Vybavování jističe z neznámého důvodu

Od: Datum: 12.10.12 18:50 odpovědí: 13 změna: 16.10.12 20:52
avatar

Čau, máme doma takový malý problém, v el rozvaděči - HL. jistič 40A 3F , dále rozděleno na jednotlivé okruhy, ty jsou myslím OK,

problém nastává u světelného ( 10A, char.B), někdy se stane ( 2x za celou dobu od poslední změny v rozvaděči) že vyletí hlavní jistič + světelný okruh, asi zřejmě přímo do zkratu. Po nahození hl. jističe vše drží, ale po nahození světel. , opět letí oba dva ...Upozornůji že svět. jistič vybavil při tomto incidentu, i když nebyl žádný proudový odběr ( max 2-3 svítidla tz. max 300W)

Po čtvrt hodince jde vše normálně nahodit, šlape to zase nějakou dobou jak má... ( př. měsíc). Kde může být problém? ...

Jenže: světelný okruh je pravidelně zatěžován myčkou a občas se stalo že seplohřev vody ( topné tělísko) a jistič vždy tak po 2-3 minutách vybavil...

Kde je problém? Nevidím důvod proč by se měl jistič vybyvit ikdyž se zrovna neodebírá žádný výkon? .. Takže teplotně tento problém závislí být asi nemůže, unaveným jističem také ne ... Jak to řešit ..? Dík všem za rady*cteni*

doplněno 12.10.12 19:04:

Jedná se o soustavu TN-C


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.10.12 19:04

Není někde ve zdech navrtán vodič světelného ukruhu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.12 19:08
avatar

Ne není, ikdyby teoreticky byl ( což není) jak vysvětlíte tu náhodnost vybavení?

Datum: 12.10.12 20:20

Náhodnost vysvětlim takto. Viděl jsem to u příbuzných. Strýc vrtal konzole. Přidělal ji a při pohybu se záclonou se držící vrut pohl a vyzkratoval navrtaný vodič. Jistič padal nepravidelně . I to se prostě stát může..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.12 19:28

Máte v tom elektrický zapojení trochu guláš.

Světelný okruh je zatěžován myčkou? To bylo co za elektrikáře, který zapojil myčku do okruhu světel? To bych ani já amatér neudělal.

Já bych to řešil tak, že bych si zjistil všechny přístroje a zásuvky a světla, který jsou připojený na ten problémový jistič. Tyto všechny přístroje bych odpojil, žárovky vyšrouboval a zkusil nahodit jistič.

Pokud to i teď vypadne, tak je chyba v rozvodech. Pak už jedině najít všechny rozbočovací krabice a postupně odpojovat vodiče, až jistič přestane vypadávat.

Pokud to ve vedení není, tak opatrně připojovat jednotlivé spotřebiče a žárovky, až zase jistič vypadne.

A taky je možný měřit proud, který teče tím světelným obvodem. Ale protože jistič vypadává, tak by to muselo být nějaké nepřímé měření a to se používá vyjímečně. To už by ,usel dělat nějaký elektrikář odborník.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.12 20:00
avatar

No myčka nebo dokonce ohřev vody by neměl být napojen na světelný okruh. Pokud jste vypozoroval, že to vypadne po sepnutí těchto spotřebičů, tak to máte špatně zapojený.

Zkontrolujte, když vypnete jistič, který vám jistí světlo, zda funguje myčka, či ohřev vody.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.12 21:55
avatar

V případě jak píšete na světelným 10A okruhu zapne myčka ohřev tak jistič je slabý a vyskakuje je třeba 15 A zvlášť okruh.Světla musí být samostatně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.12 22:22
avatar

Chtělo by všechno v obvodu odpojit a měřič izolačního odporu, ale ani to by nemuselo odhalit závadu. Po tolika zkratech ale už někde musí být opálené místo. Zkuste nahlédnout do instalačních krabic tohoto obvodu, jestli tam něco není vidět. Předtím samozřejmě všechno vypnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.12 23:25
avatar

Jak píšu je to náhodné, jistič se vybaví i bez odběru proudu. Pokud vím tak vodiče nejsou shopny se náhodně pohybovat ... xDxD *kafe*.Napadá mě jedině že by to bylo přetežováním vedení. I tak si myslím že by vzink zkrat a byl by stále ne náhodně ...

Datum: 14.10.12 00:05
avatar

žádné další nápady?

Datum: 15.10.12 21:28
avatar

Nejprv skutečně musíte určit jednotlivé okruhy. Všechny jističe vypněte, pak zapněte ten co vyhazuje a zjistěte, co na něj všechno jede...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.10.12 18:30
avatar

Světelný okruh, závada se objevuje nahodile není možnst, ověřit nějakým postupním odpojováním odboček z krabic...

Datum: 16.10.12 19:27
avatar

Skusil jste vyměnit jistič za nový?Podobnou závadu jsem měl ale na třífazovem,kdy jeden vypadával po výměně bylo vše v pořádku.Starý jsem rozebral a ten vadný měl uhnuté kontakty tak že se dotýkali jen asi 1 mm krajem asi vada z výroby.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.10.12 20:52
avatar

Když se zamyslíte, tak problém nastívá u 1F jističe, který vybyví a zároveň shodí hlavní... a pokud dobře vím tak i kdyby byl špatný ten 1f, tak by to nešlo přímo do zkratu, po výpadku by šel ihned nahodit.. ( DĚJE SE TO I BEZ ODBĚRU PROUDU)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.