Jak spojit dvě TV antény?

Od: Datum: 13.06.12 10:27 odpovědí: 7 změna: 13.06.12 22:29

Zdravím

Chtěl bych poprosit o radu. Bydlím na pomezí CR-SR a mám dvě antény (síta). Jednu nasměrovanou na Javořinu a druhou na Mikulov. Donedávna mně fungovaly všechny CZ programy + slovenské. Posledních 14 dní už slovenské přestaly fungovat. Všechno fungovalo jenom na anténu, která byla na Mikulov. Tak jsem zkusil připojit i anténu co je na Javořinu obyčejným T slučovačem na střeše a do domu poslal po jednom koaxiálu. Doma jsem to připojil na zesilovač, co se dává k anténám, zapojil do zásuvky a nefunguje nic ale pokud jednu anténu odpojím, tak to jde. Co je na Mikulov, chytám CZ, a když ji odpojím a připojím Javořinu, chytám SR + Prima Love. Zesilovač mám navíc připojený do Hybridního trojnásobného rozdělovače (útlum 4dB) na který mám napojené dvě TV + TV tuner v PC. Chtěl bych poradit co radši koupit aby mně fungovaly obě antény nebo všechny programy? Děkuji moc

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ladaadal*
Datum: 13.06.12 10:39

Jestli jsou obě síta se zesilovačem, bude se to tlouct. Už to je dlouho, dnes máme satelitní, ale vím, že jsem tenkrát musel koupit slučovač s přepínáním, do něj strčil obě antény, každou zapojil na její zdroj pro zesílení a když jsem chtěl programy z druhé antény, musel se ten přepínač přepnout. Jinak musela být do Tv zapojena vždy jen jedna anténa. Ale už je to nějaký pátek, možná dnes už je něco vymakanějšího.

Od: des*
Datum: 13.06.12 10:42

Jde o složitý úkon,zde je to krásně rozepsáno http://www.digizone.cz/specia…teny/pro-prijem-z-vice-smeru/

Od: drejdl*
Datum: 13.06.12 12:13

Z Vašeho dotazu jsem nepochopil přesně uspořádání systému, ale jeví se mi zbytečně komplikovaný. Platí, že nejlepším zesilovačem je anténa, proto pro dobrý příjem doporučuji zvětšit zisk výměnou antén (síta typu TVa nejsou příliš vhodná pro dálkový příjem), nejspíše za některou z YAGI se složenými prvky, nemusí být nijak dlouhá. Zkusit bez předzesilovače, jen kvalitní symetrizační člen v krabičce antény, koaxy sloučit kvalitním slučovačem - třeba Axing. Výsledný signál do domovního zesilovače. Možná pak budete překvapen, že na pásmu najdete i něco víc, než jste čekal.

Datum: 13.06.12 14:15

To Cosa:

Především pro naše programové multiplexy by ti měla stačit jedna antena.Ta by měla zajistit příjem z Mikulova-Děvín na kanálu 29 1. multiplex(veřejnoprávní )a na kanálu 40. multiplex 3 ostatní.Pro slovenské programy je nutná jiná antena a hlavně je nutné vertikální uložení.Slovenská digitální síť je polarizována vertikálně.Zesilovače jsou spíše na škodu.

JABRAKA

Od: cosa*
Datum: 13.06.12 19:28

Díky za rady a dnes jsem byl na slovensku v obchodě a poradily mně to že musí být síto vertikálně. Ale třeba naši mají síto normálně a chytají úplně všechno. A může být problém i to, že mám jedno síto kuupované jako pro digi příjem a druhé má tak 5 let?

Od: llll
Datum: 13.06.12 21:46

Takto zapojit dve stejné antény nejde. Přes ten slučovač vám zatěžuje jedna anténa druhou, nebo chcete-li jedna se chová vůči druhé jako vysílač. Aby byly antény dobře sfázovány, bylo by potřeba navrhnout sloučení signálu úplně jinak. Bohužel to není tak jednoduché, a přesahuje to rámec poradny.

A za druhé: zesilovač se dává nahoru, co nejblíže anténám, nebo slučovačo, nikoliv na konec k TV. Má to svoje důvody. Pokud máte síta se zesilovačem, je třetí zesilovač na vedení hloupost, resp, lepší by bylo ty zesilovače v anténách vyhodit, a zesílit už sloučená signál. Otázka je ale, jak je to s úrovněmi signálů z obou antén.

Datum: 13.06.12 22:29

Přívlastek "digitální" používají obchodníci jako obchodní trik ke zvýšení prodejnosti, jinak je princip TV antén pořád stejný.

Rozdíl v polarizacích přijímaných signálů způsobí možná problémy při montáži antén, pro vlastní příjem by ale měl být spíš výhodou. Každá anténa tak bude přijímat to co má a nebude (tolik) kazit signál příjmem odrazů z nežádoucího směru. Digitální signál je ale k tomuto poměrně odolný. Když už budeme mít oba signály, bude třeba je sloučit. Nejlepší je sloučení pomocí laděných propustí, větší počet kanálů (multiplexů) ale dělá tento způsob náročným na stavbu i naladění a proto je jednodušší použít slučovač neladěný, širokopásmový i za cenu ztráty úrovně signálu. Je ovšem nutné použít skutečný výrobek (např.: http://www.ges.cz/cz/domaci-elektronika-tkr/komponenty-pro-televizni-kabelove-rozvody/slucovace/sirokopasmove/XQTBA.html?listType=1), mám dojem, že některé "krabičky " obsahují jen propojené vodiče a takový výrobek nemůže se slabým signálem spolehlivě fungovat.

Signál je tedy sloučen, sveden dolu k přijímačům, kde se dá rozdělit, rozbočit k přijímačům, jenže...

Vzhledem k tomu, že přidaný útlum takto zapojené sestavy je citelný, v místě příjmu slabého signálu už na vstupu přijímačů použitelná úroveň nebude a bude třeba do soustavy vřadit zesilovač. technicky nejvhodnější by bylo vřadit zesilovač (zde pro pásmo UHF, popř. laděný pro kmitočty přijímaných multiplexů) hned k anténě, ještě než ho přenos přes slučovaše a vedení "utopí v šumu" ze kterého ho už žádný zesilovač "nevytáhne". Digitální signál je ale podle zkušeností na kvalitu zasilovačů náročnější než analog, a tak bohužel nemusí experimentování vést k úspěchu. Zesilovač by stačilo možná použít jen u jedné z antén, pokud by druhá přijímala signál dostatečné úrovně.

doplněno 13.06.12 22:45:

Pro "llll":

- jedna anténa druhou přímo nezatěžuje, když má slučovač oddělovací útlum (viz např.: http://www.ges.cz/cz/teroz-t226-GES08102011.html?listType=1)

- fázovat antény zde není potřeba a ani to nejde, když každá přijímá jiný signál (na jiném kmitočtu), nejvýhodnější stav zde je právě, když každá přijímá co nejméně signálu té druhé (pro odlišné směrování sfázovat nelze)

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.