Jak využít sádlo z ovce?

Od: Datum: 21.10.16 05:17 odpovědí: 17 změna: 23.10.16 05:45

Dobrý den,

porcovala jsem ovci. Nemáme rádi, když je maso tučné, tak jsem všechno sádlo poctivě odstraňovala. Větší kusy jsem nechala na zavěšení pro ptáčky, zbytek jsem pokrájela a vyškvařila, klasicky, jako vepřové sádlo. Pěkně ztuhlo. Škvarky jsem pomlela a přidávám je do krmení slepicím.

Jak ale toto sádlo nyní využít? Není vůbec cítit takovou tou "skopovinou", jak to někdy bývá, ovce byla zřejmě mladá, chovaná venku na pastvě, tak to skutečně není cítit. Je možné na tomto sádle udělat třeba cibulku do guláše, nebo třeba jíšku? Co myslíte?

Uvažovala jsem i nějakou mast - třeba s měsíčkem apod.

Nemám s využitím skopového sádla vůbec žádnou zkušenost, jen mi to bylo líto vyhodit, tak jsem to prostě vyškvařila. Slyšela jsem že lidé používají klidně sádlo králičí či kozí /to já nikdy ne :(/, tak by mě zajímalo, zda a do čeho by se nechalo zpracovat toto ovčí.

Děkuji za nápady - Jaga.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.10.16 06:11

U nás na tom babička, dokud žila, smažívala koblihy; měly sice takovou trochu zvláštní "vůni", ale nebyly špatné...

doplněno 21.10.16 06:22:

Ne, koblihy byly dobré...zkuste jednou, uvidíte, možná vám zachutnají...a sádlo už nebude...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 21.10.16 06:19

No a právě z té zvláštní vůně mám docela strach. Ačkoliv zatím to cítit není, ale nevím, zda by se to nezměnilo, až se sádlo následně rozpustí. Dík za odpověď. Jaga.

Od: maky®
Datum: 21.10.16 07:01

babojago, jak jsem ráno ještě nebyla rozkoukaná, tak čtu váš nový nadpis JAK VYUŽÍT SÁDLO Z OVOCE...fuj, to jsem se lekla, takže i ovoce obsahuje sádlo, to už se na to vykašlu...no ale pak jsem nasadila optiku a docela se mi ulevilo :-D

Ohodnoceno: 1x

Datum: 21.10.16 07:21

To nic není, Maky, jela jsem autem přes jednu vesnici a zdálky nahlas přečetla velký nápadný nápis na vratech: KOSTELECKÝ SALÁM.

Když jsme přijeli blíž, vidím, že tam ve skutečnosti je napsáno: KOSMETICKÝ SALÓN.

Manžel se chechtal jako blázen. Ale na svou omluvu musím říct, že to bylo hodně podobné. A neměla jsem brýle. :-D Jaga.

Od: maky®
Datum: 21.10.16 08:02

Jago, nedivím se, kostelecké uzeniny bývaly kvalitní, jak je tomu dnes, ani nevím *smich*

Ohodnoceno: 0x

Datum: 21.10.16 09:28
To buď ráda, že nejezdíš na Chrudimsko. Tam je u Chrasti na plechové stodole nápis Erotické řezivo. Jen lidi s dobrým zrakem čtou správně Exotické řezivo. Trošku za to může ten vlnitý plech ale víc ty oči Omlouvám se za příspěvek mimo téma. Ovčí sádlo fakt nemám. Jen vepřového máme plný sklep.

Datum: 21.10.16 09:08

Doma jsme na beraním sádle pekli bramborové placky a byly dobré.mamina

Datum: 21.10.16 10:50

koblihy jsem taky jedl babina to míchala půl na půl s vepřovým a dalo se to nebo dělala svičky na hřitov dědovi z toho sádla ;) fakt nedělám si srandu koupila knot a zalila ho sádlem z ovce

Datum: 21.10.16 11:12

A má ovce opravdu sádlo a nebo lůj? Jedno je ovšem jisté, že dříve se v chalupě využilo téměř vše, moc málo se toho kupovalo , ale skoro nic se nevyhodilo. Být tak ještě moje babička, zlatí to lidé. A také i my jsme ještě leccos mohly co dnešní lidé odstrkují. Vnoučata už nechtějí ani houbu, kterou ochutnal plž. koblihách také vím, ale víc jsem bohožel v hlavě nezachoval.

Datum: 22.10.16 00:41

Také jsem přesvědčen,že ovce je vybavena tukem,který je spíše lojem,než sádlem.Lojové škvarky uvádí i Dobrý voják Švejk.

