Vaření pro cizí hosty

Od: Datum: 29.10.16 21:27 odpovědí: 18 změna: 27.11.16 18:47

Zdravím a přeji hezký den. Co jsem pochopila, tak přichystáte menu, umístíte ho na net a ostatní se na něj můžou přihlásit. Neabsolvoval někdo takový večer? Jak to probíhá? Chtěla bych to vyzkoušet a pro někoho uvařit menu :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: balzerka
Datum: 29.10.16 23:44

Vařím ráda, ale rodině a nejbližším přátelům. Já bych asi neriskovala zvát zcela neznámé lidi. Jsem sama zvědavá, jestli se někdo ozve.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.10.16 06:02
avatar

Nikdy jsem o tom neslyšela, ale uvažte, že nevíte, jací lidé Vám přijdou domů. Pokud nějaký bezdomovec, ať přijde. Nají se a bude rád. Horší je ale třeba nějaký kravaťák, který je ve skutečnosti bytový zloděj - nají se, okoukne a za týden nemáte už vařit na čem.

Trochu jinak je postavené Prostřeno, kde se lidé aspoň trochu znají - jména, bydliště. A stolují společně 5 dní.

Do ničeho podobného bych nešla. Když uvařit tetě a strejdovi, proč ne? Ale nevíte, kdo Vám tam přijde, jaké nemoci třeba může mít /a roznést/. To jsou dneska ty slavné reality šou, kdy se lidé baví a čím nepravděpodobnější a zvrácenější pořad je, tím víc lidé kulí oči. Vzpomínám kdysi /ležela jsem v nemocnici/ na pořad Výměna manželek. Sama se na to nedívám, chěla to moje spolupacientka. Tak jsem se dívala s ní. Mladá půvabná, upravená Češka, dlouhé uměle nakadeřené vlasy, nehtíky 5 cm. Nějaká DJ. Dovezli ji do Rumunska, do takové kůči, záchod na hnoji, voda žádná, manžel vidlák. Musela se starat o dobytek. Nakonec to ta dívka docela zvládla, k těm lidem si našla cestu. Až jsem se divila. Přesto podobné pokusy nemám ráda a tak je to i s tím vařením pro cizí.

Cizí hosté ať jdou do restaurace. Nejsem lakomá, ale tohle se mi opravdu moc nelíbí a nešla bych do toho. Jen proto, abych byla další cvičená opička, národ valil oči a TV měla co natáčet? Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.10.16 08:11
avatar

Já si myslím, že aby nastalo, že se sejde dostatek hostů, aby pokryli návratnost nákladů, ke stolu s teplým jídlem, to není tak snadné. To chce hodně vypracovanou a sofistikovanou logistiku. Nejde uvařit, dát na net, prostřít a čekat, kdo příjde a jestli vůbec někdo příjde. A když by náhodou přišlo lidí více, pošlete je domů? ;) Bude to složitější, než to na první pohled vypadá. Dokonce si myslím, že to vaření bude méně složité, než zajištění dostatečného počtu hostů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.10.16 09:07
avatar

Neslyšela jsem o tom ale až budete vařit, napište mi a já příjdu i s manželem i nějakou korunu dám, hlavně, že nebudu muset vařit.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.10.16 09:14

Super nápad! *palec* Pořad taky neznám, ale kdyby Vám Kristyno scházeli stolovníci, my jsme 3. :-D a slušní, nereptáme a nejsme hádaví.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.11.16 19:48
avatar

Liduš, ne nějakou korunu. Ale osm stoveček si připrav pro dvě osoby, k tomu si tam na vlastní náklady dojedeš a zase odjedeš. Heršoft, a já si myslela, že nejsi tak utrácivá...*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.11.16 20:36
avatar

Suzy,400,- osoba?, to se hecnu a uvařím. Za 800,- to mám na celý týden.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 30.10.16 09:22
avatar

Nejraději vařím pro svoji rodinu. Jednou do roka však přijedou návštěvy na Dušičky zdaleka, jdou na hroby, u nás se sejdou a to vše před polednem, takže jsou předem zvání na oběd, jsou to příbuzní z manželovy strany. Za ten rok vždy vše zapomenu, takže opět jim něco naservíruju a musí mi být jedno, jaké kdo má chutě, prostě to vždy slupli a vypadali spokojeně, nebo se alespon tak tvářili a děkovali. Nedá se říci, že bych se v tom vyžívala.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.16 18:44
avatar

