Zenerova dioda?

Od: Datum: 14.09.12 20:41 odpovědí: 15 změna: 18.09.12 08:07

mam takovy problem mam dvě 9v baterie spojený aby dávaly 18v ale nechci aby se dostali do obvodu ale při zvýšení proudu o á4v aby slo do obvodu aspon tech 18 nejlepa 21 . a proto se ptam kdyz tam dam zen. diodu ktera zadrzi 18v a pri tom zvyseni to pusti tech 21 nebo jen ty á4v? a jestli jen 4 jake by bylo reseni .

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
administrátor uzavřel tuto otázku
cokoli zbytečné dodávat
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.09.12 20:47

Pokud máte dvě 9V baterie zapojené do série, dostanete 18 V. Zenerova dioda, ani nic jiného Vám z toho 21 V neudělá (nepočítám poměrně složitý střídač, trafo a následné usměrnění).

Váš dotaz je poněkud zmatený. Co znamená "á4v"? Můžete upřesnit, co vlastně chcete?

Ohodnoceno: 1x

Od: kibirad
Datum: 15.09.12 20:31

mam 2 do serie spojene baterie a k tomu by po sepnuti dalkoveho ovladani doslo z prijmace cca 4,5 V .á - zkratka pro cca jde mi o to jestli neni treba naky opacny servo nebo jak se to menuje a pri proudu cca 21V se sepne a proud protece i napeti

Datum: 15.09.12 21:38

*ee*Tak k tomu není co dodat. Moc jste svou otázku neupřesnil. Přečtěte si někde něco o základech elektriky. Pak budou mít možná Vaše dotazy i nějaký smysl. Do té doby se radši vyhýbejte všemu, co má napětí větší, než ty 2 baterie.

Datum: 15.09.12 05:52

ze dvou za sebe zapojených devítivoltových bateríí těžko dosáhnete napětí 21 V. Dostanete osmnáct a víc ani jeden.

Jestli vaše baterie zatížíte silnějším proudem, začne se projevovat jejich vnitřní odpor a v obvodu vám poklesne napětí pod 18 voltů. Je to divné, ale je to tak. Napětí 18 V se rozloží na všechny odpory v obvodu i ten vnitřní odpor zdroje. Vnitřní odpor zroje se chová úplně stejně, jako jakýkoliv odpor v obvodu. Jestli rozumíte vzorečku Ohmova zákona U=R.I, pak je vám věc jasná.

Zenerovou diodou těch aspon 18 nejlepa 21 nenahoníte. To prostě nejde.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 15.09.12 11:12

Je vidět,že toho o elektrických obvodech moc neznáš.Zenerka by ti pomohla udržet 21 V u kombinace tří baterií v serii a udržovala napětí na 21 V .Ale musí se počítat se značnou ztrátou kapacity baterií,přebytek proudu by se na zenerově diodě ztrácel.

JABRAKA

Ohodnoceno: 4x

Od: lll
Datum: 15.09.12 20:56

Nestačí jen zenerka. V tom návodu chybí seriový ochranný odpor, a od něj odvislý výstupní proud takového stabilizátoru.

Datum: 16.09.12 13:17

nevim jestli to neco v te teorii zmeni ale jde mi o razzhaveni odpor dratku pro odpaleni rak. motoru

Datum: 16.09.12 19:54

Za 1. můžeš žhavit i nižším napětím, stačí tomu přizpůsobit odpor drátku.

Za 2. není dobré používat 9V baterie, dají malý proud.

Nakup si 4,7ohmové 1/4W rezistory, třeba http://www.ges.cz/cz/rm0207-1r0-9r1-1-GES05300301.html a použij 4,5V plochou baterii.

doplněno 16.09.12 19:55:

Rozžhaví se taky (budou topit asi 5 W) a jsou levnější (100 kusů za 36,6 Kč).

doplněno 16.09.12 19:58:

Ale vzhledem k tomu, že nerozeznáš proud a napětí (...proudu 21V se sepne a proud potece i napeti...), bych se přikláněl k tomu, aby sis to nechal udělat od někoho zkušenějšího.

