Anténa zesilovač nebo ne?

Od: Datum: 19.09.12 19:44 odpovědí: 18 změna: 02.10.12 15:08

Dobrý den mám antenu síto kde je už dán zesilovač +napajení trafo u tv řekl bych nějak 20 db od vysilače mám tak 30 km

mám vyzkoušeno že jde na kus hlinikového drátu + simetrizační člen jde chitit multiplex 1 a někdy 2-3

a nechci pravě mít u tv to napajení když je myslím že signal docela silný bude stačit tento nebo podobný

http://www.omko.cz/symetrizacni-clen-uhf/

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.09.12 19:56

Uvedený sym. člen vhodný je (pokud se vejde i mechanicky). Hraje-li TV i na "kus drátu", měl by být příjem na antenu bez problémů.

doplněno 19.09.12 20:01:

Pro jistotu můžete zkontrolovat ( http://dtv.ctu.cz/mapa) polarizaci, kterou vysílá vysílač u Vás a podle toho se orientuje přijímací anténa, vetšinou ale bývá H, jako býval analog.

Datum: 20.09.12 08:38

antenní zesilovač pro příjem pozemního digitálního vysílání je spíše na škodu,než na zesílení příjmu.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x

Od: zabu
Datum: 20.09.12 19:11

Anténní zesilovač je na škodu JEN tehdy, když není potřeba.

Není potřeba tehdy, když je dostatečně silný signál na všech kanálech, které chceme přijímat, a zároveň tehdy, když máme napáječ s tak malým útlumem, že to neovlivní sílu signálu.

Ve všech ostatních případech je zesilovač potřeba. A je naprosto jedno, jestli se jedná o analogový nebo digitální signál.

Takže, jestli Vám fungují všechny multiplexy bez zesilovače, tak ho nepoužívejte. Je to zbytečné. Symetrizační člen použijte s co nejmenším útlumem.

Od: bmbx®
Datum: 20.09.12 21:31

Úpně jedno jedno to není, anténnní zesilovače opravdu digitálnímu příjmu nesvědčí. Ono to stačí vyzkoušet, ukazatel signálu sice ukáže silnější signál, ale druhý parametr - kvalita signálu se nějak nezlepší. V analogu se signál zesiloval aby se zvýšil odstup signálu od šumu, jedna z velkých výhod jakéhokoliv digitálního vysílání je že se chytají jen jedničky a nuly a ty se dají z nekvalitního signálu vytáhnout nepoměrně lépe a v konečném výsledku bez šumu.

doplněno 20.09.12 21:34:

Proto taky výrobci digi tunerů vůbec neuvádějí citlivost jako bylo zvykem u analogu. To by tazatel musel bydlet na hodně blbém místě aby jej musel zachraňovat zesilovač...

Ohodnoceno: 1x

Od: technoman*
Datum: 20.09.12 21:38

Pokud je to v tom sítu polský zesilovač tak ten jakémukoliv příjmu nesvědčí.*blee*

Datum: 21.09.12 18:59

Technoman: souhlas. Original polský zesilovač se neměl nikdy prodávat.

BMBX: Když je slabý signal na ant, vstupu, tak je jakékoliv DSP v SetTopBoxu v pytli. Protože nemá co dekódovat. A je snad jasné, že když je slabý signál, tak má každý dvě možnosti jak si pomoci. První lepší ale dražší - nějaký ant. systém s vyšším ziskem, nebo ten druhý levnější a to je zesilovač. Je jasné, že nekvalitní zesilovač je k prdu.

Myslím, že to je jasné i tazateli. A pokud není, tak na to přijde, až to bude potřebovat. Zatím nevíme, jak na tom je. Já to z jeho vyjádření nedokázal vyčíst. Proto jsem napsal, to co jsem napsal. Až napíše, že mu to bez zesilovače nechodí, můžem radit dál.

Od: volf
Datum: 29.09.12 17:43

... Zesilovač může skutečně pomoci jen v malém procentu případů. Protože zesílí vše, co do něj na vstupu přichází (i všechen šum a rušení). Nejlepším zesilovačem je kvalitní anténa. Anténní zesilovač má význam jen tehdy, když má nahradit ztráty v anténním rozvodu, nebo když má zesílit signál na úroveň vyžadovanou na vstupu přijímače ...

