Hlučné spojení mezi TV a septoboxem

Od: Datum: 28.09.12 00:18 odpovědí: 26 změna: 30.09.12 21:06

Zdravím rádci, vlastnil jsem LCD televizi Panasonic, měl jsem k němu septobox a nebyl žádný problém. Nyní jsem si koupil LED LG. Když anténu strčím přímo do televize, tak se automaticky naladá všech 13 programů /očko, nova, prima, cool a podobně/ + dalších pár programů v HD. Žádnej problém. Když ale anténu zapojím do septoboxu a septobox spojím s TV přes scart, tak tam máme programů strašně moc, klasika, ale problém je ten, že se na tv dělat pruhy vodorovné a někde v okolí scartu to vydává divný nepříjemný zvuk, jako když stojíte u nějakého elektrického napětí. Četl jsem už sposta tématů, že je LED na výměnu atd, ale v té to opravdu není, když není zapojen spptobox, tak to nedělá. Neví někdo čím to je a na co se zaměřit? Děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 28.09.12 00:31

Zkus vyměnit SCART kabel za kvalitnější...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 28.09.12 00:41

Je to problém dvojí země. Bručení a pruhy v obraze jsou toho jasným důkazem. Jedna je naTV (ochranným vodičem síťového přívodu) a druhou zem tam dělá koax antény ( jiný ochranný vodič někde v STA). Nejjednodušší řešení je pořídit si galvanický oddělovací anténní člen a bručení zmizí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 28.09.12 00:48
avatar

Zkusil bych elektricky odpojit stínící obal z koaxu (od antény) od konektoru, někdy to pomůže bez ztráty kvality signálu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bmbx®
Datum: 28.09.12 01:02

NEDOPORUČUJI! Při takových pokusech jsem jednou měl okamžitě mezi zařízeními kolem 70V a to rozhodně moc ničemu nesvědčí ;). Jednou jsem si takto odpravil vstup zvukové karty v PC. *zed* (PC zapojené na video a video na STA)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jarod*
Datum: 28.09.12 15:56

Děkuji za odpovědi, každopádně moc nerozumim co mám tedy dělat, přemýšlím, že zruším kabelovku a bude vše v pořádku. Jde mi jen o to, jestli je to závada, která je odstranitelná nebo to je takhle kvůli novějšímu typu tv nebo tak něco, omlouvám se, ale jsem v tomto úplný lajk.

btw. omlouvám se za gramatické chyby v úvodním příspěvku, už bylo pozdě a měl jsem toho dost. Děkuji.

doplněno 28.09.12 15:58:
Koupit "galvanický oddělovací anténní člen", asi bude trilion typů, podle mám určit jaký potřebuji? Děkuji
doplněno 28.09.12 16:14:

Zaráží mě, že na LCD tv nebyl vůbec žádný problém. Momentálně je anténa napojená přímo do tv a vše jde bez problému, krásný obraz, tichoučko. Jakmile ale strčim anténu do septoboxu a přes scart propojim s tv, ta to začne bzučet a po obraze běhaj vlny.

Od: bmbx®
Datum: 28.09.12 16:42

-tak to vypadá na problém dvojí země STB-TV a ne STB-ANT, když ANT-TV je v pohodě, takže galvanický oddělovač antény by to neřešil

-závada to není

-jakým způsobem je napájen settopbox?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gredy*
Datum: 28.09.12 17:05

Píšeš tady o kabelovce. To máš jejich STB? Pak by samozřejmě stačilo zavolat na kabelovku, ať pošlou servisáka s novým STB. Jestli si platíš kabelovku a koukáš jen na nějakých svých 13 programů, pak nechápu, proč tedy tu kabelovku platíš?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mkat®
Datum: 28.09.12 17:07
avatar

Možno blbosť ale? Skus otočiť zasuvky v zastrčkach.Najprv u telky ,potom u septoboxu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarod*
Datum: 28.09.12 17:35

bmbx: Ano, anténa je v pohodě. Připadám si jak blbec, ale pokud myslíte napájení settopboxu, tak prostě v elektrice klasicky, do něho je přivedená anténa a je propojen s tv přes scart.
- podotýkám, že u LCD tv nebyl žádný problém.

gredy: kabelovku mám od UPC, STB samozřejmě také. Momentálně koukám na těch 13 programů a platím kabelovku, protože to bzučení mě doslova se*e, tak jsem anténu zapojil přímo do tv a momentálně ten problém řeším. Takže podle Vás stačí zavolat jim ať pošlou servisáka a oni daj nový STP a bude vše v pořádku?
mkat: zkusil jsem, nepomohlo.

