Jak zapojit svetlo na stare vedeni

Od: Datum: 13.02.13 22:50 odpovědí: 14 změna: 19.02.13 22:00

Dobry den panove, rada bych Vas poprosila o radu. Nebo nějakeho elektrikare tady...

Potrebuji si zapojit svetlo a nerada bych vyhorela. Ze stropu na me koukaji dva draty, ale nove svetlo co jsem poridila ma draty tri.

Zkouseckou jsm zjistila, ktery je ve strope faze. Ten samozrejme pripojim i na fazi ve svetle. Jak mam ale pripojit ten druhy dratek?

Moudry pan v ikee sice poradil to nejak proklemovat, ale to uz si opravdu nevim rady a bydlim v miste, kam se zadnemu elektrikarovi nechce...:D

Nebo ten druhy drat pripojim na ten modry ve svetle a o zelene uzemneni ve svetle se starat nemam?

Jinak vedeni ze stropu je stary hlinik...

Moc dekuji

Péťa

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 13.02.13 22:57

Nooo, hlavně opatrně...

Jednoduše - fázi na fázi, to víte.

Druhý drát ze stropu by měl jít nejdřív na "kostru" nového světla a pak na "nulák" světla. Takže by to chtělo kus drátku, kterým "proklemujete" - tedy spojíte ty dva zbývající drátky z lustru na ten jeden ze stropu. Ale opravdu opatrně, jestli to chcete provádět sama, před akcí si "zhasněte" a raději ještě vypněte jistič pro ten lustr, nehrajte si na hrdinku, hrdinů jsou plné hřbitovy, jestli mne chápete...

Ohodnoceno: 2x

Od: pocahontas361*
Datum: 13.02.13 23:11

Pane hop chapu. A velmi si vazim fundovane odpovedi. Jen trochu rekapitulace.

Jak rikate faze je mi jasna:)

Dale druhy drat zapojim do cokolady ve svetle k uzemneni -kostru . a z teto pak kouskem dratu propojim s nulakem v cokolade...

Pak me napada jestli neni to same, kdyz nulak ze svetla strcim rovnou do cokolady k uzemneni...? - pro me logicky stejny vysledek.

Varianta 2) co mi radil jeste pan, ze zapojim jen fazi a nulak... a kostru necham nezapojenou...

Snad to neni velka kovbojka!

Dekuji!

Datum: 13.02.13 23:31

Máte jeden uzemňovací a nulovací (zárověň) drát ze stropu. Podle předpisů by měl jít nejdříe na uzemnění světla a pak na "nulák" světla, takže na objímku žárovky. Můžete v lustru propojit zemnící (zelenožlutý) a nulovací (modrý) drát spojkou, ale ten přívodní "zemnící nulák" ze stropu by měl jít nejdřív k té svorce se zelenožlutým vodičem. Uznávám, že je prakticky téměř jedno, jestli ten nulový drát ze stropu přivedete do čokoládové dírky nuláku nebo zemnícího, když budou obě propojené, ale normy hovoří většinou jednoznačně...

Lze nechat kostru i nezapojenou, ale nedoporučuji, to bych udělal jen s předpokladem, že příště bude žárovku měnit tchýně...

doplněno 13.02.13 23:33:

P.S.: máte zajímavý nick... ;)

Ohodnoceno: 0x

Od: mowla*
Datum: 13.02.13 23:33

V principu je to to samé ("nulak ze svetla strcim rovnou do cokolady k uzemneni").

A pokud je světlo umístěno tak, že se na ně nedá běžně sáhnout (je dost vysoko), já bych nezapojil kostru - jen je na to potřeba myslet...

;)

doplněno 13.02.13 23:34:

Hope - ty máš tchýni?

;)

Datum: 13.02.13 23:58

Už nééé, chtěla po mně zapojit světlo v koupelně... *haha*

Datum: 14.02.13 05:50

hop to objasnil správně, umí a rozumí...

jen pro zajímavost a Vaši informaci doplním, že ten nulák se proto připojí napřed na svorku kostry a až za ní na svorku žárovky, protože v případě, když se třeba vlivem zvětšení přechodového odporu ( špatně dotáhnutý šroubek, nebo deformace vodiče v důsledku tepelné roztažnosti zvláště u hliníku) ten drát právě u svorky - šroubku přeruší - odpálí, nebo mechanicky odlomí, tak ochrana kostry svítidla bude stále funkční... jen nebude svítit světlo. pokud by se dostala nedopatřením fáze na kostru, jistič nebo pojistka by splnily svůj účel.

Většinou se vodič odpálí právě pod šroubkem nuláku, protože přechod je namáhaný proudem žárovky (nebo spotřebiče všeobecně), mezi kostrou a vodičem nuláku normálně žádný proud neteče, nehrozí tedy nebezpečí ohřátí, deformace vodiče, po vychladnutí zvětšení přechodového odporu, potom znova ohřátí, deformace atd.atd. jak to bývá u nuláku nebo fáze.

Kdyby byl připojený nulák napřed na svorku žárovky a až za ní na svorku kostry, při odpálení - odlomení nuláku u svorky žárovky by taktéž světlo nesvítilo, ale přes vlákno žárovky by se fáze dostala na kostru svítidla... potom stačí neopatrný dotyk při nevypnutém vypinači či jističi a...

viz hopova tchýně*smich*

Ohodnoceno: 1x

Datum: 14.02.13 23:46

Hejkálku, moje "tchýně" byla pouze fiktivní, jsem stále šťastně svoboden! ;)

A dík za upřesnění! *palec*

Datum: 15.02.13 09:37

Svetlo mam pripravene na poveseni. Je to v poradku? Faze na fazi, nulak ze zdi do uzemneni v cokolade+ z ni proklemuju k nulaku...?

Datum: 17.02.13 22:11

Ano, máte ode mne jedničku! :)

doplněno 17.02.13 22:13:

Jednička s hvězdičkou by byla, pokud by ten přívodní drátek a ta klema byly zelenožluté, ale to už na funkci ani bezpečnost vliv nemá! ;)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.02.13 02:46

nemôže byť zelenožltý, pretože je pracovný, tj., tečie ním prúd. Pani to má správne, aj farebné označenie vodičov.

Datum: 18.02.13 19:06

Vlado, nemáte pravdu. Elektrorozvod v bytě je evidentně v soustavě TN-C, tedy dvoudrátový, barvy drátů jsou černá (fáze) a zelenožlutá (PEN). Rozdělení na soustavu TN-S je provedeno právě v té svorkovnici v lustru, zde se PEN rozděluje na zelenožlutý PE a modrý N. Ale až k této svorkovnici by měla být zachována barva původních vodičů, už si rozumíme? ;)

Datum: 19.02.13 18:19

:) JJ, rozumíme. Máte pravdu.

Datum: 19.02.13 22:00

Datum: 18.02.13 15:54

Vsem zucastnenym dekuji z celeho srdce za cenne rady. Jak je videt, tak i zenska ruka zvladne s drobnym popichnutim odbornou vec jako zapojeni svetla.

Prikladam foto meho(vaseho) vytvoru...

Moc dekuji panove a at se v praci dari!

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.