Rozdíl mezi servomotorkem a krokovým motorkem

Od: Datum: 07.06.12 22:01 odpovědí: 3 změna: 08.06.12 22:42

Dobrý den,

nevysvělí mi někdo jaký je rozdíl mezi servomotorkem a krokovým motorkem?

Jaký je zásadní rozdíl?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.06.12 23:41
avatar

Rozdíl je celkem zásadní - servo je v podstatě motor - je jich vícero druhů jsou asynchronní i synchronní. Podstatné je, že servo potřebuje servoměnič, což je v podstatě frekvenční měnič se zpětnou vazbou - tu zajišťuje enkodér na hřídeli servomotoru. Ten snímá úhel natočení a tudíž i otáčky servomotoru a tím má řídící systém kontrolu o aktuální poloze daného zařízení.

http://www.automatizace.cz/article.php?a=2507

Krokový motor je jednodušší - viz

http://robotika.cz/articles/steppers/cs

ten funguje jen s jednoduchým generátorem, ten prostě posílá pulsy do motoru a ten se otočí o patřičný počet kroků. Ten bývá rozdílný, ale lze mluvit o stovkách kroků na otáčku. U krokáčů se zpětná vazba nepoužívá, víceméně se věří, že patřičný počet kroků udělají. To však někdy nebývá pravda (vlivem zatížení a pod) motor může kroky ztratit a je problém.

Krokáče jsou však mnohonásobně levnější, proto se používají u zařízení, kde jde o cenu, ne o výkony. Typicky v elektronice - kopírky, scanery a pod, ale i v CNC strojích, zejména amatérských konstrukcích.

Servo je výkonově i spolehlivostí úplně jinde, ale jak to chodí, je to něco za něco - jsou drahá. Ovšem v profesionálních strojích se velmi často používají.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: bmbx®
Datum: 08.06.12 07:10

servomotorek je jakýkoliv motorek vybavený většinou převody a zpětnou vazbou o poloze natočení (potenciometrickou, selsynovou, optickou...), krokový motor zpětnou vazbu nepotřebuje o tom v jaké je poloze je dáno počtem kroků.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: pallo
Datum: 08.06.12 22:42

Děkuji mockrát

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.