Co je to izolační stav?

Od: Datum: 06.07.12 20:17 odpovědí: 4 změna: 12.07.12 21:11

Dobrý den,

nevíte někdo co je to izolační stav?

K čemu je dobré ho znát?

Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.07.12 21:01

Izolační stav je izolační odpor, tedy odor izolace pracovních vodičů vůči sobě a proti zemi.

Měřením izolačního stavu (a nejen jeho) spotřebiče, stroje, el. nářadí, apod. ověřují revizní technickou způsobilost k dalšímu provozu.

Často se měří izolační stav u elektrických strojů ve zkušebně, při výstupní kontrole nebo na stavbách při uvádění do provozu.

Izolační stav se uvádí a nejběžněji by se měl pohybovat v řádech megaOhmů.

doplněno 06.07.12 21:05:

* ověřují revizní technici - nejčastěji

nebo pracovnící výstupních kontrol, leckdy i montéři na stavbách.

Samozřejmě, že svůj předepsaný izolační stav má jakkékoliv místo v elektrické instalaci. Každý kabel by se měl po nebo ještě před pokládkou izolačně přeměřit.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: vilfein*
Datum: 07.07.12 10:56

Jen doplním vysvětlení.

Na světe neexistuje dokonalé dielektrikum, tedy izolant. Každý mateiál je svým způsobem vodivý. Izolant má ovšem hodnotu odporu v řádově desítkách a stovkách MΩ (1Ω (Ohm) je jednotka elektrického odporu. 1 MΩ= 1 000 000Ω) čili proud tekoucí touto izolací je tak malý, že jej běžnými měřícími přístroji ani nezměříte. Na měření izolačních odporů se zpravidla používá napětí 500V a větší. Tento izolační odpor se však se stářím spotřebiče nebo přístroje mění, zpravidla jeho hodnota klesá. U elektrického nářadí které se v průmyslu používá se v pravidelných intervalech při revizích kontroluje tento izolační stav (čili stav izolačního odporu). Klesne-li pod mez stanovenou normami (teď nevím ale myslím že je to norma ČSN 33 1500) musí se přístroj přestat používat, protože zhoršení izolačního stavu znamená zvyšující se možnost poruchy nebo úrazu el. proudem. Avšak buďte v klidu. Domácí spotřebiče dříve odejdou než jim klesne izolační odpor na kritickou hodnotu V různých sítích, třeba síť IT, se musí tento stav hlídat pořádně. Nejlepším hlídacím zařízením izolačního stavu může být i proudový chránič

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nelny
Datum: 12.07.12 21:11

Děkuji moc za vysvětlení, jste chytří.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.