12V místo 9V?

Od: Datum: 07.03.13 17:05 odpovědí: 21 změna: 08.03.13 20:52

Ahoj,

když dám na spotřebič, který je na 9V 500mA zdroj, který má 12V 500mA, zničím tím spotřebič? Respektive co přesněji se stane?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 07.03.13 17:10

Pokud "spotřebič" má na vstupu nějakou ´stabilizaci´ napětí, nestane se nic neblahého, prostě spotřebič poběží.

Pokud žádnou stabilizaci nemá, při připojení na 1,3x vyšší napětí poteče spotřebičem 1,3x vyšší proud, tedy spotřebič bude mít cca 1,7x vyšší výkon - když to vydrží. A když to nevydrží, shoří...

*smich*

Ohodnoceno: 1x

Od: duke*
Datum: 07.03.13 17:10

To nelze obecně říct. Spotřebič může mít uvnitř ještě nějaký stabilizátor. Chce to konkrétně.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.03.13 18:02

šoupnul bych tam do serie jednu nebo dvě usměrňovací diody, podle typu diody se napětí za nimi sníží na těch bratru 9 V. podle odběru možná budou trochu topit, podle odebíraného proudu třeba zvolit dimenzi diody...

Datum: 07.03.13 18:11

No 2 teda pokles 3 V nevyvolají, když úbytek na běžné Si usměrňovačce je cca. 0,7 V. Takže ne 2, ale aspoň 4.

Datum: 07.03.13 18:48

Jde o menší osvětlení. Led rampu / 10 ledek - celkem 3W/ nad mini akvárko. Bohužel nefunguje origo zdroj. A já mám jen ten 12V.

Pochybuji, že to má nějakou "stabilizaci" napětí.. Nejlepší asi bude koupit zdroj se stejnými parametry, než čekat až to shoří..

Každopádně děkuji za odpovědi.

Datum: 07.03.13 18:50

jo, tak LEDky bych určitě větším napětím nekrmil

Datum: 07.03.13 19:05

A těch 12V je napsáno na štítku nebo změřeno? Reálně naprázdno ty čínský zdroje dávají i 18V.

Já bych tam vrazil odpor. Samozřejmě až na výstup trafa, tam kde je těch 12V.

Proud je I = P/U tj. 3W/9V = 0,33A

Rozdíl napětí 3V, proud 0,33A , R=U/I tj. R=3/0,33 = 9 Ohmů.

Ono to bude trošku topit, a na výkon bych zvolil P=U*I tj. P=3*0,33 = 1Watt

Snad je to dobře spočítaný.

doplněno 07.03.13 19:10:

Třeba tento za 1,5 Kč

Kdybyste chtěl mít jistotu, kupte s vyšším příkonem.

http://www.gme.cz/metalizovan…ry-do-1-w/rr-w1-10r-p114-442/

Od: hm®
Datum: 07.03.13 18:55

Spotřebič se pravděpodobně poškodí (něco se v něm spálí), nebo se mu aspoň výrazně zkrátí životnost. Kdyby mu to nevadilo, měl by pro napájení napsán rozsah třeba 7-24 V nebo tak nějak. Takže já bych ho nepřipojoval.

doplněno 07.03.13 18:57:

Aha, než jsem napsal odpověď, už je vyřešeno.

Od: bmbx®
Datum: 07.03.13 19:29

Záleží jaký je to spotřebič, odporem bych to řešil v tom nejkrajnějším případě. Jsem zastánce "čistých" řešení. Pokud je to spínaný zdroj, tak vyměnit odpor v měřícím děliči zdroje, pokud klasický - tak odmotat závity trafa.

Uznávám jsou to řešení náročná *ee*

doplněno 07.03.13 19:30:

To radši zakoupit správný zdroj...

Datum: 07.03.13 21:20

A nebo tam dát odpor

Od: bmbx®
Datum: 07.03.13 21:34

Znovu opakuji, záleží jaký spotřebič to je. Pokud by byl s hodně kolisavým odběrem, tak odpor je nejhorší možné řešení, dalo by se to vylepšit jednoduše přidáním zenerky, ale pak bude spotřeba posunuta na stálé maximum.

Datum: 07.03.13 22:10

jak už tazatel psal, jedná se o LED pásek, tedy spotřebič s konstatním odběrem. Odpor tedy použít půjde.

Pokud to má příkon 3W, při 9V je to proud 0,333 A. Pokud tedy dobře počítám, bude to chtít 9Ω odpor, což v řadě E24 je nejblíže 9,2Ω a v E12 10Ω

Datum: 07.03.13 22:33

Obávám se, že rady výše řečené, tazatele neuspokojí. Nemá diody, ani složitě vypočtené odpory. Pochybuji, že je navíc bude shánět, když nekoupil obyčejný adaptér na 9V ani ne za stovku.

