Foťák - baterie nebo akumulátor?

Od: Datum: 25.06.12 09:23 odpovědí: 20 změna: 26.06.12 20:34

Ahoj,

chci koupit první foťák své osmileté dceři a mám vybrané dva, přičemž jeden je na akumulátor a druhý na dvě tužkové baterie. Co pro ni bude praktičtější?

Dík, H.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.06.12 09:32

Určitě je vždycky lepší mít baterie 2 - jednu v záloze. Z tohoto důvodu preferuji spíš tužkové baterie (nabíjecí). V dnešní době je jejich pořizovací cena celkem přijatelná, můžu jich mít v záloze klidně i více a ještě jedna výhoda je v tom, že i když Vám všechny baterie dojdou, v nejbližší trafice koupíte náhradní.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dusivk
Datum: 25.06.12 09:35

Tužkové akumulátory lehce vyměníte, pokud se vybijí. Musíte ale mít nabíječku a náhradní aku, nejlépe pokud máte víc přistrojů, tak se to vyplatí. Rozhodně ale kvalitní nabíječku, s delta peak měřením, ne nějakou superhyperauto nabíječku s časovačem, tedy spíše zabíječku akumulátorů.

Vestavěný aku může být problém sehnat po letech, jestli uvažujete s takovou životností foťáku a po dobu nabíejní (2 hodiny) jej nebudete moct používat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hankasto
Datum: 25.06.12 09:45

Doplním typy foťáků: oba jsou to panasoniky, chtěla jsem optický stabilizátor obrazu, v této cenové kategorii jej nabízejí pouze panasoniky. Je to DMC-FS40 a DMC-LS6.

Akumulátor by měl být vyndávací, takže kdyby byla nouze o focení, můžeme dokoupit druhý a lze fotit nepřetržitě (ale to myslím nebude potřeba).

Jinak životnost foťáku tipuji tak max. 5 let (to budu ráda, když ho po měsíci neztratí ), jedná se spíše o jednorázovou než dlouhodobou investici .

Dík, H.

Datum: 25.06.12 10:14
avatar

Ten optický stabilizátor není všehomoucí, takže tuto podmínku bych v klidu vynechal, protože jiné značky fotí stejně dobře a není třeba se ničeho obávat. Jinak já vybíral foťák jen na tužkovky, vozím sebou dvě sady a vydrží mi klidně celou dovolenou jen jedna. Pokud se hodně fotí, prohlíží, tak využiju obě dvě. Po zkušenostech s kamerou bych foto na akumulátor nechtěl. Po prvním roce mi baterka v kameře vydržela pouhých dvacet minut, tak jsem musel koupit ještě jednu, protože na celodenní výlet je dvacet minut prostě málo. Jelikož používám kameru jednou ročně na dovolenou, tak další rok se snížila kapacita i druhé baterie natolik, že jsem kupoval třetí aku. Že to není zrovna levná záležitost, netřeba dodávat. To o baterie pečuju, každé dva tři měsíce, nabíjím, skladuju v suchu a chladnu a přesto se tomu člověk neubrání. Tužkovky použiju během roku v čemkoliv, takže uplatnění najdou a nejsou jen na jedno použití.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.06.12 10:04
avatar

Jsem pro akumulátor, vydrží déle nabitý a hlavně dneska už vydrží vážně dlouho, tužkovky se vybíjely hrozně rychle a vždycky nevhod. Zvlášť nabíjecí, které ani nejsou do foťáků nijak vhodné, to se nedělá nic jiného než mění baterky. Navíc bývají těžší a není ten foťák placatý, ale s výstupkem na baterie? U těchto maličkých foťáků vydrží aku klidně celou dovolenou, pokud nefotí člověk jako japonský turista

doplněno 26.06.12 07:23:

Co máte s tím, že akumulátory nic nevydrží? Ten foťák, co máme nejdýl... no pět let to bude... a pohoda - tam už jsou problém jiné věci, než aku, ty čipy prd vydrží 8-)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.06.12 12:37
avatar

Já osobně preferuji nabíjecí tužkové AA akumulátory. Jedna sada mi vydrží na cca 400 - 700 fotek. Vždycky mám v kapse náhradní nabitou sadu a v případě potřeby se dají kdekoli nahradit alkalickými.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paso
Datum: 25.06.12 14:24

