Jak zmírnit neopodstatněný/přehnaný strach?

Od: Datum: 24.06.16 20:56 odpovědí: 11 změna: 15.07.16 08:53
Jak se léčí když má babička jíž zemřel manžel při autohavárii strach kdykoliv někam jedeme autem a teď když máme jet v noci tak brečí, už mám nervy nadranc a nevím jak by se to dalo zmírnit tento strach, dále má strach že nedostatečně jíme (je to vloženě úzkost/posedlost), to je také nepříjemné. Nabral jsem dojem (z toho strachu z jízdy autem), že to už je nějaká diagnóza jako rozdvojená osobnost nebo tak že chvíli poho a pak jí to napadne a začne brečet a být úutočná). Také jí před necelým rokem zemřela dcera. Mám dojem, že možná si myslí, že její dcera se na ní dívá a očekává od ní že se postará o její děti, takže to dodává té její starosti a strachu na síle podle mě. Za tuto nepravdu může církev nevím co to je za nesmysl který vtloukla lidem do hlavy a ničí jim život.
Nestojím o doporučení jít psychologovi/atrovi, tam by stejně nešla. Ale spíš praktické věci co by mohly pomoci třeba co by si mohla říkat, nebo co bychom my jí mohli říkat.
Upozorňuji, že jakékoli polemizování a vysvětlování, že pojedeme opatrně, to vůbec nebere, spíše naopak se zdá že má ještě větší strach a myslí si ještě více jak jsme naivní a neschopní. Prosím o nějaké rady co by mohlo pomoci aby si opakovala nebo co říkat.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 24.06.16 21:57

Jeďte vlakem, bude to změna i pro vás a babička bude mít nový zážitek. Nepište, že to nejde !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.06.16 22:49

Tohle je klasický případ fobie vytvořené negativním zážitkem, se kterým pomůže jen psychoterapie, případně tlumit úzkost anxiolitykama (léky proti úzkosti).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wamp®
Datum: 24.06.16 23:01
avatar
Vaše babička následkem šoku a ztráty osob blízkých trpí panickou úzkostnou poruchou.
Lze jí porazit bez psychiatrů i léků.
Ovšem,počítejte s tím,že to je běh na delší trať.
Ona musí vědět,že v tom není sama a že jí pomáháte.
Musí se neustále něčím zaměstnávat.
Záliby,zahrádka,úklid,vaření,pečení,atd.,atd.
Ona musí s tím strachem bojovat a snažit se ho porazit.
Nesmí dovolit,aby jí ovládal.
Ona je paní svých myšlenek,tak ho tam nesmí prostě pouštět.
A když strach přijde,tak začít velmi zhluboka dýchat,nejlépe do papírového pytlíku,ten je osvědčený.
Dech do břicha je u této paniky velmi důležitý.
Proto Vám ještě doporučuji cvičení jógy,pilátesu a meditací.
Vše najdete na yotubku.
Bohužel odkaz momentálně vložit nemohu,jsem na mobilu.
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 25.06.16 16:13
děkuji, to bylo velmi užitečné. Ale nemyslím že jde o "panickou úzkostnou poruchou", ty příznaky popsané zde http://www.uzkost.cz/panika.htm mi nesedí. Spíše je to úzkost když pomyslí na to že máme někam jet (ona ne, my). Nejhorší to je večer za tmy. Prý se bojí že usnu za volantem (mikrospánek). Ale dnes ráno to nebylo tak hrozné, spíše jen moldánky a nějaké ty slzy, žádný delší pláč, zkoušel jsem říkat aby zkoušela myslet na něco jiného nebo pozitivně a snažil jsem se být sebejisější a muvit o příštím shledání při odjezdu aby neměla strach.
Vadí mi že s ní nedokážu se bavit, protože když začnu něco říkat tak mluví o tom jak to budeme mít těžké a neví co z nás bude, jak jsem nedostatečný, asi jí to musím zkusit říct že to na mě špatně působí když mluví o tom jak jsem nedostatečný. Ale když í nechám mluvit tak to je vždy obohacující když vypráví o svém životě a moudra. Blbé je když se to sveze ke kritice ostatních v jejím okolí, to je dost zdrcující a je lepší odejít než se do toho zapojovat, jelikož konflikt s ní to je na infarkt, to mele svojí a ona je ta chudinka a všichni jsou zmetci. I si často pro sebe mluví a nezřídka kdy jakoby někomu něco vyčítá a hubuje, je to na nervy. K doktorům nepůjde, to nikdy nechtěla.
Od: wamp®
Datum: 25.06.16 18:37
avatar

Nemáte zač děkovat.Jde o to,aby babička byla relativně v pořádku.

Jak jsem již psala,jedná se o panickou, úzkostnou poruchu.Ona má totiž "vícero tváří."

Ona má strach o Vás.To je stejná diagnóza.

Ještě mě napadla alternativní léčba.

Je poměrně úspěšná.Zkuste ji.

Konkrétně : Bachovy esence - Červený kaštan.