Ahoj Kristino. Tak do tohohle bych nešla ani náhodou, a to vařit umím. Sice nevím o co přesně jde, ale tyhle pořady jsou všechny na jedno brdo. Jde o sledovanost. Tím pádem budou "vybíráni hosté" takoví, kteří vykazují tu největší možnost konfliktu. Jinak by to totiž nemělo vůbec žádný úspěch. Lidé chtějí vidět maléry, aby zapomněli na ty vlastní a těšili se z toho, jak se v tom koupe ten druhý. Kdo by se díval na to jak dobře uvaříte, hosté to v klidu snědí a pochválí Vám to? To by byla nuda. Připravte se na to, že Vám do bytu, nebo do baráčku přijdou cizí lidé kteří tam nejdou proto, aby Vás pochválili, ale proto, aby Vás co nejvíc vytočili. Vy se budete pachtit jako blbec, budete muset snášet kamery a všetečné otázky, cizí lidi se u Vás zadara nají a nakonec Vám řeknou, že jste úplná nula,protože oni by to udělali jinak.

To si nepamatujet na ten pořad "prostřeno", kde vařili jenom známí herci a známé osobnosti? velice rychle to skončilo, protože to nemělo žádnou sledovanost. Nikoho nebavilo se dívat na to, jak třeba paní Patrasová dobře vaří a jak ji její hosté jídlo chválí. A zaslouženě. Ale to lidi nebaví. není to žádné "vzrůšo". Já si to ale pamatuji, protože zrovna ona vařila výborný kaldoun tak jak se má.A vařila tam Zagorová a jiní. Mně to bavilo, protože ti lidé měli opravdu vědomí o dobré gastronomii. Ale 90% diváků to nebavilo a pořad rychle skončil. Holt tam byli slušní lidé, kteří si nezáviděli, protože byli všichni na stejné úrovni. A hlavně, o nic jim nešlo. Možná to zviditelnění, protože tenkrát byla výhra dávána na doročinné účely.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.11.16 06:31
avatar

Máš recht, Suzy. V Prostřenu je pokaždé aspoň jeden rušivý element. Co do všeho rýpe, šťourá, nic mu není po chuti. Vzpomínám namátkou na Makedonce, Itala, kterému všechno "kutnalo", zlého Egypťana, který nutil své hosty vše dojíst. On sám to ale nedělal. Na cikánku, Ukrajinku v horké Praze bez lednice, která jídlo skladovala ve staré lavičce s dvířky na balkóně. *blee* Na několik muslimáků. Jedna z nich pořád tvrdila: budte tolerantný. Ale sama nebyla a poroučela si, jako by byla u sebe doma. Ti ostatní se jí podřídili a vše se točilo podle toho, co ona chtěla. Já bych ji popadla za ten její hábit, vystrčila ji za dveře a bylo by po pořadu.

Proto i když tento pořad neznám, věřím, že i tam budou zváni co nejrušivější strávníci, kterým není nic po chuti. Nabaští se a ještě udělají z hostitele hlupáka či neschopného kuchaře. Také by se mi to nelíbilo.

Můj názor - přišla bych, najedla se. Ocenila bych, že nemusím vařit, určitě by nebylo předloženo nic tak špatného, abych to nesnědla. Pochválila bych a poděkovala. Nehaněla bych, že maso nemělo být ze stehen, ale z prsou, že ta rýže měla být měkčí, či že v dezertu chybělo dnes tak nezbytné mascarpone. Kdo vaří bez něj, jako by nebyl. Když jsem to ale řekla manželovi, odpověděl mi, že mě by tedy do pořadu určitě nevybrali. Abych jen jedla a poděkovala. Oni že potřebují lidi hádavé, protivné, nespokojené, kteří na všem hledají vši. A to bych nedokázala.

