Gravidita, odchod na mateřskou, kde se ptát?

Od: Datum: 04.01.17 19:06 odpovědí: 22 změna: 09.01.17 11:35
avatar

Pěkný večer všem, po zařazení se mezi čekatelky *ua*mám dotaz, moc se v tom ještě nevyznám, ani moc nevím, kde a koho se ptát - na sociálce? Na netu jsou spíš diskuze, kde každá dodá svoje myšlenky a zážitky, ne fakta.

Momentálně jsem do konce ledna na neschopence kvůli rizikovému pracovišti, Termín porodu zkraje července. Pokud půjdu na mateřskou oněch avizovaných 6-8 týdnů před porodem, vychází to zkraje května + ještě dovyberu týden dovolené. Má otázka zní, jestli mi zaměstnavatel může nařídit zůstat na neschopence až do odchodu, protože se mu moc nevyplatí hledat zástup na květen, červen a kousek července, kdy je školka ještě v provozu? Což chápu, že by pro něj bylo pohodlnější vyřešit si zástup nyní. Jenže nechci další tři měsíce sedět doma a řídit se podle vycházek, nemocná nejsem, problémy zatím nejsou a mám i jiné závazky, které by se tak velmi zkomplikovaly. Jistě by bylo i finančně výhodnější zůstat v práci.

Tudíž mohu zůstat v zaměstnání do doby těch 8 týdnů před porodem, nebo mi může být nařízeno odejít?

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.01.17 19:48
avatar

Dobrý den, Martino, zaměstnavatel nemůže nikomu nařizovat "nástup na neschopenku", jediné, co Vám může určit, je čerpání dovolené.

Přestože ještě nebudete mít odpracovaný celý rok, může Vám za předpokladu, že podmínku pro nárok na celou výměru splníte do konce roku, určit čerpání dovolené v celém rozsahu již nyní.

Pokud by pro Vás zaměstnavatel neměl vhodnou práci, šlo by o překážku na jeho straně, za niž by Vám náležela náhrada mzdy.

Jinak: "Rizikové pracoviště" musí řešit zaměstnavatel, nikoliv lékař vystavením neschopenky. Kdyby na Vás zaměstnavatel "tlačil" a Vy mu chtěla vyhovět, byla by to Vaše věc. (Já bych to neudělala, trvala bych na přidělení jiné vhodné práce...) Ale pokud byste mu vyhovět nechtěla, musí situaci řešit on.


doplněno 04.01.17 19:51:

O neschopence rozhoduje výhradně lékař, žádný zaměstnavatel není oprávněn cokoliv nařizovat ošetřujícímu lékaři.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 04.01.17 21:05
avatar

Děkuji, zaměstnavatel mě nikam přeřadit nemůže, viz níže. Nemocná nejsem, na neschopenku mi doporučili odejít hned tři lékaři, kvůli častým infekcím v prostředí školky. Nyní se čeká na přehnání chřipkové vlny, od února opět počítám s normálním nástupem do práce na ty tři měsíce, co bych ještě chtěla zvládnout.

Datum: 04.01.17 22:17
avatar

Potom jde o překážku na straně zaměstnavatele, za kterou Vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

Proč byste měla "být bita" kvůli tomu, že zaměstnavatel nemá jiné pracoviště?

(Náhrada mzdy za nemoc i nemocenské jsou výrazně nižší než mzda/plat.)

Rozumím tomu, že chcete, aby dítě bylo v pořádku a že nechcete zbytečně riskovat. Ale správně by tu situaci měl řešit zaměstnavatel, nikoliv Vy kvůli jeho pohodlnosti odcházet na neschopenku a přicházet o výdělek.

A jestli chcete od února opět nastoupit, nesmí Vám v tom zaměstnavatel bránit.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.01.17 08:49
avatar
Dekuji, Vase odpoved mi pomohla.
Od: paw®
Datum: 04.01.17 19:48
Taky to nemam overeno, ale pokud vas doktor uschopni a pracoviete je rizikove, tak vas musi zamestnavatel dat na praci nerizikovou. Treba z prace od bucharu oceli na vratnici.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.17 21:03
avatar

Děkuji za odpověď, u mé profese bohužel přeřadit nelze - není kam. Jsme malotřídka, dvě učitelky a jedna paní na úklid a svačiny.