Od: gredy*
Datum: 28.09.12 18:05

Ještě bych zkusil propojit STB s TV nějakým jiným kabelem nebo ještě lépe kabelem HDMI (aby se vyloučila závada na propojovacím kabelu). A taky zkusit v TV jinou zásuvku Scart. Pokud to nepomůže, pak bych se v tom dál nevrtal a jednoznačně volat servis UPC a požadovat odstranění poruchy. Tím, že po připojení na anténu je vše v pořádku, tím je vyloučena závada v TV. Zbývá vyloučit závadu v propojovacím kabelu a pak už zbývá jedině závada v STB a to je věc UPC (proto si je platíte).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarod*
Datum: 28.09.12 21:59

Jen mě zaráží, že na TV předešlé šlo vše v pořádku. Má to jeden scart, jiný bohužel nemám, ještě se v tom teda trochu povrtám tak jak radíte a když to nepomůže, tak zavolám do UPC ať dojedoua pořeší to. Protože já nevim co stim, televize je jiná akorád v tom, že má hd, tak třeba to bude v tom, možná, nevim. Tv je v pořádku, problém bude v propojení tv a sbt, jak píšete.

Od: bmbx®
Datum: 28.09.12 22:35

Neměla ta původní TV jen dvoukolíkovou síťovou vidlici a ta nová je třípramenná?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarod*
Datum: 28.09.12 22:58

Asi nevím co přesně máte namysli. Ta TV je konektorama a tak stejná, takže nevím.

Od: hop®
Datum: 28.09.12 23:05
avatar

bmbx myslel jako do zasuvky, pripojeni na 230V...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarod*
Datum: 28.09.12 23:27

Ach tak. LCD měla tu úzkou /2/ a ta LED má takovej větší /3/ ..snad to dobře chápu.

Od: hop®
Datum: 28.09.12 23:36
avatar

Ano, chápete dobře, právě tento rozdíl mezi oběma TV může způsobovat změnu chování a problémy. Proto se bmbx na tento detail ptal...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarod*
Datum: 28.09.12 23:53

Tak to by mě nenapadlo, tak si počkám na odpověď co s tím tedy.

Od: bmbx®
Datum: 29.09.12 05:36

Ne že by tento rozdíl mohl způsobovat, ale zcela určitě způsobuje prblém. To je prostě ten problém dvojí země, jak jsem psal hned na začátku, ta předchozí TV nebyla připojená na ochranný kolík, tato je a proto to bručí a běhají pruhy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarod*
Datum: 29.09.12 15:39

Co s tím tedy? Mám zavolat servisáka z UPC ať dojde a vyřeší to? Nebo mám sehnat ten HD kabel?

Děkuji za vaše odpovědi

Od: bmbx®
Datum: 29.09.12 15:48

Propojení HDMI by mohlo být řešením, protože brum vzniký z dvojí země má vliv pouze na analogový signál.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gredy*
Datum: 29.09.12 20:40

Někde je něco špatně. Buď kabel nebo STB. Kabel HDMI může být řešením, ale taky nemusí. Svoji radu jsem vám již napsal. Skusit jiný kabel Scart, skusit kabel HDMI a pak případně volat UPC. Jiný postup u vás asi nepřichází v úvahu. Metoda pokus - omyl by se vám mohla v budoucnu i vymstít, jestliže neostraníte skutečnou příčinu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 29.09.12 21:10

gredy:

Nic není špatně, to prostě tak bývá když je veden signál mezi dvěmi zařízenímí která jsou obě zeměná přes ochranný kolík, jediné předpisové a zaručené řešení je oddělovací transformátor a zapojit na něj alespoň jeden z přístrojů.

doplněno 29.09.12 21:21:

Ještě jsem si vzpoměl na jedno řešení - rozebrat SCART a na jednom konci přerušit všechny země (audio, video, stínění).

doplněno 29.09.12 21:26:

