Kondenzátor v obvodu

Od: Datum: 12.07.12 11:41 odpovědí: 18 změna: 12.07.12 22:32

Mám takový velice hloupý dotaz ;) Když připojim do obvodu se zdrojem napětí např. deskový kondenzátor, jak je možné, že teče proud a kondenzátor se nabijí, když ten obvod jakoby neni uzavřený, respektive je odďelený dielektrikem a tím pádem tam neni rozdíl potenciálů, který by vyvolával napětí? ;)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 12.07.12 11:45

A co rozdíl napětí mezi deskami kondíku? :-O A to se bavíme o stejnosměrném napětí!

BTW - nevím,nakolik je dotaz "hloupý" - protože je neúplný...

doplněno 12.07.12 11:57:

To Bulpikn: To, že jsou desky kondíku ze stejného materiálu neznamená, že nemají rozdílné napětí! - nejsou vodivě spojeny (proto je tam to dielektrikum)... BTW - dráty vedoucí do zásuvky na pravou a levou zdířku jsou taky ze stejného materálu - a zkus je spojit! Nebo raději ne, ty bys toho byl schopen! ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 12.07.12 11:49

Asi neví, na jaké napětí to je... a to ještě netuší že při stídavém přes něj proud poteče...,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bulpikn
Datum: 12.07.12 11:52

Rozdíl napětí mezi deskami kondíku? Však obě desky jsou ze stejného materiálu (vodiče), ne? Čili by měl být rozdíl jejich potenciálů nulový? :)

Mimochodem odkaz na wiki mi nepomůže, projíždel jsem všechny zdroje, tady hold mám velký mezery a nějak si to furt nemůžu představit :D

Od: buss
Datum: 12.07.12 11:57

představit, no to je pk těžké..., když je v obvodu, tak na něm to napěti asi bude, néé? zamyslet se! Přehrada má také potenciál...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.12 22:32
avatar

bussi, ani při střídavém napětí přes kondenzátor proud nemůže téci, jen se střídavě nabíjí a vybíjí, čili při změně polarity dojde ke "zkatu". Kdyby proud protékal kondenzátorem, tak by dielektrikum nemělo ůčel a byl by to prostý vodíč...

Ohodnoceno: 3x
 

 

Od: bulpikn
Datum: 12.07.12 12:04

Napsal jsem něco špatně, že si zasloužim hned být urážen? Vysvětlit mi třeba, čím je způsoben rozdíl potenciálů na deskách toho kondíku? Tady se asi zase dostáváme k tomu, že se nabijí ze zdroje, ale jak je to možné?

Od: mowla*
Datum: 12.07.12 12:17

Sorry - to nebylo míněno jako urážka, ale jako varování!/konstatování.

Takže definuji jednoduchý obvod - baterie (ss napětí) a kondík připojený jedním kontaktem na jednu svorku baterky a druhým na druhou - OK?. Pak první deska kondenzátoru má stejný potenciál jako první svorka baterky a druhá deska má stejný jako svorka druhá - OK?

Má-li baterka nějaké napětí mezi svorkami, existuje tentýž napěťový rozdíl i mezi deskami kondenzátoru - jeho vybití brání dielektrikum (izolant) mezi deskami - kondenzátor je nabit (pro jednoduchost předpokládejme, že izolant kondenzátoru má nekonečný odpor - tedy žádný proud neprotéká).

doplněno 12.07.12 12:22:

Jo - a proud obvodem probíhá jen do doby, než se kondenzátor nabije - v praxi a tomto příkladu velmi krátkou dobu, protože kapacita kondenzátoru (deskový) je vůči výkonu zdroje (baterie - tvrdý zdroj) mizivá. Za předpokladu použití velké kapacity kondenzátoru a měkkého zdroje lze proud nabíjení kondíku i reálně měřit (ale to už zabíhám do velmi teoretických okolností).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: bulpikn
Datum: 12.07.12 12:44

Jenom tedy jestli tomu správně rozumím. Kdybych dal blizko sebe jen samotné vodiče s tím, že jedna část by byla na kladné svorce zdroje a druhá na záporné, tak se taky trochu "nabijí", byť jen nepatrně? A tím tedy, že vznikne elektrické pole mezi deskami kondenzátoru (uvnitř), tak to tedy může vyvolat tok elektrického proudu a náboj se tedy hromadí v deskách kondenzátorů?