Dobrý den, podobné dilema jsem řešil nedávno. Byl jsem JEDNOZNAČNĚ pro tužkové baterie. Teď už mám fotoaparát doma a je na akumulátor. Já osobně si myslím, že je nejlepší dát přednost kvalitě fotografií. K čemu mi je foťák, který nefotí podle mých představ, ale je na AA? To si raději pořídím ten na akumulátor, ale není to takový handicap, jak se zdá. Bohužel můj foťák hrozně žere baterku, takže AKU moc nevydrží, ale je třeba se podívat na recenze. Nejlepší takové od obyčejných lidí jsou na www.heureka.cz. Tam se nahoře zadá typ fotoaparátu a lidé do recenzí ve většině případů i poznamenají výdrž akumulátoru. Akumulátor má i výhody oproti AA: je více skladný, nezakutálí se, dává větší výkon než AA, výdrž je tak na vážkách, ale zrovna v mém případě vydrží asi o polovinu, co ENELOOPky. Stručně řečeno: Dle mého názoru si vyberte ten nejlepší fotoaparát, doporučuji projít různé diskuze, podívat se na hodnocení na www.heureka.cz a ještě k tomu projít specifikace na www.megapixel.cz. Druh akumulátoru bych řešil jako POSLEDNÍ. Navíc si myslím, že osmiletému dítěti to bude zcela jedno. A ještě jeden můj postřeh: Když se mi na výletě třeba vybije tužkový akumulátor ve foťáku, tak nové alkalické si ani nebudu kupovat, prostě ten zbytek dne oželím bez fotek, alkalické baterie jsou dle mě drahé, takže se nevyplatí kupovat do foťáku alkalické AAčka. Klasické zinkové foťák většinou neutáhnou. Takže je nakonec jedno, co budete na konci dne nabíjet...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gredy*
Datum: 25.06.12 16:30

Já za sebe po zkušenostech s oběma druhy napájení fotoaparátu jednoznačně preferuji akumulátor. Ideální je věnovat ještě pár korun na dokoupení druhého akumulátoru (levně na netu) a je vystaráno. Foťáky na AKB mají většinou menší spotřebu a tudíž vydrží déle než na tužkové baterie. AKB je také většinou menší a tedy skladnější než tužkovky. Dobíjecí tužkovky nevydrží tak dlouho jako AKB.

Je ale jasné, že každý bude hájit to své, co sám používá. Svůj názor jsem vám napsal, přeji dobrý výběr.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.06.12 18:50
avatar

Také já používám tužkové dobíjecí, jenže já jsem maniak s kvalitní nabíječkou, multimetry, baterie testuji ... Ostatním uživatelům doporučuji s aparát s akumulátorem. Na jedno nabití vydrží min. 250 snímku. O dobíjení se stará přesná automatika na rozdíl od levných nabíječek na tužkové aku. Pokud nejedete do pralesa ... a budete mívat přístup k zásuvce na 230V, tak méně starostí s akumlátorem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 25.06.12 19:02

Od doby co existují Sanyo Eneloop tak je výdrž tužkovek vynikající, přestože mají menší kapacitu tak se díky mizivému samovybíjení dá pořídit hodně snímků (5-10% za rok) - GP Recyko, Panasonic Infinium. Camellion Always Ready - to jsou všechno výrobci těchto zázračných článků, obyčejné AA akumulátory jsem vyházel, vždyť je stačilo nechat měsíc v šuplíku a člověk je mohl nabíjet znovu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.12 02:43
avatar

Akumulátor po roce zdechne a jdete kupovat nový a za luxusní cenu... akumulátor, další možnost jak si zakazníka omotat kolem prstu... i když dan za velikost zde je...není moc velká...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.12 07:55
avatar