Viz odkaz : http://www.bachovyesence.cz/b…i/8-esence/32-strachy-a-obavy

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.16 07:26
avatar

Nechápu, proč stále jste k babičce v opozici. Proč se s ní hádáte, diskutujete, proč ji máte snahu někam vozit?! Léčit, řešit, předělávat starou paní! *sok* To fakt nechápu. Dejte jí pokoj! Buďte k ní milí a dejte jí pokoj! Klidně s ní souhlaste a udělejte si všechno, jak to vyhovuje vám. Nic nezměníte, když jste všichni naštvaní a dikutujete jako blázni. Pochvalte jí buchty a účes, kupte jí voňavku a nechejte ji, místo hádek, vyprávět o její sousedce, její babičce a předcích. Dlouho tady nebude a vy stejně budete jen pamatovat to, jak jste se hádali. Není to třeba. Diskutujte s ní o něčem jiném, než o ní a o vás. Každý si žijte to, co si uděláte. A jí dejte pokoj! *hej*


doplněno 25.06.16 16:29:

Kolik roků má babička?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.06.16 08:17

Znám chlapíka, který má taky špatný zážitek. Je mu cirka 55. Když byl malý, byl účastníkem nehody po svatbě, kde zemřel jeden z manželů (možná oba, teď už nevím), každopádně hrozný zážitek. Řidičák si udělal, ale nikdy pak už nejezdil. A říká: "Ušetřím za náklady za auto, všude dojedu vlakem nebo autobusem, nedělá mi to problém. A za zbylý peníze si můžu koupit v podstatě co chci." Taky má pěkně vybavenou dílnu...

Neopodstatněný, přehnaný strach? Kdyby mi zemřela žena při autohavárii, tak bych byl asi taky slušně v pytli... Jestli je to nějaká porucha? Je to podle mě stejné, jako s pavouky a jinými fobiemi, jak píšou přede mnou. Jako malý jsem se jich nebál, pak jsem byl párkrát vylekán a od tý doby se pavouků bojím. Každopádně u toho auta to může fungovat tak, že se neustále vrací zpátky, neustále si představuje, že jí manžel zemřel v autě a případně si to představuje a vrací se jí emoce, které měla... Navíc, řekněme si na rovinu, dneska kdo jezdí, tak ví, že to nemusí být ani přehnaný strach. Jezdím denně, je to nedávno, co do mě napral maník SUVčkem, nedal přednost v jízdě. A to jsem měl štěstí, že se teprve rozjížděl. Příjde mi to, že má dneska řidičák každej jeliman...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.06.16 09:12
avatar

Pokud skutečně nechcete jet vlakem - já byla celý život zvyklá jezdit autem, s manželem a když mi umřel, tak je tu najednou jenm vlak a auto mi vůbec nechybí. Ale jinak ten strach je opravdu dobré řešit u psychiatra, pokud si vyhledáte dobrého podle hodnocení třeba na wwww.znamy.lekar.cz, není se čeho obávat. Možná byste se divili, kolika lidem, už pomohl a není se za co stydět.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.16 20:21

Zajděte za jejím praktickým lékařem a promluvte s ním o tom. Ať jí předepíše nějaká antidepresiva, popř. lék na úzkost. Pokud má za sebou takové traumatizující zážitky, sama si nepomůže, ani vy jí nepomůžete. Po smrti dcery je v hluboké depresi a léky jí uklidní. Vy k ní pak můžete být vlídní a mluvit s ní o dceři, že je jí líp než aby se trápila atd.. Nevím jak to půjde ale je to jedna z alternativ. Každopádně ji nenechte trápit, je to pro ni hrozné. Sama jsem to zažila a dnes lituji, že jsem to přes dr. neřešila. O svých cestách autem jí vůbec neříkejte. Milosrdná lež je mnohdy lepší. Starší lidé jsou velmi citliví a někdy když vám připadne, že jsou zlí, je to jenom jejich forma obrany. Držím palce ať to dobře dopadne. M.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.16 21:20

Pěkný den, pokud s ní nechcete navštívit odborníka zkusila bych jí vysvětlit, že když bude panikařit, je riziko nehody větší. Pokud je věřící, šlo by to zkusit přes to, že teď už se její blízcí mají dobře a nic jim nechybí, není se tedy čeho bát. Jednou jsem slyšela od jediného přiživšího z rodiny, že si uvědomil, že se jeho blízcí teď mají lépe a že mají vše, co by jim on dát nemohl... přiznám se, že já toto myšlení nechápu, ale asi mu pomohlo se s tím vyrovnat. Jinak, dle popisu by to mohla být i bipolární porucha, se kterou si bez léků těžko poradíte. Zkusila bych zajít za praktikem a domluvit se s ním.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.16 08:53
avatar

Zdravím, on ale ten strach není neopodstatněný. Naopak má velmi dobré podhoubí, a sice smrt manžela za volantem. To už z baičky nikdy nedostane. A vím, o čem mluvím, včera jsem po třech týdnech od havárky sundala límec z krku (tou křižovatkou už jezdit nebudu, od té doby tam byly dvě lehčí havárky a někdy v úterý nebo středu ráno o kousek vedle smrťák).

Babička má, i podle mého názoru (souhlasím s Wampíkem), úzkostnou panickou poruchu (mám ji sama, opět vím, co říkám). U každého se projevuje jindy a malinko jinak, ale patří k panika, pláč, nekontrolovatelná úzkost, strach. Léky nedoporučuji, jen se to utlumí a výsledek nula nula nic, navíc léky jsou z 99% návykové. Zkuste se spíš poohlédnout po terapeutovi, který by babičce pomohl vypořádat se s hrozným zížitkem. Můžete zkusit i léčitele, ale prověřeného a dobrého - žádné šarlatány.

Zkuste pro jednou v autě nic nevysvětlovat, zatnout zuby a vydržet to. I když sama vím, že když do řízení někdo hloupě kecá, panikaří, brečí apod., tak to řidiče slušně rozhodí :/

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.