Oči a žárovka

Od: Datum: 13.05.12 08:31 odpovědí: 4 změna: 13.05.12 17:48

Proč, když se podívám třeba do žárovky a začnu mrkat, se mi ten světelný obrazec ukazuje jen ve "tmě víček"? Když mám oči otevřené, tak se neukazuje. Pak stačí párkrát mrknout a znova se začne objevovat a dokonce se vyjasní. :)

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.05.12 08:59
avatar

Na Discovery říkali, že je to způsobeno tím, že se vypalují při pohledu do prudkého světla nějaké buňky v oku a to to způsobuje. Pak se ty buňsky zase znovu obrodí a tak pořád dokola...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gridinfo*
Datum: 13.05.12 09:00

mockrat bych to nedelal, vypalujete si diru do sitnice. Je to takovy svetelny sok pro mozek, ze v nem zanechava pametovou stopu. Zrakove bunky samozrejme pamet nemaji. U sluchu existuje na podobnem principu diagnoza, znama jako Tinitus. Presyceni a nekdy i trvale poskozeni. U oci diagnoza zvana tmava skvrna.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.05.12 17:48
avatar
Zajímavé, čím větší kravinu na tomto webu člověk napíše, tím víc mu ostatní dají bodů :-D
Ohodnoceno: 0x
 
Od: drejdl*
Datum: 13.05.12 16:04

Je to celkem prosté: V sítnici je ve světločivých elementech /tyčinky, čípky/ pigment zvaný rhodopsin, který může existovat v cis- a trans- formě, Přeměnou jedné formy v druhou vzniká zrakový vjem. Přesycením jedné oblasti sítnice silným světelným impulsem se všechen rhodopsin v dané oblasti transormuje do jedné formy a určitou krátkou dobu trvá, než se po odeznění podnětu vrátí do druhé inaktivní formy. Vaše pozorování se nazývá následný obraz a je zcela normální. Jen varuji před experimenty se Sluncem, to pak se do tzv. žluté skvrny v centru sítnice vypálí koagulační dírka a zrak se nenávratně zhorší - vídáme to například při pozorování zatmění Slunce bez ochranných pomůcek.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.