Lednice kompresor někdy neběží

Od: Datum: 30.07.12 21:12 odpovědí: 28 změna: 31.07.12 12:25

Zdravím všechny rádce,

Mám problém s lednicí Whirpool (typ už jsem nikde nenašel). Řekl bych, že je z roku 95. Má i mrazák samostatně.

Problém je, že pokud se kompresor zastaví, tak už znovu nechce naběhnout (tedy nechce hned).

Jako, že lednici za chodu vytáhnu a ona opět po zasunutí do zásuvky neběží. Místo toho kompresor bruní jako trafo (slabě) a pak cvakne tepelná pojistka, co na něj doléhá na plášť).

Po odpočinutí asi 5 minut znovu naběhne a chladí.

Neví někdo, včem může být problém a proč se tuším asi přehřívá? Nemá problém běžet a chladit při prvním spuštění půl hodiny. Pak ho odstaví termostat v lednici a po jeho zapnutí po ohřátí motor neběží a vypne ho tepelná pojistka.

Prosím o radu, co s tím...

Myslel jsem, že je zatím jen vadný ten termospínač (tepelná pojistka), že je za ty leta příliš citlivá, ale proč hned kompresor nenaběhne a chvíli do vypnutí pojistkou bruní, jako by se netočil?

Předem dík

doplněno 30.07.12 21:15:
Když dám ruku zezadu na chladič, tak vlevo nahoře se nedá udržet ruka, jak hřeje, ale lednice je teplá a teď začíná zase ochlazovat, tak to bude asi normální?...
U kompresoru je jedna trubička studená a druhá horká
doplněno 30.07.12 21:20:

Lednice teď neběží a motor pálí. Termosta odpojil přívod a pojistka taky

doplněno 30.07.12 21:22:

Tak je to Whirpoll ART 763/G/WP (štítek byl tam, jak se strká zelenina v protoru šuplíku)

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.07.12 21:14

Když dám ruku zezadu na chladič, tak vlevo nahoře se nedá udržet ruka, jak hřeje, ale lednice je teplá a teď začíná zase ochlazovat, tak to bude asi normální?...

U kompresoru je jedna trubička studená a druhá horká

Od: des*
Datum: 30.07.12 21:21

Je to normální,je to běžně na mrazácích jako tepelná ochrana.Je tam bimetal a sepne se až po určitém čase.Proč?Suď bůh,dělá mi to taky ale proč to nevím.Skrz velkou spotřebu těžko.Je lépe si toho nevšímat.Povrčí si a zapne pochvíli.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 30.07.12 21:24

Jenomže ta lednice je pak teplá. Už zpět sepnout nechce a motor je horký. Že by se někde uskřípla trubka nebo tak? (myslým zevnitř, protože venku je vše normální na pohled)

doplněno 30.07.12 21:26:

Tak nevím, ted stačilo zabouchat vevnitř lednice na to světlo, kde je i ovládací knoflík a lednice opět sepla kontakty dle multimetru a po zasunutí, i když je motor horký opět se rozběhla a čerpá...

Od: hop®
Datum: 30.07.12 21:28

U lednic je ochrana proti okamžitému rozběhu kompresoru. Má to svůj důvod, pokud kompresor vypne, chvíli se ještě drží rozdíl tlaků v soustavě a kompresor by se rozbíhal proti přetlaku na výstupu. Po určité době se tlaky na vstupu a na výstupu vyrovnají a kompresor má o to lehčí rozběh...

Ohodnoceno: 3x

Datum: 30.07.12 21:37

Je to přesně tak. A má to tak fungovat u všech lednic i mrazáků. Třeba u kompresorů na vzduch po vypnutí dojte k upuštění vzduchu, (slyšitelné zasyčení) aby se poté mohl kompresor roztáčet bez zátěže. Vzhledm k tomu, že u ledniček je uzavřený okruh, tak nelze nic upustit a tak se musí chvíli vyčkat. Takže je to skutečně ochrana, aby kompresor nenabíhal pod zátěží.

doplněno 30.07.12 21:40:

Takhle by to mělo správně fungovat. Pokud ale kompresor vydává nějaké zvuky, bude tam asi skutečně nějaká závada, pokud to není pohyb chladiva ještě setrvačností po vypnutí kompresoru.

doplněno 30.07.12 21:42:

Gumidku, držím palce, ať se Ti to podaří brzo vyřešit.;)

Datum: 30.07.12 21:44

Dík, momentálně to řeším online a odbíhám od kompu k lednici. Zatím to vypadá, že běží.