Jak je vidět, co odpověď, to jiný názor. Já jsem vyzkoušel obojí. Mám fotoaparát na tužkové baterie, do něj nabíjecí AA akumulátory. Ale ta výdrž byla katastrofální, takže jsem se děsil dovolených a zásoby baterií a nabíječky. Takže jsem to vzdal a koupil si kapesního Canona na interní akumulátor. Náhradní jsem sehnal neoriginální za necelé tři stovky. A k tomu je malinká, lehká nabíječka. A spokojenost, během dovolené jsem ani nenabíjel, akumulátor vydržel skoro čtyřista fotek a po výměně za nabitý funguje dál. Takže podle mého názoru je lepší originální akumulátor a přikoupit k němu ještě náhradní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 26.06.12 11:12

jerrymungo:

a co zkusit články co jsem uvedl výše, je to opravdu nevídané, používám je ve všem co je na AA / AAA a výdrž je obdivuhodná. Některé přístoje co se používají tak jednou za půlroku, vytáhnu ze šuplíku a jsou k dispozici ;) Používal jsem 2500-2600mAh AA články a zdaleka nevydržely jako 2000mAh Eneloopky. Je až zarážející, že se o nich a o jejich výborné výdrži a vlastnostech tak málo ví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.12 11:13
avatar

Když už jsme v diskuzi co kolik vydrží, já si z Říma dovezl 1200fotek se dvěma sadami tužkovek, vydržely obě sady celou dovolenou bez nabíjení a to mám ultrazoom, takže si užily opravdu hodně. Displej byl zaplý pořád. Doma mimo sezonu mi stačí jedna sada ve foto a druhou sadu využiju v domácnosti, což u běžného aku nejde a musí se o něj neustále pečovat, viz můj příspěvek výše.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gredy*
Datum: 26.06.12 12:10

Uvádět konkrétní situace a své konkrétní zkušenosti je úplně mimo mísu. Každý foťák má jinou spotřebu. Některé přímo žerou, jiné jsou naopak úsporné. Záleží samozřejmě zejména na nastaveném rozlišení, používání zoomu. Svou roli hraje i zapnutí či vypnutí stabilizace, ale i používání zvuku, hledáčku či displeje a řadě dalších a dalších věcí.

Smysl tedy mají jen rady obecného charakteru a tam já dávám svůj hlas jednoznačně akumulátoru.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.12 20:34
avatar

Samozřejmě že můj ultrazoom nejede na dvě baterky, ale na čtyři, protože ta spotřeba tomu odpovídá. Foťák mám pět, možná šest let a dvě sady baterek od samého začátku, jedna sada 1900 druhá 2450mA a pořád je používám jak doma, tak ve foťáku a pořád jedou a použiju je i na letošní dovolenou. Který akumulátor takhle dlouho vydrží? až dojdou, beru enelopy, jak píše kolega bmbx.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: cacab*
Datum: 26.06.12 11:35

za mě s aku. Člověk s baterkama měsíc nefotí a když to nejvíc potřebuje na jednu fotku, tak je baterie v čudu..Zkušenost ze 6ti fotáků.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 26.06.12 12:01

cacab:

zkušenost sice ze 6 foťáků, ale ani s jednou Sanyo Eneloop :D

to s Enoloope, Recyko, AlwaysReady a Infinium neplatí, ale to mohu psát pořád dokola. V externím blesku používám 4xAA a měním je a nabíjím jednou za půl roku, pokud zrovna nefotím nějakou akci kde se vyblejstá hodně fotek s bleskem na plný výkon.

doplněno 26.06.12 12:06:

A pro dusivk:

málogdo si uvědomuje, že časové nabíjení je pomalé, ale nejšetnější k akumulátorům, takže o kvalitě nabíječek s delta peak by se dalo diskutovat :D

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.06.12 12:09
avatar

Máš pravdu, já jsem o Eneloopech slyšel, ale nechtěl jsem tomu věřit, že by byly tak zázračné. Asi budu muset změnit názor.:)

Mám zkušenosti i s klasickými NiMH Kodak a Phillips, 2500 a 2700, tam stačilo je nechat týden po nabití a založit do foťáku, ten zavrčel a vypnul se. Nebo udělal deset snímků a zemřel.:)

Takže, podle mého subjektivního názoru je lepší akumulátor. Mám i EVF Panasonic a tam vydrží akumulátor hodně dlouho. A už se mi taky stalo v cizině, že jsem si ho mohl nabít v hospodě. Nabíječky jsou dnes opravdu miniaturní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 26.06.12 12:10

Musím jednoznačně dát za pravdu- bmbx. Používám eneloop téměř všude a naprostá spokojenost. Nějaká starost, jestli za týden ( i měsice) nebudou samovilně vybité, naprosto odpadá. Je to úplně o nečem jiném než dříve. Tím dodatečně děkuji, že jsem na jeho doporučení tyto baterie začal používat.

doplněno 26.06.12 12:11:

oprava: samovolně

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.