Proto bych ani nevařila /na co hostit kyselé ksichty?/ a ani sama nešla nikam jíst. Protože nejsem rozmlsaná a určitě bych chválila. A to v televizi nepotřebují. Tam potřebují konflikty, šarvátky a hádky. Je to dneska divný svět. Místo vlídných slov rozsévá jen nenávist a zloba. Proč? Jaga.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.11.16 07:48
avatar

Všimla jsem si, že některé odpovědi jsou zcela mimo. To se nejedná o nějaký TV pořad, ale o vaření pro návštěvníky, kteří se k vám přijdou najíst jako do restaurace a taky za to zaplatí. https://mnam.cz/ :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.11.16 19:31
avatar

Ano,to je podle Tvého odkazu pravda. Ale není divu, že jsme všichni mysleli na něco jiného. Tazatelka mohla dát také přesný odkaz na co se to vlastně ptá. Ale v tom případě by tady asi nikdo neodpověděl nijak. Teď jsi to teda osvětlila a jsem zvědavá kdo tady napíše, že to vyzkoušel a jak to probíhá.


doplněno 02.11.16 19:52:

Navíc je cena na osobu kolem 400 Kč. To už bych si sakra rozmyslela, abych si rezervovala místo někde kde nemám žádnou jistotu, že se dobře najím a ještě se tam kodrcala. Jediné kam bych určitě šla byla ta čínská kuchyně, ale tam se sešlo asi 30 lidí a všichni to chválili. Tudíž, pokud bych se chtěla účastnit takového podniku, musela bych si být sakra jistá, že dokáži uvařit třeba pro patnáct lidí, neboť tam člověk neví kolik se jich přihlásí. Navíc musím mít také kapacitu prostoru k tomu, abych tolik lidí mohla přijmout podle norem, když už si řeknu 400 stovky za osobu. Takže kdyby se tazatelka zeptala takto, tak bychom mohli odpovídat jinak, než jak jsme odpověděli.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.11.16 12:46
avatar

Také jsem to neznala, v otázce nic bližšího nebylo, tak jsem si to představovala jako nějakou běžnou reality šou. Omlouvám se za neznalost.

Někam jet a ještě dát 400 Kč za večeři není pro mě také příliš zajímavé. Pojedeme s manželem dva, dám za to 800 Kč a kdoví, co to bude, jak to bude chutnat...

Řeknu na rovinu, že za těch 800 Kč za oba bych udělala hned několik chutných obědů. Je to prostě asi pro mladé a mající dost peněz, kteří navíc chtějí poznat nové lidi i nové prostředí. Já, důchodce, raději nadělám krásně vypečené bramboráky s dostatkem česneku a majoránky, pochutnáme si a vyjde nás to pro oba tak do 50 korun. Nebo houby na kyselo, kde hlavní částka je za smetanu. Ostatní mám za pár haléřů. Buřtguláš, koprovku, bramboračku s houbami...Prostě za těch 800 korun bych dovedla vyžít pěkně dlouho. Skromně, ale chutně.

Takže nic pro nás. Jaga.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lenkahrn
Datum: 25.11.16 10:20

Já si taky myslím, že se jedná o mnam.cz :) a jinak ty jsi už takhle vařila? Ukazovala mi to teď kamarádka a už je na jeden večer domluvená, ne jako hostitel, ale host :) tak jsem zvědavá

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: mirka*
Datum: 25.11.16 10:52

Tak zrovna do tohoto bych asi nešla, abych si domů zvala cizí lidi na jídlo. Příbuzné nebo kamarády ano, ale cizí člověk? Co když to bude nějaký všivavec, co vám doma nasadí vši nebo někdo, kdo si to plete se seznamkou a po jednom obědě u vás doma vás bude stalkovat dalšího půl roku a nebo to bude jen obyčejný a prachsprostý zloděj?

