Nejste přihlášen/a.
Zdravim, tak mě tu máte zase Chci se zeptat, uvažujme jednoduchý obvod se dvěma zdroji stejnosměrného napětí zapojené sériově tak, že kladná svorka k záporný svorce druhého zdroje. V tomto případě se jejich napětí sčítá, což mi neni vůbec jasný. Tedy když oba zdroje budou mít stejné napětí, tak přecí rozdíl potenciálů mezi anodou a katodou druhého zdroje bude stejný jako napětí jednoho z nich přeci, ne?
Pokud se jedná o zapojení kladná svorka ke kladný, tedy odčítání napětí, tak tam už mi to jasné je. V případě zase dvou stejných zdrojů bude napětí mezi nimi nulové, pokud se teda nepletu.
A vysvětlení? Neni mi to jasný, protože např. na kladné svorce jednoho zdroje je 6V a na záporné svorce druhého zdroje třeba 3V, pak jejich rozdíl je stejný, jako rozdíl potenciálů na jednom zdroji, když zdroje budou stejné. Nebo někde dělám chybu?
na kladné svorce jednoho zdroje je 6V a na záporné svorce druhého zdroje třeba 3V
Ojojoj! Chtělo by to přečíst si záklasdy elektrotechniky. Napětí je vždycky mezi dvěma svorkami téhož zdroje. Mezi dvěma vzájemně nepropojenými zdroji žádné napětí není. Pokud ovšenm spojíte kladnou svorku jednoho zdroje se zápornou svorkou druhého zdroje, napětí na zbývajících dvou svorkách (tedy na záporné jednoho zdroje a proti kladné zdroje druhého), budou se napětí sčítat. Zdroje jsou tak zvaně zapojeny sériově.
doplněno 19.07.12 13:57:přikládám obrázek. To spodní zapojení je čistě teoretické, pokud se o něj pokusíte zdroj 3V to pravděpodobně nepřežije (tomu 6V to taky zrovna dobře neudělá).
doplněno 19.07.12 14:15:Já teda nevím, ale napětí a potenciál je snad to samé. A vždycky musí být na jedné svorce proti druhé. Potenciál na jedné svorce proti ničemu je nesmysl. To platí vždycky, například i v případě blesku je potenciál mraku proti zemi (případně proti jinému mraku).
Tak to omyl, potenciál a napětí rozhodně neni to samé. Jistě, potenciál je vždycky proti něčemu, to nijak nepopírám, ale můžu o něm mluvit jako o bodu.
Elektrikou v nejrůznější podobě se zabývám něco přes 50 let, z toho cca 40 let jsem se s ní živil (přesto netvrdím, že o ní vím všechno), ale přiznám se, že jsem nepochopil, o čem tady píšete.
Mimochodem nadpis Vašeho dotazu je "napětí v obvodu". Proč teda teď mluvíte o potenciálu (když připustím, že je v tom rozdíl)?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.