Jak vybít kondenzátor?

Od: Datum: 31.05.12 20:43 odpovědí: 18 změna: 02.07.12 17:35

Dobrý večer,

neporadil by mi někdo jak vybít kondenzátory, dostávám pecky z imp. zdroje.

Jde to prý přes odpor, mám však použít úplně obyčejný odpor nebo nějaký jiný? Jakou hodnotu zvolit?

Děkuji

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: lui*
Datum: 31.05.12 21:14

Pokud ty "pecky" dostáváte z výstupu toho zdroje, tak vám žárný odpor nepomůže. To je závada, kterou je nutno opravit. Zahráváte si se zdravím, používáte-li ho dál.

Ohodnoceno: 2x

Od: mikki*
Datum: 31.05.12 21:23

Dobrý večer,

není to z výstupu ale z kondenzátorů před nimi, nevíte orpavdu jak se tyto kondenzátory dají vybíjet?

Od: buss®
Datum: 31.05.12 21:26

Sprostě zkratnout, nebo se dává odpor s rozumnou hodnotou a časem se vybijí. Předpokládá se vypnutý zdroj.

Datum: 31.05.12 21:31

Ano to je jasný jen nevím jakou hodnotu použít toho odporu?

Datum: 31.05.12 21:37

No jakým proudem chci kond vybííít, za jak dlouho a aby ten proud při provozu byl nepodstatný, podle kapacity/náboje, řádu mA...

Datum: 31.05.12 21:45

A jak to prosím spočítám když mám třeba kond 640uF a chci ho vybít za rozumnou dobu třeba 6vteřin?

Od: bmbx®
Datum: 31.05.12 22:07

Nesháněj odpor zapoj si dvě žárovky na 230V do série, pokud možno malou watáž, ať ten kondík nedostává moc zahulit...Ono vybíjení na tvrdo mu nedělá moc dobře ;)

Datum: 31.05.12 22:56

Přibližně 1 až 2 kiloohmy. Zhruba se to počítá tak, že děj vybíjení je ukončen za 3 až 5 tau (písmeno řecké abecedy, označuje zde časovou konstantu). A vzorec pro výpočet: tau = R . C (sekunda, ohm, farad).

Datum: 31.05.12 22:52

To je otázka k ničemu, je třeba vědět kapacitu, která není nikdy přesná, dnes spíše nižší než udávaná, to Tesla vyráběla s vyšší. No a pak napětí. Výpočty se dají na intu najít. Vzorec si už nepamatuji. Proto jsou i ve zdrojích na výstupu odpory, aby se kondy vybily. Příklad, 330mikro na cca 3,5 V a odpor 200 kilo vybije cca za 1 minutu. Kdo se nebojí to prostě šlusne.

Datum: 31.05.12 23:16

bussi:

co to radíš!.!.!.!.?.?.?

630uF na 400V ve spínaným zdroji!.!.!.!

Kdž nic horšího tak to nemusí přežít ten kondík, na zkratové proudy jsou kondíky do fotografických blesků a to je prda, že jsem na tom upálil šroubovák a to byl už po vyblejsknutí, jenže xenonová výbojka má zhášecí napětí 100V

Datum: 31.05.12 22:18

Vezmu šroubovák a zkratnu ho. Jen se nelekni té jiskry :D

Datum: 31.05.12 22:29

To nedoporučuju, upálíš si kus šroubováku a nedivil bych se kdyby tomu kondíku třeba uhořela nožička *stop*

Datum: 02.07.12 16:46

Me by zajimalo, jak to jde udelat u digitalniho fotaku - abych pri jeho oprave nahodou nedostal pecku...

doplněno 02.07.12 16:48:

Teda jako aby sem neodpalil nejake dalsi obvody a mohl pak fotak dale pouzivat. nekde jsem zaslechl neco o elektrickem meraku = digitalnim. ale to jaksi nemam a nevim jestli to neni blbost, tak jestli mate zkusenosti, tak sem s nimi

doplněno 02.07.12 16:56:

hnupino = multimetr se to jmenuje. Tak s tim to jde? Jestli ano tak jak?

Datum: 02.07.12 17:05

Nastaví se rozsah víc jak 300V DC a jde se měřit, multimetr měřením kondenzátor vybíjí a zaroveň je kontrola jaké napětí na kondenzátoru je, ale trvá to docela dlouho...

doplněno 02.07.12 17:07:

srnad:

jen by mne zajímalo co se chystáš opravovat na fotoaparátu, když se ptáš na takovéto věci?

Datum: 02.07.12 17:07

Aha, jelikoz jsem laik - DC je co? A jak to asi dlouho trva nez se to vybije? Nebo existuje nejaky jiny-lepsi zpusob jak to udelat? Dekuji

doplněno 02.07.12 17:11:

jasne, jsem laik, ale myslim, ze na nejakem kuchnuti fotaku nic neni :) chci odstanit binec z ccd chipu. kdyz se to podari, tak treba pokracovat i v dalsim bastleni... nadseni mi nechybi jenom zkusenosti - dival jsem se na nejake servisni manualy a zda se, ze je to malina. Kazdopadne, jestli mate k teto problematice neco vic - na co si dat majzla, tak dekuji za odkaz ci radu

Datum: 02.07.12 17:17

vhodný odpor a vybít, přes odpor. Jinak odstraňování smetí z CCD čipu není žádná legrace a pokud jsi to nedělal, budeš jen překvapen, jak je výsledek horší a horší

doplněno 02.07.12 17:21:

DC je stejnosměrný...

Datum: 02.07.12 17:29

dekuji
Jsem bez velkych znalosti (snad to neva), ale nadsenec - kdyz se to povede, dobre, kdyz ne, tak o nic nejde - neslozim se z toho a zlepsim si skill na tady tu oblast
Ehm - co je to vhodny odpor - jak jsem podotkl jsem pole neorane
A jak to asi dlouho trva nez se to vybije - s multimetrem vs s tim ODPOREM

Datum: 02.07.12 17:35

Multimetrem to jde opravdu pomalinku, zkus si to, stejně je dobré si to změřit, třeba tam nic nebude pokud foťák nebyl delší dobu použit s bleskem, bývá kondenzátor prázdný. Odpor řádově kiloohmy, namotat nožičky na měříci hroty multimetru a měřit kondenzátor, půjde to rychleji ;)

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.