Budoucnost faxu

Od: Datum: 28.09.12 00:06 odpovědí: 9 změna: 29.09.12 14:57

Zajímalo by mě, jaká je budoucnost faxů. Mám v kanclu už deset let fax od Philipsu, na tehdejší dobu špička, ale vlastně ho vůbec nepoužívám (nikdo mi nefaxuje, nikomu nefaxuji). Vše se skenuje a posílá emailem. Jen se na něj práší, asi ho vyhodím. Pevnou telefonní linku mám sice od O2 zdarma, resp. za 1 Kč měsíčně, ale vlastně ji nevyužívám (volám přes VoIP).

Používá se někde ještě fax? A k jakým účelům? Vím snad jen o advokátech, kteří mají možnost na poslední chvíli poslat na soud (a pak pošlou ještě originál poštou). Dokonce i účetní se už naučily posílat faktury emailem :-D

Co jsem koukal na eshopy s elektronikou (alza, mall, czc), tak se snad faxy běžně už ani neprodávají. A myslím, že technologický vývoj faxů také ustrnul ve verzích z let 2001-2003, pak se prakticky přestaly faxy vyrábět. Rovněž ceny spadly z původních 15-20 tisíc Kč na 1-2 tisíce Kč (za víc by to asi nikdo nekoupil).

Fax už jsou za obzorem. Myslíte, že brzy fax zanikne podobně jako dálnopis?

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 28.09.12 00:22

..."brzy fax zanikne podobně jako dálnopis"...

Ano... Vlastně tato forma komunikace již zanikla...

Od: hop®
Datum: 28.09.12 00:24

No, dnes už máte faxmodem v compu, není potřeba další bedýnka navíc. Klasický fax je navíc závislý na pevné lince a pokud Kyslík bude dále "zdokonalovat" svoji obchodní politiku, telefonní dráty budou brzo minulostí...

Počkejte ještě pár let a dejte tento artefakt do muzea... ;)

Datum: 28.09.12 07:59

Kdo má doma gramofon fungující na kliku a nějaké staré desky, ten může ohromovat.

Kdo má doma fungující počítač z PC pravěku, v něm fungující DOS a fungující staré hry, ten může ohromovat.

Možná by stálo za to udržovat váš fax v chodu a jednou z něj budete mít pěknou a ceněnou starožitnost.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 28.09.12 17:48

Jo já bych doma pár takových kousků měl. Nějaký prehistorický notebook po taťkovi a starou 386ku.

Datum: 28.09.12 09:17

Fax mám taky .. zabalený v krabici kdybych ho vybalil je jako nový tenkrát stál kolem 10 000 Kč dnes bych ho asi neprodal ani za 100 kč *smich* ... Není potřeba nikdo faxy neposíla vše se vyřizuje přes email fax my nepřišel už minimálně 8 let *smich*

Od: mariot
Datum: 28.09.12 16:09

To je trefné. Svůj fax jsem koupil za 12.000 Kč (tehdy technologická špička) a dnes se divím, že ho na Aukro nikdo nechce ani za 500 Kč :-D

Dnes asi všichni na "faxování" používají skenery, resp. e-mail.

Tak asi počkám pár let a zkusím to muzeum.

Od: gredy*
Datum: 28.09.12 17:30

Je pravda, že naprostá většina firem fax už nepoužívá. O komunikaci pomocí faxu mezi normálními uživateli už ani nemluvě. Přesto znám dost firem, které si faxové spojení zachovávají. Je to převážně pro jednodušší zasílání ověřených objednávek a možnost archivace papírového dokumentu. Stále ještě není dost těch, kteří by měli a používali digitální podpisy. Na skenovaném dokumentu lze podpis i data bez vědomí šéfa jednoduše sfalšovat. Navíc je tam ten krok toho skenování. Jestliže má firma vytvořenou šablonu faxu pro objednávku, pak ji stačí vyplnit a předložit šéfovi ke schválení (podpisu). Schválený papír se už jen zasune do faxu a odešle. Pro archivaci zůstává papírový dokument s originálním podpisem šéfa. Fax taky odstraňuje dodatečné zasílání dokumentu v písemné formě. Pro tyto výhody je fax stále ještě v některém styku používán. Pracuji na jednom z ministerstev, které je, co se IT trechniky docela na úrovni. Přesto se jednotlivých odděleních faxové spojení z výše uvedených důvodů zachovává.

Že má fax ale svoje za sebou je samozřejmé. Přesto i když nejsem žádný fanda faxu, pokud vám to nezabírá zbytečně místo, doporučuji zatím fax nevyhazovat. To můžete udělat přeci kdykoliv.

Od: mariot
Datum: 29.09.12 14:57

Jo, děkuju za obšírné vysvětlení.

Vím, že třeba soudy akceptují podání žaloby faxem. Párkrát jsem se soudil, ale vždy jsem žalobu poslal poštou.

Vpodstatě máte pravdu, fax mi na stole nijak nepřekáží, klidně ho tam nechám. Akorát se na něj a dovnitř pořád práší :D

Od: dusivk
Datum: 28.09.12 12:41

Já jsem svůj Panafax odložil loni v létě, se zrušením dlouho nevyužívaní pevné linky. Možná se jednou bude hodit. Jako před dlouhými lety lidi obdivovali toho, kdo v kanceláři (už) měl fax, tak i teď obdivují lidi, kteří (ještě) mají fax.

Dlouhá léta jsem používal faxmodem v stále zapnutém PC pro příjem všech faxů i jejich odesílání z PC, a Panafax byl jen jako telefonní přístroj s pamětí a případné odesílání papírových dokumentů. Teď už mám na stole mnohem více místa a nic se v komunikaci nezměnilo.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.