El. zásuvka

Od: Datum: 29.08.12 08:59 odpovědí: 8 změna: 29.08.12 13:31

Dobrý den,

jsem v oboru elektro laikem, dovolím si proto položit dotaz.

Lze dodatečně z klasického vypínače na pokojové světlo vyvést navíc kabely a vytvořit tak el. zásuvky na 220V ve stěně. Nebo to lze jen z jiné zásuvky nebo tzv. krabice( obojí je hodně zruky a bylo by moc bourání) Prodlužovacím kabelem z jineho pokoje to řešit nechci.

Děkuji za jasné stanovisko zda lze, či ne, případně jiné řešení.

Děkuji Milda


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.08.12 09:04
avatar

Podle mě je to blbost. Zaprvé zásuvka by byla v okruhu na světla (kdyby shodila jistič, tak by to byl ten na světla) A za druhé bývá ve světlech dvojlinka. To znamená že by tam jebylo uzemnění.

doplněno 29.08.12 09:05:

*nebylo

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.08.12 09:17

Možné to je. Nicméně ROZHODNĚ NE VHODNÉ, je to absolutně nouzové řešení kterému pokud to jen trošku jde je nejlepší se vyhnout!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kerscha*
Datum: 29.08.12 09:39

Je to možné, nakonec tak se dělá většina okruhových obvodů, mezi které zásuvky patří. Napojení je nutné udělat před vstupem do vlastního vypínače a tak lze vytvořit i několik "sesterských zásuvek". Pokud není hlavní zásuvka omezena přívodem elektriky jen třeba na určitý čas (společné prostory atd.) nebude nijak časově omezeno spínání. Petr

doplněno 29.08.12 09:40:

Doplňuji...zásuvky i spínače.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 29.08.12 09:45
to je řešení které je někdy viděné na stavbách a je pro řemeslníky a je opravdu nouzové a hotový dům už to nemá nemělo by se to tak dělat. Je dobré až někdy budete znovu třeba malovat nebo opravovat tak na to myslet a vybourat si další zásuvky upřímně i prodlužka by měla být jen dočasné řešení. Kdyby jste to tak přece jen chtěli a nemáte možnost tedy bourat tak to veďte ze zásuvky určitě ne z vypínače světel to není moc dobré už kvůli jističi. a ze zásuvky (psal jste že jste v oboru laikem takže předpokládám že nejste elektrikář tak si nějakého pozvěte) veďte lištami další zásuvku ale to až uvidí ten pokoj osobně tak se rozhodne jaké řešení tak nejvíc vyhovuje.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarda76*
Datum: 29.08.12 09:47

Samozřejmě, že to možné je. Běžně se to dělá. A za předpokladu, že je v místnosti jiné zásuvky (na jiném obvodu), tak to neodporuje ani normám. Jen se do toho nepouštějte sám. Svěřte tu práci elektrikáři!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gazda
Datum: 29.08.12 10:15

Možné to je, ale... :). Podľa normy môže byť na svetelnom okruhu jedna zásuvka, ale je nutné počítať s tým, že svetelný okruh je pravdepodone istený 10A ističom, takže je tu určité výkonové obmedzenie pripojených spotrebičov do tejto zásuvky. Pripojiť zásuvku priamo z krabice pod vypínačom je ale možné len v prípade, že sú do tejto krabice privedené všetky potrebné vodiče. V nových rozvodoch je toto bežné, ale v starých, kde sa používali ešte odbočné krabice niekde pod stropom, je toto nepravdepodobné. Preto by bolo nutné to vyriešit odbočením z tejto krabice pod stropom. Ale v každom prípade doporučujem elektrikára, pretože takéto riešenie má svoje meze a je potrebné, aby posúdil, že je to možné realizovať.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.08.12 12:35
avatar

Přímo z vypínače nelze nic vyvést, ale husím krkem co vede ke krabici vypínače byste nějaké další dráty protáhnout mohli. Pak z krabice pod vypínačem můžete udělat odbočku a do zdi zamontovat další krabici pro novou zásuvku.

Je to takové lehce provizorní řešení, které by ale rozhodně měl dělat elektrikář.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.08.12 13:31
avatar

Podle normy (ČSN 33 2130 ed.2) je možné ze světelného obvodu zapojit v každé místnosti pouze jednu zásuvku. Co se týče jištění, byla by tato zásuvka nejspíše jištěna (uvažuji rodiný domek) 10A/B jističem. Ovšem nejlepší by bylo, vyvést napájení těchto zásuvek z jiného zásuvkového okruhu.

Uvádíte, že jste laik, co kdyby jste spíš investoval pár stovek elektrikáři, který Vám to zhotoví, než hrát ruskou ruletu s dráty? Budete mít jistotu bezpečnosti a kvality.;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.