Napětí v obvodu

Od: Datum: 19.07.12 11:52 odpovědí: 11 změna: 20.07.12 07:53

Zdravim, tak mě tu máte zase ;) Chci se zeptat, uvažujme jednoduchý obvod se dvěma zdroji stejnosměrného napětí zapojené sériově tak, že kladná svorka k záporný svorce druhého zdroje. V tomto případě se jejich napětí sčítá, což mi neni vůbec jasný. Tedy když oba zdroje budou mít stejné napětí, tak přecí rozdíl potenciálů mezi anodou a katodou druhého zdroje bude stejný jako napětí jednoho z nich přeci, ne?

Pokud se jedná o zapojení kladná svorka ke kladný, tedy odčítání napětí, tak tam už mi to jasné je. V případě zase dvou stejných zdrojů bude napětí mezi nimi nulové, pokud se teda nepletu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bmbx®
Datum: 19.07.12 12:01

Vůbec nedokážu pochopit, že když je ti jasné odčítání, proč ti není jasné sčítání *haha*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bulpikn
Datum: 19.07.12 12:51

A vysvětlení? Neni mi to jasný, protože např. na kladné svorce jednoho zdroje je 6V a na záporné svorce druhého zdroje třeba 3V, pak jejich rozdíl je stejný, jako rozdíl potenciálů na jednom zdroji, když zdroje budou stejné. Nebo někde dělám chybu?

Datum: 19.07.12 13:27
avatar

na kladné svorce jednoho zdroje je 6V a na záporné svorce druhého zdroje třeba 3V

Ojojoj! Chtělo by to přečíst si záklasdy elektrotechniky. Napětí je vždycky mezi dvěma svorkami téhož zdroje. Mezi dvěma vzájemně nepropojenými zdroji žádné napětí není. Pokud ovšenm spojíte kladnou svorku jednoho zdroje se zápornou svorkou druhého zdroje, napětí na zbývajících dvou svorkách (tedy na záporné jednoho zdroje a proti kladné zdroje druhého), budou se napětí sčítat. Zdroje jsou tak zvaně zapojeny sériově.

doplněno 19.07.12 13:57:

přikládám obrázek. To spodní zapojení je čistě teoretické, pokud se o něj pokusíte zdroj 3V to pravděpodobně nepřežije (tomu 6V to taky zrovna dobře neudělá).

doplněno 19.07.12 14:15:

Já teda nevím, ale napětí a potenciál je snad to samé. A vždycky musí být na jedné svorce proti druhé. Potenciál na jedné svorce proti ničemu je nesmysl. To platí vždycky, například i v případě blesku je potenciál mraku proti zemi (případně proti jinému mraku).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: bulpikn
Datum: 19.07.12 14:02

Měl jsem na mysli potenciály samozřejmě (6V a 3 V jakožto potenciály na svorkách)

Od: bulpikn
Datum: 19.07.12 14:26

Tak to omyl, potenciál a napětí rozhodně neni to samé. Jistě, potenciál je vždycky proti něčemu, to nijak nepopírám, ale můžu o něm mluvit jako o bodu.

Datum: 20.07.12 07:53
avatar

Elektrikou v nejrůznější podobě se zabývám něco přes 50 let, z toho cca 40 let jsem se s ní živil (přesto netvrdím, že o ní vím všechno), ale přiznám se, že jsem nepochopil, o čem tady píšete*sok*.

Mimochodem nadpis Vašeho dotazu je "napětí v obvodu". Proč teda teď mluvíte o potenciálu (když připustím, že je v tom rozdíl)?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.12 12:46
avatar

Článek olověného akumulátoru dává přibližně dva volty. Když chceš víc voltů, musíš seřadit více článků za sebe, protože potenciály se sčítají. Mrkni se na autobaterii. Šestivoltová má tři články, dvanáctivoltová šest. Jasná věc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bulpikn
Datum: 19.07.12 12:55

Jakože sečtu potenciály na kladných svorkách a záporných, a pak udělám jejich rozdíl?

Datum: 19.07.12 12:53
avatar
Zřejmě jsi se jen špatně vyjádřil.
Když spojím dva zdroje za sebou, teda + na -, jak píšeš anodu s katodou, tak se napětí sčítají. Mohou to být i různá napětí.
pokud spojíš + a + spolu a na druhém konci - a -,teda paralelně, tak napětí se sčítat nebudou, zdvojnásobí se proud,který ty zdroje mohou poskytnout. Mluvím ovšem o zdrojích se stejným napětím!
doplněno 19.07.12 12:58: Nemáš jasno v tom napětí, tvých 6 V není na jedné svorce, ale mezi dvěmi svorkami toho zdroje. Napětí je vždy mezi dvěma body!
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.12 12:54
avatar

Bulpkine,

Nic ti jasné není.Spojení dvou zdrojů je možné paralelně,pak spojuješ plus s plusem,mínus s mínusem,Napětí se neodčítá,ale je stejné.Tady se sčítá proudová zatižitelnost zdroje.

Pokud spojíš zdroje do serie,tedy střídavě plus a mínus,napětí se sčítá.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.12 14:56
avatar
Doporučil bych důkladné studium základů elektrotechniky, máte velké mezery!
Otázka zněla Napětí v obvodu..
Jednoduchý obvod se skládá ze zdroje a minimálně jednoho vodiče, kterým svorky zdroje zkratujeme. Takový obvod je sice reálný, ale zbytečný. Jednoduchý obvod- zdroj, spotřebič a vodiče mezi nimi, jsme se učili na základní škole.
Napětí nebo potenciál je vždy mezi dvěma body!
Dále si procvičíte matematiku, když se něco podle Vaší otázky sčítá, jedná se o součet, ne o rozdíl!
+ na + se používá např. u nabíjení autoakumulátorů, podle Vaší teorie by to zřejmě nešlo. Ale jde to. Někde to nesedí?
Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.