Expozimetr, je důležitý?

Od: Datum: 14.10.12 18:56 odpovědí: 30 změna: 23.10.12 22:47

prosím vás, pokud mi nefunguje expozimetr ve fotáku Praktica LLC, vadí to něčemu?

nemohu sehnat tu speciální tužkovou baterii, co tam má být

a k čemu je ten xpozimetr dobrý?

děkuji

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.10.12 19:02

Expozimetr je dobrý na měření (překvapivě :) ) expozice. Neboli konkrétně u Praktiky měří světlo, které prošlo objektivem, na základě toho měření se pak nastavuje čas expozice a clona. Obojí má zásadní vliv na kvalitu fotografie, ale je to na dloooouhé povídání.

Nicméně - ten foťák bude fotit i bez expozimetru, máte možnost pořídíi si expozimetr externí, nebo to střílet podle oka. Ovšem výsledek pak odpovídá odhadu.

Od: mowla*
Datum: 14.10.12 19:02

Expozimetr měří, jaká kombinace clony a času při dané scéně (resp. jejím osvětlení) vytvoří ´správně exponovanou fotku´ - tedy ani příliš tmavou ani příliš světlou...

Pokud fotíš černobíle a máš zkušené oko, můžeš expozici s jistou chybou odhadnout. Pro barevný materiál je expozimetr skoro nutností... Dlužno podotknout, že expozimetr používají i profíci, nejde o ´berličku´ pro nezkušené amatéry...

Pokud neseženeš patřičnou baterii, můžeš pro focení používat expozimetr externí (krabička zvlášť)...

doplněno 14.10.12 19:31:

Praktiku jsem odložil do šuplíku tak před dvaceti lety a to ještě BC1 (pokud si dobře pamatuju) - takže tu "páčku" definuj lépe... :-D

Pokud je foťák v pořádku, pak vyměnou baterie expozimetr ožije...

Ohodnoceno: 1x

Od: ok®
Datum: 14.10.12 19:10

aha, no moment, pokud seženu baterii, tak jak se ten expoz. zapne? ono je v hledáčku taková ta ručička s kolečkem, a je ted uprostřed toho kolečka

a ještě je na kraji objektivu takový přpeínač , když ho dám dolů tak to v hledáčku jakoby ztmavne

Od: bmbx®
Datum: 14.10.12 19:37

Baterii není problém nahradit třemi knoflikovými články, které se průměrem a celkovou výškou vejdou do prostoru pro baterii. Pokud bude menší tak se může vypodložit. Není problém použít i článek s větším napětím, expozimetru to neuškodí, naopak ručička bude živější.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 14.10.12 19:38

tak bateriii jsem našel na eshopu, cena 300.- :(

Datum: 14.10.12 20:10

Tak postupně - expozimetr se sám nezapne. Měření se provádi tak, že se volí buď čas a pak se dolaďuje clona, nebo se naopak nastaví clona a dolaďuje se čas. V praxi to znamená, že fotím li třeba krajinu, kde požaduji velkou hloubku ostrosti, volím vyšší clonové číslo. Takže nastavím čas třeba na 1/125 , koukám do hledáčku, doostřím a pak u typu LLC namáčknu spoušť - tedy ne zcela zmáčknout. Ručička expozimetru ukáže, je li přeexponováno ( jde směrem k +) nebo podexponováno (jde směrem k - ) Tudíž otáčím voličem clony tak, abych ručičku dostal do středového kolečka, až je tam, je možno exponovat (domáčknout spoušť.

Ten přepínač na objektivu - to je aktivace clony. Jde o to, že při zaostřování (nebo prostě pořád mimo exponování) je clona naplno otevřená, při expozici se zavře na předvolený stupeň. Proto to má i mechanické ovládání, aby bylo možno měřit expozici.

