Jak zapojit 5ti kabel do 220/230v zásuvky

Od: Datum: 17.10.12 17:25 odpovědí: 42 změna: 21.10.12 19:55

Mám doma malej rozvaděč s jističem na 3 zásuvky a chtěl jsem ho normálně zapojit do zásuvky. Jenže bohužel na konci kabelu není zástrčka, ale jen kabel s 5ti dráty: Modrý, hnědý, žlutozelený, černý a šedý. Bohužel doma nemám žádnou zásuvku na 5ti kolík, tak bych se chtěl zeptat, jestli je nějakym způsobem možné těch 5 drátů zapojit do standartní 220/230V zásuvky. Pokud ano, tak mi prosím popište, který drát spojit s kterým, aby mě vyšli nakonec ty 3 dráty a pak, jak ty 3 spojené dráty zapojit do 220/230V zástrčky.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.10.12 17:52

Podle tvých informací ti doporučuju sehnat si elektrikáře, který ti na místě poradí a nebo to zrovna i zapojí.

Pokud je na přívodu pětižilový kabel, tak je toto zařízení určeno pro připojení do pětikolíkové zásuvky!

Napiš alespoň kolik jističů a na jaký proud je v rozvaděči namontováno.

Datum: 17.10.12 18:04

Jak silný je průřez vodiče? Je-li tam 5 vodičů, jdou z toho zapojit 3 jednofázové zásuvky nezávisle na sobě, avšak jak to zapojit vám prozradím pokud mi ukážete že máte platnou vyhl. 50/78 Sb. a § 6. Ale kdyby jste to měl tak by jste to věděl sám. Proto radím, zavolejte elektrikáře a vsaďte spíš na jistotu. Také se jako elektrikář nehrnu do řemesla plynařům. Vím že Vám má rada příjde bezpředmětná a nenápomocná, avšak Vaše zdraví je přednější, proto berte mou radu jako sebezáchovnou :)

Ohodnoceno: 2x

Od: eso
Datum: 17.10.12 21:24

no jistič je tam jeden a ještě je tam analogovej časovej spínač, ale ten ani nepotřebuju používat. Když by se to zapojilo tak jak se to má (do pětikolíku), tak prej každá z těch 3 zástrček udží až 2000w. ale já potřebuju na každou max.1000, a to spíš mín, cca 500-600.
jinak vyhlášku 50/78 Sb. a § 6. nemám, no a právě se mi kvůli tomu nechce volat elektrikář a platit za něj.. chápu že jde o bezpečnost, ale zase na druhou stranu vim, že ještě před pár lety naši tátové a dědečkové zapojovali míchačky atd. všelijakym způsobem a nic moc se nikomu nestávalo, takže bych to s tou bezpečností nepřeháněl.. koukal sem že existuje takováhle redukce http://www.pk-naradi.cz/reduk…idlice-cee-400v-zasuvka-230v/
tak si řikám, proč tam zapojovat 5ti kolík a kupovat pak redukci, když to můžu zredukovat rovnou.. jen vědět jak
Datum: 18.10.12 14:40

Když nejste elektrikář tak by jste to s bezpečností naopak přehánět MĚL, záleží-li Vám na zdraví či majetků svém i ostatních osob ve Vašem okolí! Teď jste mě tedy opravdu rozzlobil. O elektrice zdá se nevíte vůbec nic, když píšete že můžete vyždímat 2kW ALE potřebujete max 1kW! Elektrikáři celou dobu studují pravidla bezpečnosti a né nějaké triviální zapojování! Neříkejte že nemáte nějakého známého elektrikáře, který by Vám to za pivo neudělal! Máte to přes proudový chránič? Víte jaký průřez vodičů má být? Víte jaké jištění má být? Ono je to někdy dosti složitější než jen "zapojit to". Bez urážky ale silnoproudá elektrotechnika umí i zabíjet, proto k tomu zodpovědný člověk přistupuje odborně a pozve si profesionála! Ten kdo by Vám zde přesně popsal jak co zapojit by si nejdříve měl sáhnout do svědomí, protože za měsíc můžem číst na internetu že nějaká domek shořel přes noc a uhořelo v něm tolik a tolik lidí a že důvodem je nejspíš závada v elektrice... toho už jsem četl a slyšel o tom od kolegů mraky.

