Podpora v mateřství a rodičovství

Od: Datum: 04.01.17 12:29 odpovědí: 2 změna: 04.01.17 15:08

Dobrý den, ráda bych se zeptala maminek, které s tím mají zkušenosti z poslední doby, z čeho se počítá podpora v mateřství a rodičovství. V současné době jsem na rodičovské dovolené (nastoupila jsem na mateřskou v říjnu 2015) a plánujeme druhé dítě. Pobírám rodičovský příspěvek ve výši 11.500 Kč. Z čeho se počítá mateřský a rodičovský příspěvek u druhého dítěte, pokud budu ještě na rodičovské dovolené? Ze mzdy před mateřskou nebo z dávek v rodičovství? Je nějaký rozdíl v tom, zda se narodí druhé dítě 2 nebo 3 roky po prvním z hlediska mateřského a rodičovského příspěvku, pokud pobírám maximální výši? Předem moc děkuji za informace!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.01.17 13:48
avatar

Žádnou dávku nelze vypočíst z jiných dávek, pro výpočet se musí vycházet z dosažených výdělků. [Z "dávek v rodičovství" nelze vypočíst další dávky.]

Pro začátek několik pojmů: Mateřská (MD, prvních 28 týdnů) a rodičovská (RD) dovolená = volno, které na péči o dítě poskytuje zaměstnavatel. Nárok na toto volno mají zaměstnané matky/rodiče.

Peněžitá pomoc v mateřství (nikoliv mateřský příspěvek), dále PPM, je dávkou nemocenského pojištění. Pro přiznání PPM je nutná účast na nemocenském pojištění, případně trvání stejného zaměstnání, ze kterého jste odešla na předchozí MD.

Pokud toto zaměstnání stále trvá, a pokud se další dítě narodí do 4 let věku předchozího dítěte, bude se PPM počítat ze stejných výdělků jako v předchozím případě. (Kdybyste před vznikem nároku na další PPM nastoupila zpět do zaměstnání, vycházelo by se z těch výdělků, které by pro Vás byly výhodnější → nemuselo by se nutně vycházet z nově dosahovaných výdělků.)

Rodičovský příspěvek (RP) je dávka státní sociální podpory. Jeho výše a doba jeho pobírání závisí na předchozích výdělcích jen částečně (RP nemůže být vyšší než předchozí výdělky). Pokud jste nyní "dosáhla" na nejvyšší RP, bude to u dalšího dítěte pravděpodobně stejné. (Je jedno, jestli další nárok vznikne 2 nebo 3 roky po předchozím.)

Jen pozor na to, že dávka náleží vždy jenom na nejmladší dítě v rodině. Nelze souběžně pobírat PPM na mladší dítě a RP na starší. Se začátkem výplaty další PPM se ukončí výplata RP.

_____

Na toto se neptáte, ale mohlo by se Vám hodit:

Jste-li stále zaměstnána, vznikne Vám za dobu MD nárok na dovolenou. Doporučuji tuto dovolenou vyčerpat před nástupem na RD (souběžné čerpání ani proplacení dovolené nejsou možné), aby se Vám za dobu následné RD nárok nekrátil. RP můžete začít pobírat už v době čerpání "řádné" dovolené.


doplněno 04.01.17 13:52:

Upřesnění:

Souběžné čerpání RD a "řádné" dovolené ani proplacení "řádné" dovolené ...

Ohodnoceno: 4x
 
Od: mejzli
Datum: 04.01.17 14:57

Moc děkuji za vyčerpávající odpověď!

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.