Praktiky LLC používaly dva typy objektivů - s mechanickým, nebo elektrickým ovládáním clony - pokud máte typ elektric, bude asi nezbytné použít baterii, bez ní by se clona nezavírala. Pozná se to jednak podle nápisu na objektivu, ale i podle toho, že objektiv má na straně k tělu fotoaparátu zlaté kontakty (nevím, jestli 2, nebo 3, já mám Prakticu MTL5, ta je čistě mechanická)

Ohodnoceno: 1x

Od: buss®
Datum: 14.10.12 19:41

No já fotit a nevědět co mám ve foťíáku a na co to je... a že by nešla baterka sehnat, ani v cizině?
Nevěřím, že by to někdo už nevyřešil, pokud baterie požadovaná není.

Datum: 14.10.12 19:43

baterii jsem našel

Datum: 14.10.12 19:45

buss:

tyhle články se shánějí blbě i v cizině, ale není problém je nahradit i jiným rozměrem...

Od: buss®
Datum: 14.10.12 20:04

Vím, našel jsem si to, takže jáá bych se neptal, ale hledal. Některé otázky bych zde NIKDY nepoložil, styděl bych se. Od jisté doby ty otázky tady..., to mne utvrzuje o výroku jednoho člověka že naši občané...

Datum: 14.10.12 19:44

lze klidně po nějakém utěsnění a vypodložení kopntaktů použít toto a ta rozhodně nestojí 300Kč. Má o 1,5V větší napětí, ale foťáku to rozhodně neublíží ;)

Datum: 14.10.12 19:49

Jestli nevite k cemu je ve fotoaparatu dobry expozimetr, pak ten fotoaparat radeji zahodte a kupte si na dovolene par dobre nafocenych pohlednic.
Usetrite tak penize za film, i za zkazene fotografie.
Prozradte mi (jestli to neni tajemstvi) podle ceho nastavujete parametry expozice?
Pokud budete ve Vasem fotografovani pokracovat i bez zakladnich znalosti (notabene s analogovym fotoaparatem), rad bych se podival na vysledne fotografie.

Datum: 14.10.12 20:04

tak zkusím prozradit moje tajemství fotografování

dle mého laického úsudku

clonu nastavím dle osvětlení (čím více světla tím vyšší clonu třeba od 5,6 a více max mám na objektivu 22. a čím méně světla tak třeba 4 a méně min. mám 1,8)

a čas uzávěrky a citlivost si nastavím co mám napsané na filmu (ted mám koupená film na vyzkoušení tento NONAME = ISO 200 - 135)

ale na fotáku sjde jen nastavit pouze citlivost 200 a ještě tam je nějaká 24,ale k čemu to je nevím

Datum: 14.10.12 20:17

Hele...kolego, ja nevrdim, ze z Vas treba za 10let nebude spickovy fotograf.
Nicmene..mozna mate filmy za korunu..a experimentujete.Ale jinak o zakladech opravdu moc nevite a pocet pokazenych fotografii bude opravdu velky.Zkuste trochu teorie...a pak teprve praxe.
Zatim sice „cosi” nastavujete, ale moc netusite co..ani proc, natoz „co to udela s fotografii”.
Ridic by asi rekl, ze sice matne tusite, cim se v aute zataci...ale najit volant Vam dela velke problemy.

Datum: 14.10.12 20:23

no právě, tak prosím o jednoduché info k čemu jsou ty tsymboly a jak je nastavit

Datum: 14.10.12 20:24

Jaké symboly? *sok*

Datum: 14.10.12 20:23

To je daleko složitější. Obecně platí, že čím vyšší clona, tím vyšší hloubka ostrosti. S tím se hodně pracuje. Smozřejmě, pokud chcete fotit fotky stylu dívka u lavičky, dívka u stromu, dívka u kašny, dívka u domku - tak vystačíte i s hrubým odhadem. Ale pokud chcete fotit třeba nějaký sport, třeba závodní auta, tak potřebujete hodně krátký čas, aby to nebylo rozmazané, tomu ale odpovídá nižší clonové číslo, takže je potřeba pečlivě ostřit. Podobně třeba fotky kyte, motýlů a podobně malých objektů - tam je třeba co nejmenší hloubku ostrosti, aby bylo pozadí neostré - zase je potřeba přesně určit expozici. To jsou ale jen okrajové příklady.