Datum: 17.10.12 21:41

Sice nejsem elektrikář, ale jaksi mi uniká smysl tohoto zařízení, myslím v současnosti. Podle mě to bylo určeno tam, kde byla pouze třífázová zásuvka a z ní byl udělán rozvod na tři zásuvky jednofázové. Zapojovat tohle do 220V zásuvky je podle mě zvrhlost. Lepší službu ti udělá prodlužka s trojzásuvkou.

doplněno 17.10.12 21:42:

Prodlužky mají obvykle 3500W.

Od: olaf71*
Datum: 18.10.12 10:10

přesně tohle mě hned napadlo, proč nedat rovnou pořádnou prodlužku s několikanásobnou zásuvkou. celé to zařízení je podivné

Datum: 18.10.12 20:17

Tak a mám to už zapojeno..

@vilfein : jde vidět že jste zarytý elektrikář a úzkostlivě dodržujete pravidla, ale znovu řikám, že ještě v dnešní době jsou některé 200 let(avíce) staré domky připojeny na elektriku takovým způsobem, že by jste z tohop dostal infarkt.. nehledě na například cikánksyý osady na slovensku, kde maj elektriku na černo a tu maj připojhenou do domků holejma drátama, kolem kterejch prší a běhaj tam děti a nikohu se tam elektrikou nic nestane.. takže nemá smysl bejt paranoidní, ano možná opatrnej, ale nemá se to přehánět.

jinak co by se mohlo stát když se to špatně zapojí? vyhodí to ten jistič co na tom je a nic víc. dům má svoje jističe, takže když nepomůžou ty na skřínce, tak pomůžou ty na domě..

a když řkám že to udrží až 2Kw na jednu zásuvku, tak to mi řekl ten člověk od kterýho to mám a když řikám že já potřebuju max 1KW odběr, tak co je na tom nepochopitelnýho? zásuvka udží 2KW a já mám přímotopy 1KW, žádnou vědu v tom nemá smysl hledat.

apropo když je to tak složity, tak my vysvětlete tu redukci co sem postnul vejš.! to je propstě 5ti kolík na 220V zásuvku a nikdo se neptá na jištění , průřez kabelu a podobný vychytávky, prostě se to prodává tak jak to je a nazdar..

Datum: 18.10.12 20:20

jinak co se ptáte na smyls toho zařízení, tak jste si sám odpověděl. zásuvky mají běžně 3500w.. tahle blbovina má 3 zásuvky a každá udrží 2000w, takže celá skřínka udží až 6000w ..

Datum: 18.10.12 20:20

Jojo, hřbitovy jsou plné podobných všeumělů, kteří si mysleli, že se nemůže nic stát...

Od: dexx®
Datum: 18.10.12 20:21

Ach jo, nebudu sem cpát fotky, ale můj známej do jistý doby smýšlel podobně. Pak mu shořel kompet barák i se stodolou právě kvůli něčemu podobnému. Škoda cca. 2,5 mil.

Datum: 18.10.12 20:28

Gratuluji! Jenom by mě zajímalo, co by na to říkala ta zásuvka, ve které je to zapojeno, kdybys z ní opravdu chtěl brát těch teoretických 6kW. Asi by se štěstím rozzářila.

Datum: 19.10.12 16:25

Neodpustím si dodatek... Elektrikář který nedodržuje pravidla je tzv elektrozedník, též nazýván jako prase.*hej* Jak by se Vám líbilo kdyby jste si nechal udělat elektriku v baráku, a někdo vám to zapojil mimo pravidla? Ke kolaudaci je nutný výchozí revize, a vzhledem k tomu že by to revizí neprošlo, by jste třeba 50 000 vyhodil jen tak oknem.

Datum: 18.10.12 22:23

Ten rozvaděč mám doma taky. Kdyby vám nechyběla ta koncovka na pěti kolik, tak byste pochopil, že je na 400v a každá fáze je vyvedena zvlášť -tři zásuvky, takže nemůže slouzit na 220v. 30A už je trochu hodně a jedna zásuvka na 220 to neutahne.