Datum: 04.01.17 20:15

Některé věci v dotazu moc nechápu. Pracujete ve školce? Tam je tizikové pracoviště? Já jsem měla po potratu rizikové těhotenství, které mi napsal podle jeho uvážení lékař. Dcera se mi narodila v červenci, tak že jsem někdy v červnu ukončila nemocenskou, vybrala si dovolenou a pak nastoupila na mateřskou. Také jsem měla i jiné závázky (psychické onemocnení manžela, operaci matky), ale přesto mi bylo zdraví mého dítěte přednější, přizpůsobila jsem se tomu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.17 21:02
avatar

Pěkný večer, ano, infekční prostředí, kde každý den někdo prská, frká a kašle, je pro nenarozené dítě rizikové. Navíc jsem astmatik, kdeco chytnu a na delší neschopenku mě doporučil jak plicní, tak gynekolog, v neslední řadě i obvoďák, když jsem minulý týden dobrala atb na bakteriální zánět průdušek. Bohužel současná legislativa umožňuje rodičům vodit do školky i nemocné děti a my s tím nenaděláme nic, nehodlám ohrozit své dítě kvůli nezodpovědnosti jiných rodičů.

Jinak nemocná nejsem, zatím žádné problémy - díkybohu - jen to prostředí, kde děti nemají imunitu a jsou věčně nemocné.

Datum: 04.01.17 22:49
avatar

36 let děkuji pánu Bohu, ač jsem nevěřící, že se mě narodilo druhé dítě zdravé. Pracovala jsem v mateřské školce, když jsem otěhotněla, tak se tam objevily zarděnky. Až později jsem se dozvěděla, jaké následky mohlo moje dítě mít. Já to nevěděla, ředitelka školky nevím, ale myslím, že to měla vědět, a gynekologovi jsem to z neznalosti neřekla.

I takové věci se stávavaly v 80tých letech.

Takže buďte opatrná.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.01.17 08:59
avatar
Dekuji, snad se behem tech par mesicu u nas nic takoveho neobjevi.
Od: pb®
Datum: 04.01.17 23:08
Já bych to tak nehrotila. Pracuju s chemií, nevyhýbala jsem se jí ani v prvním ani v druhém těhotenství. Jasně že s organikou jsem nepracovala, ale proč se bát anorganických jedů, když vím, že bych je musela jíst, aby mi to ublížilo. Celé druhé těhotenství jsem vodila staršího syna do školky. A na Štěpána se mi narodil zcela zdravý syn druhý. Taky jsem astmatička, tedy poslední 2 roky. Ono zas tolik nemocí, co mohou poškodit plod není. Určitě ne běžné virozy ani bakteriální infekce. Jo problém by mohl být a neštovicemi a spalbičkami, ale to jste buď prodělala nebo jste očkováná. Navíc tělo dává při těhotenství maximum pro to, aby se plod zdárně vyvýjel, takže je možné, že jinak běžné obtíže vymizí. A s tím nevoděním dětí s rýmou nebo kašlíčkem do školky. To aby byl jeden rodič doma až do nástupu dítěte do školy, kde jim rýma nevadí, nebo měl neustále po ruce někoho, kdo je schopný do půl hodiny přijet a dítě celý den hlídat. Protože to takhle vstanete, umyjete se, oblečete, vše připravíte na odchod do práce, pak jdete vzbudit dítě a zjistíte, že má rýmu nebo zánět spojivek a že ten den se práce prostě nekoná. Ne každý zaměstnavatel tohle toleruje. Ostatně poznáte sama.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.17 08:58
avatar
Dekuji za reakci, pokud jste ale cetla cely muj dotaz, tak zatim nic nehrotim. Nejsem doma na vlastni zadost, protože me napadlo, ze bych se mohla valet.
Jsem doma na doporučení tri lekaru. Detske nemoci jsem prodelala, ale treba "obycejna" chripka je pro plod pomerne nebezpecna. Proc zbytecne riskovat v infekcnim kolektivu.
Chapu rodice, co chodi do prace, ale to pro nas ani jinde neni omluva a duvod davat nemocne dite do skolky. Odporuje to narizeni msmt i vnitrnim radum skolky, racte dohledat. Pro rodice nemocneho prcka je to jiste komplikace, ve skolce je vsak dalsich 20 deti, jejichz rodice tez potrebuji pracovat.
Datum: 05.01.17 00:36
avatar

