Jak si vyrobit podsvícení auta

Od: Datum: 23.07.12 08:14 odpovědí: 17 změna: 24.07.12 17:02

Zdravím.
Chtěl bych se zeptat,zda má někdo zkušeností s domácí výrobou LED osvětlení pod auto.
Chtěl bych se zeptat na ideální zapojení a jak to vlastně udělat. Mám v plánu koupit elektroinstalační plastové lišty , navrtat do nich díry , usadit LED diody 10 cm od sebe ... Ale jelikož jsem lajk , tak nevím , jak je mám zapojit , jestli všechny do série , či paraelně . Pak jestli je mám naíjet přímo z baterky nebo je napíchnout na parkovačky a zapojit vypínač. Každou radu uvítám , děkuji
Tomy


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 23.07.12 08:16

Na autě nemá být nic, až na vyjímky, co není pro vozidlo schválené a homologované.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.12 08:20
avatar

Souhlasím, že taková amatérská výroba je sice možná, ale že si koledujete o pěkný malér, až narazíte na nějakého nerudného policistu. Pak, pokud se najde nehomologovaná část vozu, následuje podrobná prohlídka dalších částí a jak se říká, když budou chtít, vždycky něco najdou.

A to, že je světelná lišta nehomologovaná, se pozná na dálku. Asi bych to neriskoval a za šest stovek si koupil originál. Domácí výroba se vám určitě nevyplatí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: venomcz
Datum: 23.07.12 08:23

Kdo říkal že s tím budu jezdit po cestách? jedná se o srandu na auto , které nemá ani značky nic a přestavuje se na závody do vrchu. Šetřím každou korunku a dát 2500,- za komplet neony na auto se mi nechce. Chci si je vyrobit sám, rád něco dělám. Ale pokud mi tu nikdo neporadí , nenajde se schopný člověk jenom banda rozumbradů ,tak potom není co řešit.
BTW: Známý jezdil od Roku 2003 s Fabkou se zeleným podsvícením ,domácí výroby.Stoply ho několikrát štuby a chtěly po něm odstranit závadu na místě. Vypnul knoflík a tím to končilo. Jel dál!
Jak už jsem ale říkal , používal bych to úplně někde jinde , kde jsou zákony krátké!

Datum: 23.07.12 08:21
avatar

když už bastlit, tak pořádně. jednak se prodávají už hotové led pásky za pár stovek a jednak se prodávají i transformátory z 12V na požadované napětí, které je ptořebné pro ty diodové pásky.

nebo ještě lépe koupit hotový tuzing kit.

jen musím podotknout, že podsvícení auta je v naší zemi ilegální a na vlz se nesmí montovat neschválené a nehomologované výrobky ;) takže pozoř při tom bastlení

Ohodnoceno: 0x
 
Od: venomcz
Datum: 23.07.12 08:26

Navíc z toho důvodu ,že je to ilegální si nebudu kupovat za 2500 srandu , kterou budu muset pak dát pryč.Navíc kvalita supersvítivých diod a "neonů" je úplně někde jinde. Máme odzkoušené "pulzování" světla a na těch ledkách je to bomba. Jen se jednalo o pásek cca 6 diody ,jak jsme to zkoušeli. Chci si to dát ale pod celé auto.

Datum: 23.07.12 08:30
avatar

pak bych to určitě diody neletoval ručně, ale použil již hotové http://www.led-diodove-pasky.…ED-pasek-STRIP-5m-role-zeleny

neony se také prodávají, ale to je čistě trubice s plynem, která může při nešetrné jízdě prasknout. s výrobou led pásku si dáte nejen práci, ale také to nebude jakkoli izolované a strávíte na tom více času, než koupit 5m za 600kč už hotové srandy. Pak stačí vymyslet připojení na autobaterii přes vypínač a je to :)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: venomcz
Datum: 23.07.12 08:35

Jirko díky ale jde o to že tyto pásky jsou na prd. Dělají pod autem kolečka . Normální vysocesvítivé diody rozprostřou lépe světlo a máme ověřené že když se dají blíž k sobě , tak nedělají kolečka ale pááás. Toto udělá minikolečka a vypadá to jak kdyby si tam někdo odskočil...