Od: miljan*
Datum: 18.10.12 23:01

Ohodnoceno: 1x

Datum: 18.10.12 23:38

všichni máte určitě pravdu, ale nikdo mi ještě nevysvětli toto http://www.pk-naradi.cz/reduk…idlice-cee-400v-zasuvka-230v/

je to vlastně úplně to samý co mám z tý koncovky udělaný ted já.. jakto že tohle se legálně prodává, když jak vy tady tvrdíte je to o život?

Datum: 19.10.12 00:09

Ale to je redukce ze 400 na 220V - redukce napětí. Ale ty to chceš použít obráceně. Ty se snažíš udělat z 220V třikrát tolik, což nemůže fungovat. Ani teoreticky ani prakticky. Když ti někam poteče jeden litr vody za minutu, tak z toho třemi hadicemi tři litry za minutu neuděláš. To je naprosto stejné. V tvém případě je to o proudu a s tím souvisejících teplotách. Ne o napětí.

Od: mowla*
Datum: 19.10.12 00:14

No - tak to zkusím ještě já... ;)

Ta "legální redukce" - kterou tady operuješ, redukuje (když to řeknu velmi jednoduše) 400 V na 230 V... Přesně je to tak, že ze zásuvky napojené pěti dráty využiješ na druhém konci jen tři, dva nejsou ´dotaženy´ (zapojeny - říkej tomu jak chceš)...

Rozvaděč, se kterým chceš poradit, chceš použít naopak - máš v zasuvce dráty tři, na které chceš ovšem napojit pět... Ne, že by to nešlo, jde to - ale nebude to ´umět´ to, co potřebuješ - tedy 3 x 2 kW... Takhle to prostě nejde - zásuvka s proudovou zatížitelností max. cca 16 A nemůže dát 3 x 16 A...

Pokud ti dělá problém si tu ´situaci´ představit s elektrikou, zkus to třeba s vodovodem - nebo s trpaslíkama...

Ten někdo,kdo ti rozvaděč dával, ti URČITĚ neřekl, že těch 3 x 2 kW to utáhne při připojení na jednofázovou zásuvku, že ne?

Tvůj problém spočívá zejména ve faktu, že slyšíš a vnímáš jen to,co chceš - co se ti ´do krámu´ nehodí, ignoruješ jako nepodstatné...

Inu - víš jak to je - každý svého štěstí strůjcem...

*zed*

doplněno 19.10.12 02:17:

To Hhh: Sranda bude, až nějaký další kutil koukne na třífázový jistič a prodrátování toho malého rozvaděče a opět tam složí zásuvku 3 x 230 V... *smich* Jestli tam už teď vlastně bokem není... *smich*

Datum: 19.10.12 11:28

Já že vnímám jen co chci? pokud se nemýlím, tak sem tady 2x zmínil, že i když ta zásuvka má utáhnout 6KW, tak já na ní NIKDY nezapojím víc jak 3KW. a podobní chytráci jako vy, mi tady místo rady furt poučujete o bezpečnosti a o tekoucí vodě *hej*.. pak kdo tady vnímá jen to co se chce?*tuc*

já rozumím tomu, že 6KW jednofázová zásuvka neutáhne, ale na to sem se tady vůbec neptal..

Ano padla tady rozumná hláška, že stačí normální roztrojka, jelikož zásuvka utáhne až 3500w, jenže když už mám doma tuhle skřínku, která má svůj jistič, tak ho chci použít a jelikož to má sloužit na přímotopy, tak se mi bude hodit i ten časovač, abych to nastavil na vypnuto, když nikdo nebude doma..

jinak gratuluji HHH, jediný jsi pochopil že se ptám na zapojení a né na bezpečtnostní předpisy, nicméně už je to takhle zapojeno ;)

Datum: 19.10.12 12:22

Ty jsi fakt déža *smich*! 6kw je ale na 400V! když to strčíš do 220V tak ti tam poteče skoro 30A a jak to zvládne tvůj jistič na 16A?*houpy*A když by měl náhodou slabou chvilku, vyskáčou dráty ze zdi*smich*

