Sčítání wattů u reproduktorů

Od: Datum: 21.09.12 06:32 odpovědí: 8 změna: 26.09.12 22:56

Mám reproduktor : 4 Ohm a 10 W a druhý reproduktor 4Ohm a 3 w - budou zapojeny paralelně- jaký bude jejich potřebný příkon, tedy, jak se sčítají watty u reproduktorů?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.09.12 08:10
avatar

výkon u reproduktorů nemůžete takhle prostě sečíst, protože se vždycky bude počítat z výkonu těch frekvencí, které přenáší. Z toho důvodu například u třípásmových soustav mívají basové reproduktory obvykle pětkrát až desetkrát větší výkon, než výškové. Basový může mít 10 W, středopásmový 4-5 W a výškový 1-2 W. Nezapomeňte na vyhýbky. Do výškových reproduktorů se basové frekvence nepouští a naopak to platí taky. Do basového reproduktoru se nepouští výšky. Takže bych skutečný výkon vaší sestavy viděl maximálně na 5-6 W.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: blablablaa
Datum: 21.09.12 15:11

Děkuji za vysvětlení
Ps: jde mi hlavně o to kolikati wattový mám pořídit zesilovač ..

Od: zabu
Datum: 21.09.12 18:43

Maximálně 6W. Protože mají stejnou impedanci, poteče jimi i stejný proud. A protože nesmíte překročit z mnoha důvodů max povolený výkon toho menšího 3Watového, tak stejný výkon- 3W, bude k dispozici i pro ten větší. A to nehovořím o tom, že při paralelním zapojení klesne jejich impedance na 2Ω. A s touto impedancí musíte mít zesilovač.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.12 19:41
avatar

4Ohmové reproduktory nemůžeš zapojit paralelně,docílil bys impedanci 2 ohmy.Proud,protékající ze zesilovače by zničil koncové tranzistory.Údaj u reproduktoru 10 W a 3 W neznamená jmenovitý hudební výkon,ale přebuditelnost.Maximální výkon,při jehož překročení se může reproduktor zničit.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.09.12 16:23
avatar

pozor Jabrako. To co píšete, nemusí být tak docela pravda. Dva čtyřohmové reproduktory zapojené vedle sebe nemusí mít výslednou impedanci 2 Ohmy. Jak jsem nahoře psal o vyhýbkách, do basového reproduktoru se nepouští vysoké frekvence a do výškového zase ty hluboké. Jsou to jalové proudy, které reproduktory stejně nepřenesou, tak se předem odfiltrují. Basový čtyřohmový reproduktor s vyhýbkou má ve výškách mnohem větší impedanci než 4 Ohmy a pro výškový platí to samé pro změnu v hloubkách, kde taky má impedanci mnohem větší, než čtyři Ohmy. A pokud je bedna dobře udělaná a vyhýbky dobře spočítané, pak sestava dvou paralelně zapojených čtyřohmových reproduktorů s vyhýbkami má impedanci 4 Ohmy. Udělat dobře reprobednu je docela věda.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.09.12 18:11
avatar

figurek

máš naprostou pravdu, ale Jabraka jako starý praktik tohle dobře zná - píše o prostém paralelním spojení

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lll*
Datum: 25.09.12 20:42

Figurek: nemá až tak pravdu, hovoříme-li o reproduktorech. Reproduktor je reproduktor. To je terminus technicus označující reproduktor. A jabraka má pravdu.

Pokud připojíte k reproduktoru výhybku už to není reproduktor ale reproduktor s výhybkou, nebo reproduktorovoá soustava, či cosi dalšího, ale už ne reproduktor.

V podstatě by to bylo o ničem, kdyby tohle názvosloví, neboli technické termíny nebyly důležité tehdy, když se dva technici mají na něčem domluvit. Vaše předchozí komunikace je toho názorným příkladem. Jeden o reproduktoru, a druzí dva o soustavě s výhybkou. Nedivte se, že si navzájem nerozumíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.12 22:56
avatar

Když tazatel má takové reproduktory,které popisuje,je jasné,že se jedná o reproduktory nestandartní.Jednak s malou přebuditelností,jednak asi i malou citlivostí.Což je také parametr reproduktoru,který má vliv na hudební výkon.Samozřejmě je vyhýbka jedna cesta k možnosti propojení,ale bez možnosti výpočtu je jen teoretická.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny elektronika
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.