A ještě jenom takovou pitomou podotázku, odkud se tam bere ten náboj? :D

Od: mowla*
Datum: 12.07.12 12:58

Ano - jakékoli dva vodiče "blízko sebe" fungují vlastně jako kondenzátor a existuje mezi nimi (resp. může v případě jejich rozdílného potenciálu) napětí a tím i elektrické pole. A vodivé propojení mezi místy s rozdílným el. potenciálem vyvolá tok el. proudu (např. spojení desek kondenzátoru).

Náboj "se bere" ze zdroje. ;) Zdrojem může být leccos - od baterky po elmg.pole Země... ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.12 11:45

A jaképak tam máme napětí? ss nebo st?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bulpikn
Datum: 12.07.12 11:54

Stejnosměrné.

Datum: 12.07.12 12:02

A jak velký proud Vám tam teče a čím to měříte?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bulpikn
Datum: 12.07.12 12:14

Nene, nepsal jsem, že přes kondenzátor teče proud, nebo jsem se možná špatně vyjádřil.. Neměřim ti ničim, zajímá mě to z teoretického hlediska. Zkrátka na základní škole jsme se každý z nás učili, aby mohl obvodem téct proud, musí být uzavřený. Nevim jakou záhadou, ale zkrátka jsem si vydedukoval, že aby se nabil kondenzátor, musí do něj téct proud, jenomže ten obvod je přerušený dielektrikem. Psal jsem už, že je to velice hloupý dotaz? Psal, ale nějak tomu nemůžu přijít na kloub :D

Datum: 12.07.12 12:25

Aha...

zabýval jste se někdy tím, proč do stromu práskne blesk, když mezi nebem a zemí je také několik kilometrů dielektrika?

Prostě se vyrovnávají potenciály (ve Vašem případě potenciál zdroje a potenciál desek kond.). Pokud se vyrovnávají potenciály - teče proud. Když je kondenzátor nabitý, proud neteče. To dielektrikum je tam právě proto, aby mohly být potenciály desek kond. různé.

Já opravdu nevím, jak polopatičtěji Vám to vysvětlit. Zřejmě nejste úplně z oboru a chybí Vám 1. ročník základů elektrotechniky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 12.07.12 11:47
Já bych odkázal na Wikipedii, než něco vysvětlovat po svém či opisovat. http://search.seznam.cz/?aq=&oq=&sourceid=szn-HP&thru=&q=princip+kondenz%C3%A1torudoplněno 12.07.12 12:07: Minstrel: a proč by to v ss měřil co tam teče, že by měl kond svod?doplněno 12.07.12 13:16: Bulpkin:Nene, nepsal jsem, že přes kondenzátor teče proud, nebo jsem se možná špatně vyjádřil.. Mám takový velice hloupý dotaz Když připojim do obvodu se zdrojem napětí např. deskový kondenzátor, jak je možné, že teče proud a kondenzátor se nabijí, když ten obvod jakoby neni uzavřený, ... tak napsal že teče nebo ne? to chce učit se, učit se, učit a experimentovat.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.12 12:10

tazatel píše, že přes kondenzázor teče proud, tak mě zajímá jak velký a jakým přístrojem k tomu došel (abych vyloučil chybu měření)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.12 12:18
avatar
Pokud připojíš kondenzátor na zdroj stejnosměrného napětí, prochází proud jen v okamžiku nabíjení kondenzátoru, poté už ne, protože si je lze představit jako dva zdroje se shodným napětím proti sobě. Mezi deskami nabitého kondenzátoru poté bude napětí, ale proud procházet nebude. Nepleť si kondenzátor s chemickým zdrojem napětí, kondenzátor pracuje na odlišném principu.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.12 21:09
avatar

no tak pravda, já *ee* na některé odpovědi tady nahoře.

Jednotka elektrického náboje je Coulomb. Když vám vodičem proteče náboj jeden Coulomb za vteřinu, naměříte proud jeden Ampér.

Kapacita kondenzátoru je schopnost pojmout a podržet elektrický náboj. Jestliže připojíte úplně vybitý kondenzátor ke zdroji ss napětí, pak se vám začne nabíjet a čím jiným se může nabíjet, než proudem?

Tak vzniká ten zdánlivě divný jev, když kondenzátor propouští střídavý proud přes nevodivou vrstvu. Proud samozřejmě přes nevodivou vrstvu neteče a nemůže téct. Kondenzátor propouští střídavý proud tak, že se střídavě nabíjí a vybíjí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.