Datum: 19.10.12 16:00

Miluju všechny ty chytráky co se na něco zeptají, ale záhadně vědí všechno a vždycky. Když nejste spokojen s dobrou vůli lidí zde, kteří to s Vámi myslí dobře, tak proč sem vůbec lezete? Chápejte že zde jsou zodpovědní lidé co mají na prvním místě rozum a né EGO! Neberte to ve zlém, ale když už Vám někdo radí a Vy ho takto odfrknete, to jste asi velký machr který přesně ví že v zásuvce je 220 Voltů, když už přes skoro 13 let v ní má být 230V, takže rady nepotřebujete. Ne nejsem zarytý elektrikář, ale když radím někomu na dálku, aniž bych tu práci později nějak zkontroloval, tak se řídím pravidlem bezpečnost na prvním místě. Pokud toto nejste schopen akceptovat, bůh s Vámi.

Vážený pane, my "chytráci" co Vám píšeme bezpečnostní předpisy a né návod jak, co a kam zapojit, o elektrice víme víc než to, že je v ní ukrytý čert. Jen Vám vysvětlím - průřez vodiče je v instalaci důležitý. Čím menší průřez, tím více ohmů vedení má, tzn průchodem většího proudu se zahřívá. Průřezy vodičů se podle druhu jištění tedy volí z dobrého důvodu a né "jak se zlíbí". Nikdy nemůžete vědět, že zapojíte na ony zásuvky maximálně 3kW zátěž. Za 3 roky se budou dělat jiné a výkonnější spotřebiče a uvidíte sám, že vše bude jinak. Víte pane co je proudový chránič? Upřímně doufám že ho tam máte, kvůli Vaší vlastní bezpečnosti. Ale vzhledem k tomu že o elektřině už asi víte víc než my tady dohromady soudím že ho tam vlastně ani nepotřebujete.

Moji drazí kolegové, takovémuto člověku je opravdu radost poradit*modla*

P.S. Určitě vše krásně funguje... ale počkejte do prvního problému, i když doufám že nikdy nenastane;)

Od: hhh*
Datum: 19.10.12 01:31

Zelenozluty na koiík, modry na pravou zdirku. ostatni fazove vodicce na levou zdirku zasuvky (mela by to byt faze!). Kdyz to pretizite, vypadne jistic od te zasuvky, kam je "prodluzka" pripojena. Nic proti poredipsu, je to pohyblivy privod. Nic proti bezpecnosti, nevyhorite a nezabije vas to...

Datum: 19.10.12 08:12

Akorát nevím, jak se dají v běžné jednofázové vidlici rozumně připojit na jeden kolík 3 dráty.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 19.10.12 15:57

jste si 100% jistý tím nevyhořením?*zed* Ono nezáleží až tak kam vodiče připojíte, ale JAK je připojíte...

doplněno 19.10.12 16:01:

Doufám že jste všechny 3 fázové vodiče spojil pod jednínm šroubkem...*zed*

Od: edge®
Datum: 19.10.12 10:11

Za jakým účelem to potřebujete využívat?

Datum: 19.10.12 20:29

Tak já navrhnu taky jedno řešení.

Odpojte všechno co tam je. Kupte tři dlouhé flexošňůry a ke každé zásuvce připojte jednu flexošňůru. Potom už musíte jenom najít tři zásuvky v domě tak, abyste tam zapojil ty tři flexošňůry, ale podmínkou je, že ty tři zásuvky do kterých se připojíte budou každá připojená na jinou fázi.

Pokud to připojíte na rozvod jedné fáze, tak tuto fázi přetížíte a vypadne jistič. A pokud nevypadne jistič, tak vyhoříte, protože vodiče k zásuvkám nejsou navržené na takový proud.

Datum: 19.10.12 20:56

Pokud jsem si vsiml, tak tazatel VYSLOVNE uvadi, ze na tuto prodluzku nepripoji vice nez 3kW. Proc by tedy mel přetižit jistic nebo cokoli jineho? *sok*

Datum: 20.10.12 12:24

Koukám že tady když se budu chtít zeptat na nejrychlejší cestu na letiště, tak budu muset položit otázku : kudy se letí nejrychlejc na měsíc? já o koze, vy o voze *tuc*

ano určitě až budu chtít dělat elektriku na celý dům, tak si zavolám elektrikáře a nechám udělat revizi.. já ale nic podobnýho nepotřebuju. jen sem chtěl z 3 fázový rozvodný skřínky udělat prodlužku s roztrojkou, jističem a časovačem.. ale nevim proč to sem píšu, když to stejně nikdo nepochopí.