Datum: 29.09.12 17:54

volf:

přesně tak, zabu nemá se zesilovači evidentně zkušenosti a s digi příjmem už teprv ne :D U digi příjmu buď signál je nebo není a pokud je slabý tak antenní zesilovač je k ničemu...

Datum: 30.09.12 02:21

BMBX: U Digi příjmu, VF signal(na fyzické vrstvě) má stejnou lineární nebo chceš-li analogovou úroveň jako každý jiný VF signál. To že signál buď je nebo není, je způsobeni až digitálním zpracováním signálu. Pokud VF obvody Settopboxu nedostávají dost kvalitní signál, nelze dekódovat , není totiž co. A aby bylo co dekódovat, ale to bych se už opakoval.

Datum: 30.09.12 05:43

A mohu se zeptat kolik přjímaču máš doma napojených na anténní zesilovač s důvodu nedostatečného signálu?

Datum: 30.09.12 19:24

Já čtyři. Ale ne z důvodu nedostatečného signálu(mám signal dobrý) ale kvůli vykrytí ztrát na rozvodech a rozbočovači.

Datum: 30.09.12 19:46

No- a to je právě ono.

Datum: 01.10.12 00:02

To je k ničemu taková debata. To, že mě, na rozdíl od tebe, moje soustava i se zesilovačem chodí, znamená jen jedno. Že to jde zprovoznit. Když je to potřeba, a když se to umí. Proč to nefungovalo tobě nevím. A myslím, že to tazatele ani mě nezajímá.

Datum: 01.10.12 00:14

Ano je, vyrovnání ztrát ve svodu a příjem slabého signálu jsou dvě diametrálně odlišné věci. Až budeš mít zkušenosti se zesílením slabého signálu tak můžeme pokračovat
A mně něco nefungovalo?

Datum: 01.10.12 21:37

To nemá cenu. Tohle přesně je příklad žabomyší války dvou poradců. Mám ti dokazovat kde ti to nefungovalo? Tady:
bmbx® Datum: 29.09.12 17:54
. . . . . . tvrdíš tohle,
U digi příjmu buď signál je nebo není a pokud je slabý tak antenní zesilovač je k ničemu...
předpokládám, na základě vlastní zkušenosti, ti to nefungovalo, a z toho jsem vycházel.
Co ti na to mám říci? Že když se chce, a umí se to, tak to jde? A k čemu to bude? Tazateli to nepomohlo . . .

Datum: 02.10.12 01:41

Tak znovu a pomalu: :D

pokud jsem se snažil a ne jenom já (lidí co má stejné zkušenosti je hodně) vylepšit příjem digisignálu zesilovačem, byl výsledek o něco horší, jak víš tak každý digipřijímač má ukazatel kvality a síly signálu. Síla se zvedla, ale kvalita zůstala při nejlepším stejná.

Mluvíš o tom, že když se to umí tak to jde a sám máš použity zesilovače pro vyrovnání ztrát ve svodu. On je to taky jediný smysluplný způsob využití zesilovače, protože jinak kde nic není ani smrt nebere.

Tazatel se ptal zdali anténu se zasilovačem nebo ne - já tvrdím, že raději ne. Pokud má dlouhý svod tak by mu mohl pomoci. Pokud nebydlí v nějakém zapadákově, tak vlastnosti digitálního signálu ve velké většině umožńují chytat dobrý příjem na pokojovku - jedna z hlavních výhod digitálního vysílání, kromě vysílání více programů na jednom kanálu.

Datum: 02.10.12 14:55

Bydlím na dědině před antenou mám docela vzrostlé stromy vzdalenost tak 50-60 m a vysílač těch do 25-30 km nevidím na něj a koax.mám docela dost dlouhy takže možna ten zesilovač není špatný ale určitě vyzkouším jen simetrizační člen jinak v setoboxu je kvalita a síla signálu srovnaná 97 a 94

Datum: 02.10.12 15:08

Výhoda digisignálu je, že není potřeba přímá viditelnost, stromy v tomto pásmu nejsou nějakou velkou překážkou a jinak je jasné, že nejlepší je to vyzkoušet se zesilovačem a bez, anténní technika je duchařina a mnohdy se zachová tak jak nepředpokládáme :D

Poslední otázky Poradny elektronika
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.