Doporučuji Vám sehnat si nějakou knihu o klasické fotografii - i v antikvariátech je jich dost. Věřte, že fotografie je široký a obsáhlý obor, který má své zákonitosti a DOBŘE fotit je veliké umění. Praktika je velmi dobrý foťák, takže máte s čím začít. Teď už jen študovat a zkoušet

Datum: 14.10.12 20:25

anebo ho dát někde do bazaru a prodat za pár "šušňůů a fotit digitálem ,že,

Datum: 14.10.12 20:29

Jistě, digitál je jednodušší cesta. Ale klasika je něco zcela jiného...

Datum: 14.10.12 20:30

Nikoliv...protoze i s digitalem musite znat zaklady.Principy jsou stale stejne.

Datum: 14.10.12 20:45

Ano, to máte jistě pravdu. Ale pokud se tazatel spokojí s automatickým režimem bez nejakých vyšších nároků, digitální mýdlová krabka mu svou práci odvede. Ono je taky podstatně jednodušší zpracování snímků v PC, než v klasické fotkomoře, je to i daleko levnější, špatné snímky prostě smažu, nic to nestojí.

Bavíme li se ovšem o kompozici snímku, pochopení obecného pricipu vzniku snímku, o objektivech a jejich vlastnostech, tak to, samozřejmě platí jak u analogu, tak u digitálu.

Jako speciální kategorii snímků však vnímám fotky mobilem z natažené ruky zeshora prot oknu a s našpuleným pyskem. Běžný fenomén 21.století *haha*

Datum: 14.10.12 21:19

principy jsou stále stejné, ale základy znát nemusí, uspokojivou fotku udělá na digitálu s plněautomatickým režimem, s "poloautomatem" jako je Praktica LLC musí rukou zatočit objektivem a zaostřit, clonou / časem dohonit ručičku do kroužku, pokud to neudělá tak nevyleze vůbec nic použitelného a na to je opravdu dobré mít nějaké fotografické minimum.

Datum: 14.10.12 21:51

Tady si z Vás někdo dělá úspěšně prdel!

Datum: 14.10.12 22:30

To jistě nevylučuju. Ovšem koho máte na mysli?

doplněno 14.10.12 23:30:

To Jamaca : Hmmm, asi máte recht! Taky mi to tak začíná připadat.

Datum: 14.10.12 22:47

kdybch chtěl třeba fotit detail obličejů tak třeba kolem 0,7m, tam, nevím kolik co nastavit apod.

poradtte

Datum: 14.10.12 23:29

Fotit obličeje z 0,7m znamená udělat z fotografovaného příšeru. Fotka bude vhodná tak akorát na FB.

Co nastavit bude silně závislé na tom, v jakých světelných podmínkách toto zvěrstvo hodláte činit a fakt se to nedá odhadnout. ,,Trošku´´ jinak to bude na prudkém slunci, nebo v místnosti.

Ale vážně - zkuste si napřed něco přečíst o fotografování!

Datum: 23.10.12 12:43

tak dnes jsem si koupil 6V baterii vypodložil jsem udělanou pružinku z CO2 drátu a expozimetr nefunguje,

to se musí ten expozimetr ještě nějak zapnout?

poradte prosím

děkuji

Datum: 23.10.12 12:48

Ano, musí se zapnout,u modelu MTL byla páčka u spouště, TTL to má nějak jinak, taky se u některých foťáků zapínal namáčknutím spouště.

doplněno 23.10.12 12:50:

Omlovám se ne TTL ale LLC...

Ta LLC to má myslím tím namáčknutím spouště

Datum: 23.10.12 13:49

bmbx:

Ano je to tak. Měření se spouští polovičním stiskem spouště. Indikace měření v hledáčku (ručička).

doplněno 23.10.12 14:05:

Zde je návod v angličtině:

http://www.butkus.org/chinon/…praktica_llc/praktica_llc.htm

Datum: 23.10.12 22:47

to jsem zkoušel a "ručička" vůbec nereagovala

možná jsem měl tu baterii špatně vloženou, ta pružinka asi neměla kontakt,nevím zkusím zítra ve dne

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.