Vysvětlení schematu. Proč takto zapojené?

Od: Datum: 12.06.12 16:29 odpovědí: 8 změna: 13.06.12 07:12

Dobrý den, dnes jsem začal uvažovat o sestrojení tohoto schematu http://paja-trb.unas.cz/elekt…ka/konstrukce/pc_zasuvka.html

Jenom nějak nechápu pár věcí.

1) Proč je tam dioda D2?

2) Kam vedou tři kontakty K1 /1/2/3 - neměl by z relé vést jen jeden kontak a to pokračování fáze při sepnutí relé a druhý kontakt zůstat nevyužit?

Díky za ospovědi.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: bmbx®
Datum: 12.06.12 16:36

Dioda D2 chrání USB před naindukovaným napětím z cívky relé, používá se vždy pokud jde o indukční zátěž napojenou na polovodiče.

Kontakt který je v klidu sepnut je v tomto případě nevyužit...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 12.06.12 16:48

Takže K1/1 je vývod fáze, K1/2 je přívod fáze a K1/3 je nezapojen?

Datum: 12.06.12 17:13

Návrh plošného spoje: viz foto

Datum: 12.06.12 18:21

Plošný spoj jsem podroně nezkoumal, ale rozhodně ti doporučím udělat mezi ovladacím obvodem a spínaným obvodem (kde se nachází síťové napětí) mnohem šírší dělící čáry - jistota je jistota.

Třeba u spínaných zdrojů se to často dělí i částečným proříznutím tištáku.

Ohodnoceno: 1x

Od: llllllll
Datum: 12.06.12 21:00

To zapojeni je nebezpečné pro počítač. Relé s cívkou na 5V a kontakty které snesou 220V stř. bude mít odběr tak cca 100-200mA. Z USB portu. Kolik proudu zbyde na ostatní zařízení?

A jak píše BMBX. Je nutné dodržet izolační vzdálenost mezi ovl. obvodem a síťovým napětím. V praxi alespoň 5mm. Ale čím víc, tím líp.

Podle mně je to navržené relé nevhodné. Usuzuji tak ale jen podle tišťáku.

Datum: 12.06.12 21:11

Nikde není psáno, že USB bude využito ještě na jiné zařízení s odběrem a i kdyby tak nějaké to zvládne, třeba čtečku.

Od: hop®
Datum: 12.06.12 21:39

Vlčáku, BMBX má pravdu (jako obvykle). A USB porty bývají většinou proudově chráněné, takže i přetížení přežívají bez úhony. A na internetu neno program na kreslení tišťáků na compu? ;)

Datum: 13.06.12 07:12

Takže trochu jsem zapojení konzultoval s člověkem, který ho navrhl a má ho doma. On to nemá na tišťáku má to jen spájené. Použil stejné trafo jako já (RAS-0515). Takže dnes koupím odpor (pokud ho doma nenajdu), diodu, a LEDku. Během několika dní seženu prodlužku s více zásuvkami, která má šroubky a je tam dost místa na celý systém. Přikládám foto majitele tohoto systému.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.