Po zhasnutí kompresoru je doběh chladiva slyšet, ale při opětovném zapnutí se nerozběhne a slabě brmí a pak ho odpojí ta tepelná pojistka, která po schládnutí motor zase nahodí...

Datum: 30.07.12 21:49

Takže to vypadá skutečně na závadu a ne na vlastnost. Já bych se snažil zachránit potraviny tím, že pokud lednice funguje, dokud se nevypne, tak bych ji dal na nejvíc, aby třeba ani nevypínala, když má potíže se starty a třeba zítra se snažil to vyřešit.

Datum: 30.07.12 21:52

Jj, začalo to tím, že jsem přišel k teplé lednici a už jsem se v tom hrabal. Zatím to vypadá, že je zase normální a spíná a chladí, tak jestli to nebude nakonec vyhřátý kontakt na termostatu u vnitř lednice u lampičky, protože na svorkách někdy je a někdy není spojení.

Od: jdukolem
Datum: 30.07.12 21:29

Vypadá to na nefunkční rozběhové relé.

Datum: 30.07.12 21:34

Kde ho najdu?

Mám přístup na plášti kompresoru jen ke krabičce, ve které je svorkovnice a zároveň slouží jak krytka pro fastony na vstupu do kompresoru (napájení) a taky ta krabka kryje tepelnou pojistku (bimetal)...

Mimochodem teď se to chová tak, že při náhlém přerušení a znovuzapojení kompresor 10 sekun brumí, pak hlasitě cvakne tepelná pojistka a kompresor je odpojen a po ochládnutí pojistky opět cvakne a kompresor běží...

Ale stejně mi vrtá hlavou, co se stalo a proč se tak hřeje (je to snad tím, že je v ledici teplo?)

Datum: 30.07.12 21:38

Je to motor a kazdy motor musi byt chlazen. tento je chlazeny studenymi parami chladiva. Protoze ale nedojde k rozbehu, tak se zahriva tak, ze na nej nemusis udrzet ruku.

Jak uz ti bylo receno, melo by to byt v poradku. Dela to kazda lednice. Pokud ale takto kompresor funguje bez toho, abys snuru vytahova a zase zasunoval, odchazi ti to rozbehove rele, ktere je jak pises primo na kompresoru pod krytkou.

doplněno 30.07.12 21:43:

Ovladacim knoflikem, neboli termostatem to na 99% nebude. Ten bud zapne, nebo nezapne. POkud sepne napeti se dostane do toho rele a to uz ma nastarost rozbehnout kompresor.

Datum: 30.07.12 21:43

Ale kde ho najdu a jak vypadá?

Je tam jedno bílé cosi tak 10x30x10 a ten termospínač.

Datum: 30.07.12 21:46

Primo na kompresoru jsou tri vyvody. Na jeden je privedena ta ochrana, a na dva co jsou vedle sebe je priveden, nebo nacvaknut ten rozbehovy spinac, tedy rele. Vzhedove muze byt vice druhu. Fotka napovi vice.

http://www.elny.cz/rele/c-1662/

doplněno 30.07.12 21:59:

Pokud kompresor nejede, je studeny, necvaka a v lednicce je teplo, zavady by byla v termostatu, tedy na tom kolecku uvnitr lednicky. Pokud je kompresor teply, horky, cvaka, huci a v lednici se nic nedeje, je problem bud v tom rele, nebo primo v kompresoru. ;) Je treba pocitat i s nakupem nove lednice. Dneska uz nic nevydrzi, ani ty pracky, ani vlastne nic :(

Datum: 30.07.12 21:50

Aha díky, tak to bude ono.

Blbý je, že s lednicema nemám skušenosti (spíš je mám se slaboproudem a pračkama a bojlerama).

A ani jsem nenapsal, jak jsem se k tomu vůbec dostal. No, přišel jsem k lednici a bylo v ní teplo, byla na 6ce a kompresor neběžel, svělo svítilo...

Datum: 30.07.12 21:57

Tak nevím, termostat byl nastaven na 5ku a lednice opět stojí a je slyšet doběh chladiva.

Při měření jsem zjistil, že je rozpojen termosta a při daní na 7mičku nespína a nespíná v žádné poloze.