Mohl by se použít při pečení chlebového pečiva,zlepšuje vláčnost výrobku.

JB

Od: marekvoracek
Datum: 21.10.16 15:10

A co zkusit namazat sádlo klasicky na chleba, s cibulí, podobně jako vepřové? Případně ho používat třeba při pečení na vymazání něčeho? Na smažení, nejen koblih, ale i třeba vajec nebo tak něco? Nebo pokud ho nechcete využívat, tak ho někomu nabídněte, někdo si jej určitě rád koupí/vezme, poptejte se u příbuzných. Případně dejte do menších skleniček a pošlete jako výslužku.

Datum: 21.10.16 19:43

Já teda nevím ,ale jako kluk když rodiče chovali ovce,tak se ten tuk-LŮJ část vyškvařila a odlíval se pak se semínky do kelímků pro sýkorky a jiné ptactvo na zimu , ale jinak na nic a ještě případně po částech z dalším, většinou vnitřnosti dával psům.

Jinak pojem sádlo-z prasátka,ze psů příp. drůbeží ,Kráva kůň skopové -jen lůj!

Jo ještě -lůj se dal použít jak mazadlo na kůži!

Ohodnoceno: 4x

Datum: 21.10.16 21:03

Diesel - také jsem to chtěla napsat. :) Ovce, stejně jako např. koza, má lůj. Kozí lůj, zvlášť když není příliš cítit, je celkem dobrý v buchtách, popř. na něm lze smažit; stejně bych asi zužitkovala i ten ovčí.

doplněno 22.10.16 08:10:

Je to opravdu lůj - mj. právě proto, že se špatně roztírá. ;) To je obecně vlastnost loje - jakéhokoli. Jinak na tom nic není - normálně se dá použít třeba ke smažení. Na chleba bych si to také asi nenamazala, ale jiných využití je dost.

doplněno 22.10.16 08:11:

A ptáčci z toho také můžou mít radost, pochopitelně. :)

Datum: 22.10.16 06:37

Dobrý den, díky, že jste se zabývali mou otázkou. Nasadili jste mi brouka do hlavy - je to tedy ovčí sádlo, nebo lůj?

Nevím proč, ale na chleba bych to namazat nedokázala. Prostě mám v sobě nějaký blok. Navíc se to sádlo chová trochu jinak, než vepřové. To se pěkně vláčně roztírá, to ovčí se jakoby odděluje, vytváří drobné štěpinky, nebo jak to nazvat.

Dcera mě s tím vyprovodila. A to jsem jí to nabízela jen na masti, nikoliv ke konzumaci. Že prý nechce.

Svíčky vyrábět nebudu a mazat tím boty? To bych si musela udělat smlouvu s vojenskou posádkou, abych to spotřebovala.*smich*

Vím, před 50 lety se žilo a jedlo jinak, než dnes. Lidé by za to byli vděčni. Je prostě už jiná doba. Asi to opravdu odliju se slunečnicí a jinými semínky pro ptáky. Jsem zvyklá na vepřové sádlo a tak k tomuto mám určitou nedůvěru. Co nadělám? Díky za nápady. Jaga.

Datum: 22.10.16 10:43

Babčo. Není nic jednodušší, než že až budeš smažit řízky, tak dvy-tři uděláš na tom ovčím "sádle" . Strávníkům nic neříkej a uvidíš sama, zda to poznají, či nikolik.

Ohodnoceno: 2x

Od: chcivedet
Datum: 22.10.16 18:50

Dobrý večer.

Vzpomínám si, naše maminka dávala ovčí lůj do koláčů, jablkového závinu. Když jsme byli děti, tak pekla koláče často, i víc plechů najednou.

Datum: 23.10.16 05:45

Máš recht, Sebodko! *palec* A ostatní taky.

Včera jsem trochu přidala do zásmažky do dršťkové polévky, napůl s máslem. Polévka je chutná, není cítit něčím nepatřičným.

Použila jsem to i na smažení karbanátků. Ne všechno, ale napůl s řepkovým olejem. Kuchyní se sice linula taková trochu netradiční vůně, ale hotové karbanátky byly chutné, nebyly ničím cítit. Naopak mi připadaly takové jemnější, jako by byly smažené na másle.

Takže to určitě postupně sdělám a na ty ptáčky taky nezapomenu. Jsem ráda, že to našlo využití. Možná časem vyzkouším i ty koláče a koblihy, jak mi tady radíte.

Tak vám všem děkuji - Jaga.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.