Existují i stránky, kde se inzeruje vyloženě jenom to jídlo, že si ho člověk někde od vás vyzvedne a odveze domů , kde si ho i sní, aniž by k vám lezl domů. To by mohlo být rozumnější než si brát cizí lidi domů. Jinak tyhle moderní harakiri frčí zejména ve větších městech (Praha, Brno...), jestli jste z nějaké vesnice nebo maloměsta, tak tam asi nikdo, kdo by se zapojil, moc není - plno lidí ani neví, že něco takového existuje. Jinak se divím, že po takových věcech nejede třeba finančák, protože to už je de facto hostinská činnost, když to takhle někde inzerujete na internetu a ti lidi vám za to platí - měly by se z toho platit daně (o tom, že byste musela mít EET ani nemluvě)


doplněno 25.11.16 14:27:

@kusk: Tak například já nejsem žádný zapšklý důchodce, mně samotné je 30 let, takže se zařazuji do kategorie mladých, tak neškatulkujte. A to, že bych si nepozvala cizího člověka do svého vlastního bytu, kde mám svoje věci, nemá podle mého vůbec nic společného s nějakým nedostatkem smyslu pro humor či vysokým věkem. Je fakt, že jestli autorka bydlí v nějakém pronájmu, ze kterého se kdykoli může odstěhovat a nic z vybavení bytu jí tam nepatří, tak jí to může být jedno.

Jinak s tím "ošetřením odborníky" bych si nebyla tak jistá. Problémy už teď mají i jiné podobné akce typu spolujízda - v Německu už to tuším zakázali. Nepředpokládám, že by se mělo jednat o nějakou ojedinělou neopakující se akci - ti, co se těchto akcí účastní, to většinou právě dělají opakovaně. Kdyby to měl každý dělat jen jednou, tak by se ten projekt vůbec neuchytil a velmi rychle by upadl. Neříkám to proto, že bych někomu něco nepřála, ale jako holý fakt - tato činnost už může vykazovat znaky podnikání a mohly by z toho být problémy, pokud by to někdo nahlásil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kusk
Datum: 25.11.16 11:37

Kristýnko, jeli vám kolem 20 - 30 let, tak do toho jděte, určitě zapadnete do kolektivu a užijete si neobvyklý večer.Patříte-li do starší generace zapšklých důchodců postrádající smysl pro humor, tak to nezkoušejte, pokazila byste večer i ostatním.

Tohle založila parta lidiček (odhaduji kolem 30 let), mají to dobře ošetřené odborníky proti nepřejícím - udání, daně, eet atd. Jelikož se jedná o ojednělou neopakující se akci, tak se nemusíte ničeho obávat. Proto zatím vaří hostitel pouze jednou, možná časem přijdou na způsob jak by bylo možné opakovat akci u stejného kuchaře.

Ať se vám meníčko podaří a pěknou zábavu vám přeji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.11.16 12:12
avatar

Nebála bych se této nabídky ani jako host, ani jako hostitel. Nedávno jsem absolvovala něco podobného, jen se nejednalo o stravování, ale o nocleh v cizím bytě. Podle základních informací na stránkách Mnam je to velmi podobné se systémem ubytování, se kterým mám velmi dobrou zkušenost.

Napřed jsem se registrovala a poslala fotku. Hostitelka mě mohla odmítnout. Neodmítla, takže jsem za velmi dobrou cenu několik nocí přespávala v cizím pokoji. Čistém, útulném. Pak jsem napsala jakési hodnocení, které budou číst další zájemci o přespávání v onom bytě. Napsala jsem pravdivě pěkné. I já jsem dostala hodnocení. Také pěkné (aby ne! chovala jsem se slušně). Kdybych byla mladší a mohla cestovat, objednávala bych si noclehy (i v cizině) právě v tomto systému.

V systému Mňam bych docela ráda ochutnala nějaké speciality. Hlavně cizokrajné. Předpokládám, že ve velkých městech nabízí španělské menu zde žijící Španěl, řecké Řek... Ani cenově to není tak hrozné, v nabídce vidím i pozvánky v ceně pod 200 Kč, což v restauraci čas od času také platím.

Shrnutí - hodnotí se host i hostitel. V obou případech se jistě každý chová co nejlépe, nebo v systému skončí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.16 18:47

Já s tebou naprosto souhlasím. Pokud je člověk mladý tak by měl zkusit všechno a určitě si nikdo nedovolí nějaký podraz, protože by pak uz nikdy nic nemohl pořádat. Já jenom doufám, že to brzo dojde i k nám do Brna, protože zatím je tam jenom jedno meníčko a ještě oběd myslím :)) ale dala bych si nějakou řeckou od Řeka :))

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.