Asi se zítra kouknu na obojí a raději obojí vymění, pokud to nebude jen mechanická závada a opálený kontakt, který bych ošetřil a rozchodil...

Datum: 30.07.12 22:01

Takova jednoducha zkouska. Na termostat vedou draty, Krom ochranneho (pokud tam je) jeste dva na kontakty. Zkus je spojit a vyradit tak termostat z funkcnosti. Pokud ti bude chladit lednicka treba hodinu v kuse, je problem v nem, Nenechavej to tak ale naporad, lednicku nema pak co vypnout!

Datum: 30.07.12 22:04

Chladí!

Napadlo mě to proklemovat na noc, ale bojím se, že budu mít ráno z předsíně iglů. (zbyla by tam jen ta tepelná pojistka)

Ty rozběhová relé se vůbec tomu mému nepodobají. Je to taková bílá kostka s fastonama bez popisků.

doplněno 30.07.12 22:05:

Z tý svorkovnice vedou 4 dráty. Napájí se jedním ještě světlo, ale spínací jsem našel (hnědý a černý fázové)

Datum: 30.07.12 22:08

Super. Ty rele byl takovy vzor. Existuje vice druhu, vcetne unioverzalniho. Stejne tak jako termostat do te lednicky. Az budes kupovat, tak bud v nejakem servisnim stredisku na dany typ, nebo specializovane prodejce s ND. Kupuj podle vadne soucastky, nebo nejlepsi alternativu. Vypada to ze se usetri penize za lednicku na neco momentalne uzitecnejsiho. *pivo*

doplněno 30.07.12 22:10:

Na svetlo jsem zapomel. Kazdopadne porad lepsi, nez ty nove prospikovane elektronikou :-D

doplněno 30.07.12 22:16:

http://www.nahradnidilynaprac…-chladnicky-universalni_wh/68

Takovych shopu je vice, nejlepsi je neco najit v okoli, at to muzes vymenit za jiny. Ale i tak by nemel byt problem. Hodne zdaru

Datum: 30.07.12 22:11

Jj, o lednici jsem se bál, protože zatím utrácet za novou nechci. Dokud to hlavní srdce lednice běží, tak to okolní se mění (součástky) ;)

doplněno 30.07.12 22:12:

No, ty prošpikované elektronikou se mi jeví jako méně poruchové, ale hůře diagnostikovatelné. Nespíná tam ten kompresor nějaký MOS-FET, místo kontaktních relé :)

Datum: 30.07.12 22:18

Ještě jednou dík, teď už to pro mě bude snadné.*placni*

Datum: 30.07.12 22:27

Zlatý fáčko, viď :-D

Datum: 30.07.12 22:35

Jo, to jsi trefil *placni*. Zejtra mám o zábavu postaráno :D.

Datum: 30.07.12 23:43

Vykašli se na ledničku, vyrob si z toho klimošku :-D

Datum: 30.07.12 23:58

To by vůbec nebyl špatný nápad. Kompresor místo rezervy dozadu, měnič 12V/230,topení s klimatizačním radiátorem s Feldy a druhej chladič před masku. *smich*

Jenže to už by byl velkej bastl a lednice je pro rodinu potřeba (nebudem dává potraviny do sklepa) *frajer*

Datum: 31.07.12 00:03

To je taky pravda

Datum: 30.07.12 22:09

Díky všem za cenné rady s chladničkami! :)

Tak jsem to nakonec objevil jako vadný termostat. Když do něj křápnu, tak kompresor okamžitě nabíhá a chladí.

Budu hledat na webu nějaké termostaty. Doporučíte mi někdo nějaké osvědčené webovky s náhradními díly pro bílou techniku? Předem dík za odkazy *placni*

Od: bmbx®
Datum: 31.07.12 01:05

http://www.ame.cz/Lednicky-a-…mrazaky-_g40520599_10699.aspx

doplněno 31.07.12 01:10:

u nich nakupuju několik let - náhradní díly od ledniček, mikrovlnek až po řemínky k magnetofonu, či gramofonu...

Datum: 31.07.12 12:25

Tak lednice je už i umytá a běží. Bylo to tím termostatem a ten jsem naštěstí sehnal nový, ale nemají ho skoro nikde (elektry).

doplněno 31.07.12 12:26:

Díky za odkaz, bude se hodit i pro další díly do jiných spotřebičů ;)

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.