Od: zabu
Datum: 16.09.12 21:23

Tak použij "experimentální" přístup:

Vezmi potřebný kus drátu, který potřebuješ rozžhavit, dobrý stabilizovaný zdroj. A multimetr, jeden nebo dva. Nebo žádný, pokud ten zdroj má měření proudu i napětí na sobě. Omezení proudu, pokud ho zdroj má, dej naplno, regulaci napětí dej co nejmíň. Připoj ten kus drátu, a pomalu přidávej napětí na zdroji. Až bude drátek svítit tak jak potřebuješ, změř napětí, které je na zdroji, a proud který do toho kousku drátu teče. No a potom už není problém, ti poradit, jak tohodle stavu dosáhnout opakovaně, a třeba s jiným napájením, jakou použít baterku, jaká už bude stačit, jaká ještě ne. Takhle je to vaření z vody..

Datum: 16.09.12 21:35

Tipuji, že nemá ani multimetr, natož pořádný (aspoň 3A) laboratorní zdroj.

doplněno 16.09.12 21:46:

Li-Pol se musí nabíjet zvláštní nabíječkou, protože po přebití/přehřátí/propíchnutí/... mohou explodovat. Tohle bych neriskoval.

Datum: 18.09.12 00:18

dělat ze mě takovýho blbce nemusíš jednak si myslim že z elektroniky toho znam vic jak ty a myslis ze bych to rsil kdybych to bral jen prez kabel? hmmmm? mam to na dal ovlad na na jeho vystupu je 4,5v proto jsem to resil! magore

Datum: 18.09.12 00:20

todle forum de fakt do prd... co sem vleze to neni mozny

Upozornění od sys hejkal 18. 09. 2012 06:16:12
doporučuji přečíst si pravidla poradny, hlavně Z2! nadávky tu netrpíme!
Datum: 18.09.12 06:14

tak tak, toto fórum dělají hlavně příspěvky uživatelů, a zdá se, že je to možné... ...souhlasí nás zřejmě více, když čteme takovéto příspěvky:
Autor: kibirad
Datum: dnes 00:20
todle forum de fakt do prd... co sem vleze to neni mozny

nebo:
dělat ze mě takovýho blbce nemusíš jednak si myslim že z elektroniky toho znam vic jak ty a myslis ze bych to rsil kdybych to bral jen prez kabel? hmmmm? mam to na dal ovlad na na jeho vystupu je 4,5v proto jsem to resil! magore
zřejmě z elektroniky toho kibirad zná hodně, když napíše perličku :

mam 2 do serie spojene baterie a k tomu by po sepnuti dalkoveho ovladani doslo z prijmace cca 4,5 V .á - zkratka pro cca jde mi o to jestli neni treba naky opacny servo nebo jak se to menuje apri proudu cca 21V se sepne a proud protece i napeti
nebo:
proto se ptam kdyz tam dam zen. diodu ktera zadrzi 18v a pri tom zvyseni to pusti tech 21 nebo jen ty á4v? a jestli jen 4 jake by bylo reseni .

mám vzdělání v silno i slaboproudu, i dost let praxe, ale v tomto dotazu se vyznat není lehké...

prosím, dávej tu otázky a příspěvky logické a srozumitelné. Že jsou laické, to vadit nebude!

opravdu by jsme nechtěli, aby toto fórum šlo do ...

Datum: 18.09.12 08:07

A tak to jóóó! Kibirad je elektroinženýr a jen nás, co máme jen 40 let praxe zkouší. Jako fór dne dobrý!*haha*

Datum: 16.09.12 21:37

Kluci na airsoftu používaj lipol modelářský baterky na žhavení drátků a moc si to chválej

no neni divu když dokážě lipolka nastartovat feldu

doplněno 16.09.12 22:16:

Ano to je pravda

ale uváděl jsem jí protože krátkodobě dokáže dát až 70A je skladná a lehká

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.