Datum: 23.07.12 08:37
avatar

aha to mě nenapadlo. omlouvám se!

měl jsem za to, že dělají tyto pásky s několika druhy svítivosti a dle financí a požadavků se dá sehnat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: venomcz
Datum: 23.07.12 09:02

TYTO pásky spíš do interiéru vozu.Podsvícení pod nohama či kufr apod. Pod auto ne, chce to něco , co přežije zimu. Ideální jsou taky průhledné hadice a v nich udělaný ten světelný obvod. Taktéž řešení . Já se spíš ptám na zapojení jak to udělat . Kdybych to chtěl napájet 12 Volty , jak je zapojit kdybych tam měl cca 60 modrých 15000mcd diod.

Datum: 23.07.12 19:52
avatar

Něco bych ti navrhnul, ale potřebuji buď odkaz na e-shop prodávající ty LEDky, nebo jejich parametry (napětí a proud - asi kolem 3,5 V a 20 mA).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.12 12:36
avatar
Tomáši,
během pár minut po vložení Vašeho dotazu jste dostal tři odpovědi mimo mísu, na věci, na které jste se neptal. Týkaly se podle zkušeností rádců spíše legislativy a homologace. O tom, že auto nebudete provozovat v normálním provozu, jste se zmínil až po jejich odpovědích. Proto se nedivte, že na otázku i tak odpověděli!
Podobných dotazů, jako je Váš, už tu bylo hodně, většinou je tazatelé psali už po funuse! Teda po pokutách, nebo po pozvání na projednání!
Doufejte, že někteří rádci přehlednou tu Vaši netaktní poznámku o bandě rozumbradů a rady ohledně způsobů napojení sem vloží.
Ode mne dvě rady:
-Uvědomte si, že rádci radí dobrovolně, zadarmo ve svém volném času, a že Vy potřebujete pomoc...Popište příště svůj problém podrobněji, rádci budou moci odpovídat opravdu k věci...
-Zkuste zde ve vyhledávači zadat heslo: ZAPOJENÍ LED
Už tu bylo více dotazů a odpovědí na toto téma...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.12 20:11
avatar

Tak já se ti teda pokusím poradit se zapojením. Hlavně je potřeba vědět jaké LEDky použiješ. Dejme tomu modré LED s parametry 3,5 V / 20 mA. S napětím v autě počítat až 14,5V. Řadil bych je tedy serioparalelně, vždy dát do série 4 LED s odporem a tyto celky k sobě paralelně, podle toho kolik jich budeš potřebovat. Tady je zhruba schéma, odpory vypočítat podle vzorce (Ucc - ULed) / ILed = (14,5 - (4 * 3,5)) / 0,02 = 25 ohm.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: venomcz
Datum: 23.07.12 21:17

Díky za radu.Cením si ji :)
Ostatním, kterých jsem se dotkl , se omlouvám.

A pro pána výše: DOmluvím ho i pro Vás , třeba dostanem množstevní slevu

 

Od: jirbar*
Datum: 23.07.12 21:26

Asi takhle Ti co se chtějí děsně zviditelnit se svými "miláčky", se děsně rádi zviditelňují svým chováním na silnici. Nejde tak ani o zvětšení bezpečnosti, ale hlavně aby je druzí "obdivovali". Že jsou nebezpeční sami sobě zase jejich věc, jenže oni jsou nebezpeční hlavně těm druhým.

No a ta návštěva psychiatra je na místě. Udělat si řádné psychotesty a nejspíš by se zjistilo, že této osobnosti vůbec nepatří volant do rukou.

Každý den jsme toho svědkem. Jakpak asi na to šlapal ten teaneger že po pohých 300 metrech skončil ve stromu a do nebíčka sebou vzal ještě další dva.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bmbx®
Datum: 24.07.12 17:02

mikihans:

já bych do jedné větve dal těch diod míň a radši zvětšil odpor (alespoň o jednu).

doplněno 25.07.12 22:08:

Tady je někdo trochu nervově labilní, jak tě může něco takového viytočit? :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: technoman*
Datum: 24.07.12 13:17

Hele a co použít neon trubice co se dávaj do počítačů? Je to na 12V...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.12 14:20
avatar

Už to tu padlo - jsou krátké a křehké.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.