Napájení LED pásku 12 volty místo 9 je sice trochu přes čáru, ale žádná trága. Jen zkrátka nebudou svítit 5 let, ale třeba 3 roky. Takže zapojit a používat.

Datum: 08.03.13 07:54

No tak já nevím na co tu ta poradna je... tak ať si to zapojí klidně na těch 12V...nevím co je na tom složitého před LED pásek vrazit jeden odpor.

A ohmův zákon není nijak složitý, v těchto aplikacích, nebojte se ho :-D

U=R*I

Datum: 08.03.13 08:06

Jistě, pokud má Jiri99 pájedlo a pájku, bude s nimi umět a bude vědět kam ten odpor (diody) vyhrabané ze šuplíku zapojit, je to ideální řešení. Jedna věc je URI, druhá realizace.

Datum: 08.03.13 08:22
Tazatel nikde neuvedl, že se jedná o LED pásek...
Další možnost:
Pokud má zdroj 12 V, a ještě nemá ty ledky o kterých píše, mohl by koupit pár cm (15 je asi málo na osvětlení akvárka, ale 30, 35 nebo i více cm, podle délky akvária,) LED pásku, který je zpravidla potřebné napájet DC 12 V. Může si vybrat i teplotu barvy.
Životnost pásku o mnoho delší než rybiček...
doplněno 08.03.13 08:35: Ve kterém příspěvku?
Těch 10 ledek může být deset kusovek.
A pásky napájíme 12 nebo 24 V, případně 230 V. Napájení původním zdrojem 9 V pásku nenapovídá...spíše něčemu poskládanému na kolenu.

Datum: 08.03.13 08:27

Uvedl.

Datum: 08.03.13 18:42

Přesně tak. Napsal jsem, že jde o rampu LED. Kde jsou diody "napevno" v "okrasném" plastu a nemůžu z něj didy ani ubrat, ani přidat.

Pájku ani žádné odpory doma nemám, tudíž něco pájet je pro mě trochu mimo.

Prostě a jednoduše mě zajímalo, jestli můžu na "LED RAMPU" připojit zdroj co mám doma. Z Vašich rad jsem přišel k závěru že ne a proto jsem za 119,- Kč koupil zdroj nový.

Je velmi zajímavé, kam až se diskuze posunula.. Např. "On to neuvedl, může si koupit pásek s víc diodama"...*smich*

Promiňte, nemohl jsem si pomoct...

Datum: 08.03.13 20:02

Jiří, jste na poradně už asi 452 dní... dal jste asi 105 příspěvků...

za ten čas jste mohl pochopit, že dotazy se vkládají co nejpodrobnější, aby rádci netápali a nedožadovali se doplnění dalších informací... v nepřesném dotazu žádáte přesnou odpověď!

Pod blíže neurčenou LED rampou si můžeme představit co chceme, pod LED páskem je určení jednoznačné...

o rampě, kde .jsou diody "napevno" v "okrasném" plastu a nemůžu z něj didy ani ubrat, ani přidat.... jste napsal až dnes večer 18:42

není pěkné, že dokážete zesměšňovat (*smich*) rádce, kteří se Vám snaží pomoci přes to, že Vaše informace jsou nedostatečné... na této poradně se okolo problému přemýšlí a snaží se podat i jiné varianty řešení... které tazatelům třeba ani na um nepřijdou...

Promiňte, nemohl jsem si pomoct...

Datum: 08.03.13 20:01

Mohu prohlásit,že pokud je skutečně odběr proudu omezen na 500 mA,žádný spotřebič z něj větší proud nedostane.Napětí při větším poklesu silně poklesne.Takže je důležitější proud,jako dané napětí.

JABRAKA

Datum: 08.03.13 20:52

Zdravím všechny.

Připadá mi, že každá otázka má svým způsobem daný obsah a formu. Pokud se někdo laicky zeptá, jako jiri99, nebudu mu přece přednášet o různých elektronických, elektrotechnických a vůbec pro něho nereálných řešeních. Je z toho dotazu přece jasné, co chce slyšet. Můžu, nemůžu a pokoud ne jak ano, jak to řešit na úrovni koupení něčeho co někam zastrčí a bude to fachat. Co se jiri99 dozvěděl? URI. Nebo máte pocit, že má ve sklepě dílnu a 20 let tam akceleruje moderáty?

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.