Jakou kapacitu kondenzátoru použít

Od: Datum: 19.06.12 21:08 odpovědí: 12 změna: 21.06.12 23:25

Zdravím,
prosím o radu jakou kapacitu kondenzátoru použít paralelně připojeného k cívce relé RP 92 3P 220V za účelem jeho zpoždění přítahu cca 0,5-1 sekundy. Relé spíná proháněčku, impulz zároveň dostává magnetický ventil, který musí sepnout o něco dříve, při současném sepnutí se jinak ventil rozkmitá, což je nežádoucí.
Děkuji za radu případně vzoreček na výpočet.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: nickolas
Datum: 19.06.12 21:14

Se obavam, ze zadnym kondikem to nepujde, leda tak zpozdeni pri odpadu, ale na pritah ne, a na stridak uz vubec:-P

Datum: 19.06.12 22:12

Vycházel jsem z web stránky schématu kde však není zmínka o druhu napájení. Asi jsem vše špatně pochopil ale přesto přikládám schéma jako přílohu k nahlédnutí.

doplněno 19.06.12 22:27:

dlabos.wz.cz/tz/rele.html - Náhled

Od: buss®
Datum: 19.06.12 21:22

Paralelně určitě né, jak by mohl? U ss by to šlo RC členem.

Datum: 19.06.12 21:52

Ryze amatérské řešení by bylo vřadit do série s cívkou relé obyčejný (doutnavkový) starter pro 1 x 40W trubici. Zpoždění přítahu by tak mohlo být cca 1 až 3 vteřiny. Dále by bylo třeba mít na relé ještě jeden volný spínací kontakt, který by ho (startér) po sepnutí přemostil. Funkčnost nutno experimentálně ověřit, časté spínání zkrátí životnost startéru.

Od: lll
Datum: 19.06.12 22:14

Já myslím, že daleko "čistší" řešení by bylo najít a odstranit příčinu rozkmitání toho ventilu. S největší pravděpodobností je špatně zapojen.

Datum: 19.06.12 22:20

Šlo by to udělat i s 555 jako zpoždovač taky jsme to ve škole někomu dělali ale schéma si už nepamatuju

Datum: 20.06.12 17:45

Tyto všechny rady jsou typickým příznakem amatérů. Místo hledání příčiny špatné funkce zařízení( v tomto případě kmitání ventilu), se hledá jak odstranit nasledky. Jak to obejít. Jen tak dál.

Až se Vám nebudou péct řízky v troubě, taky budete dávat nějaké další zařízení, místo posílení přívodního potrubí?

Od: bmbx®
Datum: 20.06.12 17:50

Hmmmm - a rada žádná :D

Přitom ta příčina rozkmitání ventilu bude nejspíš opravdu současnou zátěží a rozhodně je elegantnější zátěž časově rozvrhnout, než posilovat vedení, které na běžný provoz asi plně dostačuje ;)

Datum: 21.06.12 02:50

Vážený 111 Rozumbrado,

nevím co Vám vadí na amatérech. Příčinu rozkmitání znám i profík se musí snažit na ni přijít a odstranit. Děkuji všem co obětovali svůj čas a poradily. Poněvadž v dnešní době je vše o penězích a na webu jsem narazil na stránku o možnosti problém vyřešit velmi jednoduše, tak jsem se obrátil na poradnu, jak jsem popsal v úvodu. Více hlav více rozumu, nyní mohu zvolit i jiný způsob řešení, ale Vaše příspěvky mi nikterak nepomohly, spíše zavání ironií.

Flodur.

Datum: 21.06.12 21:34

Ano nepomohly, jsem si toho vědom. Možná protože z vaší otázky bylo těžko usuzovat, co se u Vás děje. Zarazilo mě, že to nikoho nenapadlo, jít za příčinou. Nenapsal jste, že příčinu znáte a jen hledáte jiné řešení. Proto ta moje ""jedovatost"? A tou amatéřinou jsem nemyslel rádce. Radili jak bylo potřeba. Vadilo mi jen to co jsem napsal. Nezlobte se. Prostě mi to tak připadlo, a myslel, jsem, že Vás "nadzvednu" pídit se po příčině. Jak vidím, nebylo to potřeba. Takže, pokud se Vás to dotklo, berte to prosím jako omluvu.

Od: buss®
Datum: 21.06.12 23:25

No my amatéři zase víme, že u té trouby nemáme přívodní potrubí...

Poslední otázky Poradny elektronika
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.