Upozornění od sys hejkal 20. 10. 2012 16:41:29
Příště by bylo vhodnější si podstatu otázky promyslet, a ne dávat sem různé dohady a nepřesné údaje!
Okrádáte rádce o jejich čas a častujete je různými přívlastky spolu se znevažováním jejich rad!
To se normálně nedělá, a tady na poradně to netolerujeme.
Od: bmbx®
Datum: 20.10.12 12:42

Jestli jsem to dobře pochopil, tak je to potřeba zapojit jak napsal hhh, nebude to nic proti ničemu, žádný předpis ani bezpečnost nebude porušena. Rovaděč dělá z třífázově přípojky tři jednofázové zásuvky. Nic nebrání tomu aby ty tři jednofázové zásuvky byly napojeny všechny do jedné jednofázové zásuvky, stejně jako prodluovačka s trojzásuvkou ;)

doplněno 20.10.12 12:45:

je ještě jedna možnost - do vidlice zapojit jako živý jenom jeden z těch zbývajících třech a propojit je až v tom rozvaděči.

Datum: 20.10.12 16:26

Je lepší, když už se pán takto rozhodl, tak raději tu nejdelší trasu mezi rozvaděčem a zásuvkou vést ve 3 než s jedním fázovým, potom by mohlo hrozit přehřívání toho kabelu.

Pochopil jsem to zprávně, že chcete propojit 3 kilowatové přímotopy? No tak pokud vám to nebude vyhazovat 16A jistič, ta by neměl být extra problém, ikdyž risk to je. Primárně je určen rozvaděč pro zásuvku 400V a momentálně by vám to žádný odborník neschválil. Ale to je samozřejmé, protože by byl potom aji on sám viník...

Ale rád bych tu patlaninu aji viděl, mohla by se hodit vložit sem fotografii. A jinak, ten 30A jistič bude v rozvaděči naprd, když zásuvka je na 16A... Co takhle nahradit 30A jistič 16A? Vyhodí vám to rovnou v rozvaděči a né až v hlavní rozvodné skříni.

Datum: 20.10.12 17:31

Proboha, 3kW na prodluzku, nee do kazde zasuvky, dotaz je od zacatku naprosto jasne polozen! *bum*

Datum: 20.10.12 22:48

Proboha si nech do kostela. Však já to pochopil dobře nevím co je nesrozumitelnýho v mým postu...*bzum*

hhh asi stouplo ego, že ho tu někdo pochválil... Bezdůvodně se tu rozhořčovat.

Datum: 20.10.12 22:55

Nerozhorcuji se, nerozciluji se, jen cituji:

"Pochopil jsem to zprávně, že chcete propojit 3 kilowatové přímotopy?"

*nevi*

Datum: 20.10.12 23:10

3× přímotop, každý 1KW, 3× zásuvka v rozvaděči, nakonci 3× fáze připojená na jeden šroub... Čili 3KW na jednu zásuvku ve zdi. Zjednudušeně jsou to 3 kilowatové přímotopy propojeny do rozvaděče. Aha?

Podstata mé prvotní reakce je, že pokud se nevyhazuje jistič, neměl by být problém... Přesto bych občas šáhl při provozu přímotopů na zástrčku co vede do zdi.

Od: hop®
Datum: 20.10.12 23:23

3kW obnáší proud okolo 13A, v čem máte problém proti "hhh"?

doplněno 20.10.12 23:26:

BTW: pročítám Vaše reakce, a o jističi 30A tazatel nemluvil, to jsou jen teorie "rádců"...

Od: bmbx®
Datum: 20.10.12 18:11

Jestli jsem dobře pochopil, tak rozvaděč bude použit hlavně kvůli spínačkám, to že tam budou jističe naprd je jedno, bude jistit jistič na zásuvkovém okruhu.

Datum: 20.10.12 17:33

HEJKAL: nedivim se, ze je tazatel z vetsiny odpovedi nestastny, kdyz radcove nepochopili problem, ktery je jasny uz z puvodniho dotazu...