Ivzes to popsala presne a naridit vam nemuzou nic..Jinak moc moc gratuluju*tanec**ua*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.17 08:50
avatar
Dekuji ☺aspon necim budu kryta.
Datum: 05.01.17 06:20
avatar

Martino, z mnoha odpovědí zde je poznat, že jste moudrá a přemýšlivá. Teď ještě navíc velmi ohleduplná k zaměstnavateli.

Když zavzpomínám, tak si velmi dobře vybavím svou maminku, učitelku důchodkyni. Téměř neustále docházela a dojížděla do některé z místních a okolních škol na krátkodobý i dlouhodobější záskok. Někdy si dokonce mohla vybírat. V tom případě volila právě malotřídky v okolních vesnicích, protože prý tam byli lidé a hlavně děti hodnější. Jsem si proto jistá, že i za vás se na krátkou dobu nějaký podobný záskok najde. Užívejte si toto krásné obodobí v klidu a pohodě!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.17 08:52
avatar
Dekuji, no moc moudre a rozumne si nepripadam. Na hledání zaskoku ma reditelka pomerne dost casu, pokud bude vse ok. Zatim moc neuzivam, mala bude rapl po mne :-D
Od: pt®
Datum: 05.01.17 12:26
avatar

Martino, nejprve gratulace k holčičce, ať vše dobře dopadne,*houpy* ať jste obě zdravé. Ivzez Vám to rozepsala a tak je to nyní na Vás, pro mně by bylo zdraví důležitější než nějaká kačka na víc, ale třeba Vám v práci vyjdou vstříc a něco se najde...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.17 20:10
avatar
Dekuji , zatim zadne vaznejsi zdravotni problemy nejsou, neplanuji sedet ctyri mesice doma... pokud by to ale bylo nutne, pak samozrejme v prvni rade muj prcek a pak vsechno ostatni.

 

Datum: 06.01.17 17:27
avatar

Martino, blahopřeji. Dcera pracovala jako soc. zaměstnanec v kanceláři jednoho ústavu pro nevidomé a hluchoslepé, od prvního dne zjištění těhotenství byla na neschopence, právě pro důvody které uvádíte. Doma si v klidu můžete chystat vše pro dítě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 06.01.17 21:23
Lidus, bez urazky. Co lze v klidu chystat pro dite 9 mesicu? Jako zacit rekonsteukci detskeho pokoje?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.17 14:13
avatar

Paw, nemám se proč urážet, v té době uděláte v klidu dětský pokoj, nakoupíte beze zmatků vše pro dítě a užíváte si klid. Myslím, že málokterá žena co dítě chce, běží k lékaři dřív jak ve 3 měsíci a mezi námi od 8 už jsou rády, že nikam nemusí. Zůstat doma je lepší než chytit třeba zarděnky, žloutenku, herpes...nebo i tu "obyčejnou" chřipku. Dokonce i já byla v r. 1982 od ¨čtvrtého měsíce doma, pracovala jsem v JZD jako zootechnik.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.01.17 11:35
avatar
Dekuji☺. Dneska je to v praci s lidmi tezke... vsude na vas nekdo prska bacily, v obchode, na urade. Dnes me dokonce berou prednostne na plicni vyšetření, abych nemusela sedet hodinu v cekarne s pripadnymi nosici chripky, coz velmi ocenuji.

 

 

Poslední otázky Poradny nejen pro ženy
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.