora®
Datum: 05.01.17 11:35

Peněžitá pomoc v mateřství náleží ženě, která má splněno 270 dní účasti na nemocenském pojištění za poslední dva roky, pojištění trvá ke dni nástupu na MD, nebo je žena v ochranné lhůtě. Což tedy v tomto případě splněno není, tudíž žena bude od porodu pobírat rodičovský příspěvek. Pokud bude otci dítěte ke dni porodu dítěte možno stanovit denní vyměřovací základ pro výpočet peněžité pomoci v mateřství (bude mít tedy ke dni porodu splněno 270 dní pojištění za poslední dva roky), budou si moct zvolit částku rodičovského příspěvku, jakou chtějí měsíčně pobírat. Pokud ani otec nesplňuje podmínky pro mateřskou, tak bude rodičovský příspěvek prvních devět měsíců 7.600 Kč a po té 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: foodlover
Datum: 05.01.17 12:58

Báječné! Děkuju za odpověď! :)

Datum: 05.01.17 19:50
avatar

Co dělá Váš bratr? Je-li nemocensky pojištěn (zaměstnán), nebo jestli si jako OSVČ hradí nemocenské pojištění, mohli by zvolit délku a výši rodičovského příspěvku (RP).

Jestli ale bratr např. studuje, bude mít matka nárok na RP ve variantě do 4 let věku dítěte (viz první odpověď, v níž je to rozepsáno).

Neprovdaná matka má už nyní nárok na příspěvek na výživu a na náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím od otce dítěte. Nárok na příspěvek na výživu od otce dítěte bude mít až do vou let věku dítěte. Dítě bude mít samozřejmě nárok na výživné od svého otce.

Porodné? Posuzují se společně příjmy všech společně posuzovaných osob za kalendářní čtvrtletí předcházející narození dítěte. Pro tento účel se započítává i nenarozené dítě.

Možná, že bude nárok i na přídavek na dítě.

Přesné informace získáte (matka získá) na kontaktním místě úřadu práce.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny nejen pro ženy
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.