Datum: 20.10.12 21:39

Vážení, jak už jsem psal výše, krabice je zapojena, přímotopy jedou, kabel se nezahřívá, dům nehoří, vše je ok. Takže si dál už nelamte hlavu, je to VYŘEŠENO!

To Hejkal: příště by bylo dobré si přečíst všechny reakce, než budete osočovat tazatele, že někoho nějak častuje a že si nepromyslel otázku.

Já jsem si to přečetl znova a otázka je položena dost jasně.. Bohužel ale rádci mou otázku pochopili tak, jako bych se ptal na bezpečnost práce s elektrikou. Tak jsem jasně napsal, že do těch 3 zásuvek nezapojím nikdy víc než 3 KW CELKEM. a stejně mi dále všichni vysvětlují jak nelze pouštět 400v do 230v .. to promintě ale to nejsou rady na které se já ptám? takže se tady o žádném znevažování nedá mluvit..

ano jednou sem napsal "chytráci", ale to si nemyslím že bych tím někoho častoval, nebo nedej bože urazil..

na závěr chci ještě jednou poděkovat rádci HHH , který jako jediný pochopil můj dotaz a stále dokola vám to sem i píše, ale stejně jako moje dotazy, tak i jeho komentáře ignorujete. Díky ti hhh, je vidět že jako jediný zde používáte rozum místo akademického titulu.*ua*

A rádci pokud je váš čas tak drahocený, tak sem už nic nepište, jelikož jak jsem už pasl před několika dny, tak jsem problém už V Y Ř E Š I L!

jo a ještě chci říci vilfeinovi: že používám ego místo rozumu? *smich* to jde vidět že mě neznáte.. mě podle vašich odborných reakcí které jsou úplně mimo dotaz a konstatování, že jsem vás opravdu rozlobil, přijde že jste vy tak trochu egomaniak :D

Datum: 20.10.12 22:23

Díky za pochvalu *pusa**hi*

Datum: 21.10.12 19:55

Velice se omlouvám že jsem měl na prvním místě Vaši bezpečnost*pivo* omluvte mé potíže a doufám že už jste přišel na to že "elektrika je na hraní"...

Datum: 21.10.12 01:17

Laik položí nejasnou otázku, kterou v průběhu diskuze musí vícekrát upřesňovat, protože plno odborně vzdělaných lidí s praxí jeho představy nedokáže pochopit! Potom ten laik poděkuje svérázným způsobem. Jsem znechucen!
Už vícekrát jsem si říkal, že radit laikovi v praktických otázkách silnoproudu je nezodpovědné!
Dávám to kolegům odborníkům na zamyslení!
doplněno 21.10.12 02:11: Hope, poděkování pro hhh ani jeho rady , taktéž hodnotu rad ostatních jsem nekomentoval. Reagoval jsem jen na chování tazatele.
Zřejmě jsi nepostřehl, jak tazatel poděkoval ostatním...
třeba i tím příspěvkem z 21:39 .
Elektrikář musí myslet na mnoho souvislostí, které mohou vyplynout z konkrétního problému. Proto se odborníkům nedivím, že do svých příspěvků vložili více praktických poznatků a upozornění. Někdy může být jednoznačná odpověď laikovi na škodu.

Od: hop®
Datum: 21.10.12 01:30

Hejkálku, dotaz byl jasně položen, "hhh" dal odpověď, aniž by psal zbytečnosti nebo nesmyslně odpovídal, vše podle pravidel poradny, proto si asi pochvalu zaslužil. Ostatní rádcové varovali před nebezpečím elektřiny a řešili jiné problémy, než na které se tazatel ptal, například celkové zatížení vedení nebo jističů. Promiň, ale tento komentář jsem si nemohl odpustit, nepotřebuji odpověď a dále to řešit nechci, díky, hezký den... :(

Od: miljan*
Datum: 21.10.12 17:34

Skutečný odborník, profesionální elektrikář, laikům zásadně neradí. Jednak tím přichází o kšeft, a mezi odpověďmi různých taky elektrikářů a různých elektrozedníků vypadá jako ... *blee* Viz tato diskuse.

Ohodnoceno: 3x

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.