A není to metoda pokus omyl, je to známý problém, který existuje od nepaměti a nějak se přestal řešit, protože mnoho audi / video přístroju bylo vyráběno s dvoužilovou vidlicí (měli ochranu dvojí izolací). Poslední léta se hlavně TV začali vyrábět s třížilovým síťovým kabelem a problém se začal zase objevovat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: gredy*
Datum: 29.09.12 22:10

Nepotřebuji od vás poučovat, co je příčinou, ale trvám na svém, že jde o nenormální stav. Tento stav je v současnosti nepřípustný a nelze radit řešení jak za krále klacka.

doplněno 29.09.12 22:14:

Úplně mám před očima třeba stařenku, která si ušetří na novou televizi, má od UPC STB a pak začne podle vaší rady shánět oddělovací trafo nebo si bude rozebírat Scart. Úplně to vidím před očima.

doplněno 29.09.12 22:24:
A ještě doplňuji jednu věc. Ve své poslední odpovědi píšete toto: "...když je veden signál mezi dvěmi zařízenímí která jsou obě zeměná přes ochranný kolík...". Nevím o tom, že by některý z dodávaných STB od UPC byl napájen třížilovým kabelem a zeměn ochraným kolíkem. Vy snad takový typ u UPC znáte?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 29.09.12 22:24

To že jsou to metody jak za krále klacka je způsobeno tím, že se audio / video spotřebiče (kterým jediným to vadí) začínají opět vyrábět jak za krále klacka - to znamená s ochranou nulovaním, místo s dvojí izolací *haha*:D.

Jinak tuhle problematiku jsem řešil mnohokrát a desítky let, dnes v dobách intrnetu není nic jednoduššího než si zadat do vyhledávače - dvojí zem, zemní smyčka, brum, pruhy v obraze - myslím, že se toho najde docela dost ;)

A kdo nevěří - stačí vyzkoušet. :D Návodů pár dát můžu pokud máš doma TV nebo Hi-Fi s trojžilovou síťovou šňurou a pak se budem bavit o tom co je normální nebo nenormální stav ;)

doplněno 29.09.12 22:27:

u toho settoboxu je zemění tím kabelem od UPC ;)

Takže tam by pomohl GALVANICKÝ ODDĚLOVAĆ.

doplněno 29.09.12 22:46:

ještě jsem trochu pohledal ohledně kabelovky ;) :

http://www.digitalnitelevize.…evize-dvb-c-ruzne/brum-35186/

doplněno 29.09.12 22:50:

Doufám, že to všechno stačí, člověka co tenhle problém nikdy neměl a nikdy jej nemusel řešit mne nebaví neustále polemizovat co je nebo není normální, spíš bych uvítal, kdyby se našel někdo s jiným, dalším, lepším nápadem :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarod*
Datum: 30.09.12 13:39

Takže díky všem za odpovědi, problém vyřešen, nevím to jistě, ale problém se vyřešil když jsem s prodlužováku /6 zásuvek v jednom/ odpojil stolní počítač, monitor, repráky a zapojil do jiné místnosti, řekl bych, že to bylo přetížené, protože všechno bylo na ty 3 fáze, dal jsem tam notebook který má napájení přes ty 2 fáze, tak bzučení zmizelo a proužek tam ještě lehký je, ale pouze když je notebook zapojen. Takže všem moc děkuju, jsem rád, že když mám problém jsou tu lidi co dokáží poradit. Moc děkuji :)

doplněno 30.09.12 20:55:

Tak nevyřešil, dělá to zase, nedokážu si to vysvětlit.. seženu ten HD kabel, když to nepůjde, volám do UPC.. nemusim se bát, že tím něco "odkouřim"? Když to nechám bzučet ..

Od: bmbx®
Datum: 30.09.12 21:06

Příčiny a řešení jsem napsal snad už vyčerpávajícím způsobem. Podle všeho změnou televize máte jednu zem na ní, díky ochranému vodiči, který předchozí TV neměla. Druhá zem je přivedena kabelem od UPC. Buď se zbavíte jedné země galvanickým oddělovačem na kabelu k STB, nebo propojíte TV a STB kabelem HDMI, který má digitální přenos a ten brum nemusí mít vliv - zdůrazňuji že nemusí, brum může mít takovou úroveň, že naruší i ten digitální signál a pak bude výsledek podsatně horší, to už se nebude jednat o brum a pruh v obraze...

Jinak se nemusíte bát, že něco "odkouříte"

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.