Šípky růže svraskalé

Od: Datum: 27.09.16 20:32 odpovědí: 7 změna: 01.10.16 02:06

Není to tak dlouho, co se tu někdo zmiňoval o čaji z šípků růže svraskalé. Inspirovalo mně to, konečně po deseti letech, šípky z tohoto živého plotu otrhat a chtěla bych je usušit na čaj. Může mi někdo poradit, zda je sušit celé i se semínky a pokud ano, zdá se mi, že od bubáčku je spousta semínek plesnivá, nebo vyzráním nějak tmavnou? Mám strach to usušit, abych pak nelouhovala nějaké plísně.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.09.16 03:54

Plesnivé určitě nesušit. Jinak se suší celé, jak jsou - alespoň já jiný postup neznám.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 30.09.16 12:45

Jenomže, já právě nevím, jestli to tak ma v šípku vypadat, nebo je to plíseň. Takové šedé chloupky, místy přirostlé k dužině, ale jen u některých šípků (starších?). A když se suší celé, tak do nich ani lidi nevidí, jestli jsou plesnivé. Já jsem vydloubla ty bubáčky a občas jsem uvnitř šípku zahlédla, že nje to tam tmavší a začala s pitvou, ale moudrá z toho nejsem. Zvenku jsou hezké. Tak nevím, jestli u těch vyzrálejších, ten vnitřek nemění barvu, nebo je to plííseň. To jsem celá já, analytička! Normální ženská, jak je vidět, asi do šípku neleze. Jinak, proč by se nedaly šípky sušitr třeba rozpůlené, když se to stejně přecedí?

Datum: 30.09.16 12:54

Šípky mají uvnitř kolem semen takové chloupky, proto je lepší do nich (za účelem sušení na čaj) vůbec nedloubat, nebo Vám to potom při pití zaleze do krku - není to nic příjemného... To přecezení bohužel nikdy není tak dokonalé, aby tam opravdu nic nebylo, alespoň ne běžnými prostředky. Pokud zvenku vypadají pěkně, tak plesnivé zjevně nebudou. :)

Datum: 30.09.16 12:58

Netuším, proč by měly být šípky uvnitř plesnivé. Jestli jsou zvenku v pořádku, usušte je a to celé. Uvnitř jsou semena s chloupky v různém stadiu zralosti.

Datum: 30.09.16 14:46

Suším šípky růže svraskalé a překvapilo mně, že nemá ty ostré chloupky uvnitř šípku, jako normální šípek. Nic se mi do prstů nezapichovalo, tak to bude asi výhoda.

Datum: 01.10.16 01:21

Je tam vidět něco jiného než zde: http://web2.mendelu.cz/af_211…/plod/pr_velke_sipek_rez.jpg?

Já každopádně nevím, co máte na mysli, ale jestliže jsou zvenku pěkné, plesnivé by být neměly. *nevi*

Růži svraskalou doma nemám, ale je také docela možné (snad i pravděpodobné), že místo těchto ostrých chloupků tam jsou ty, které popisujete.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 01.10.16 02:06

Vypadá to jinak a některá semínka už zráním zhnědla, tak možná i ty chloupky zešedly. Nasušila jsem i pro děti, tak jim snad neuškodím," když jim to suším pro zdraví".

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.