3 fázový rozvod do bytu?

Od: Datum: 11.05.12 06:16 odpovědí: 12 změna: 12.05.12 18:00
avatar

Dobrý den, včera jsme ve škole brali 3 žílovou síť a 4 žílovou síť. Mimo jiné nám učitel vysvětlil jak se zapojují rodinné doby. On osobně zapojoval takto:

Obývák ložnice L1 (fáze 1)

Předsíň L2

Kuchyně, koupelna, záchod, komora L3

Tohoto zapojení jsem se ihned chytnul. Když jsem se ptal proč toto zapojení tak řekl, že když nepůjde např L1 tak to co je zapojeno na L2,L3 bude fungovat dále. Bydlíme v bytovém družstvu. Pravděpodobně do dvou let budeme dělat elektriku. Tady vznikají jen tři otázky. 1. Myslíte že s tím budou ostatní soihlasit? 2. Jak často nefungují některé fáze? 3. Je to povoleno? Mít v 5-ti patrovém domě 3 fázové rozvody.

doplněno 11.05.12 06:19:

Abych doplnil. Zatím jde o teoretické uvažování! Takže važte své odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: colombo*
Datum: 11.05.12 07:14

Tato odpověď je od elektrikáře amatéra + samouka, takže to tak ber.

Nerozumím s čím by měli ostatní souhlasit. To že budete mit všichni napojen obývák a ložnici na L1? Tak to není žádná povinnost. Možná se to tak kdysi zapojovalo ale dneska už je doba zase o kus jinde.

Některá fáze nefunguje zcela vyjímečně. U nás na vesnici když ještě bylo venkovní neizilované vedení na dřevěných sloupech, tak ve větru o sebe "škrkly" sousední dráty a pak nefungovala jedna nebo dvě fáze. Ve městě se toto určitě neděje. Tam se může stát, že nějaký "odborník" si připojí spotřebič s velkým proudovým odběrem a tím například vyhodí jednu fázi. Správně by to měly zachytit jeho domovní pojistky, ale ...

V každém větším domě je třífázový přívod. Zkus si představit a spočítat výkon jednotlivých spotřebičů v domácnosti. Pak ty výkony sečti dohromady (jako kdybys všechny přístroje zapnul) a pak si z výkonu vypočítej velikost produ pro všechny zapnuté spotřebiče. Vyjde ti 50ampér až 100ampér a takový proud z jedné fáze neodebereš. Proto je třífázový rozvod a celkouvou spotřebu 100A rozdělíš mezi tři fáze, takže každou fázi zatížíš 33,3A což je taky hodně, ale aspoň měděné vodiče ve zdi to přežijí. Při odběru 100A přes jednu fázi by se ti přepálily vodiče ve zdi a vyhořela by ti elektroinstalace.

Dneska bych do kuchyně určitě natáhl třífázový přívod ke sporáku (např. pro varnou desku) a potom ještě rozdělil zásuvky na dvě fáze. Dneska je v kuchyni docela dost spotřebičů s velkým výkonem.

Když vypíšu z domácích spotřebičů ty nejnáročnější:

elektrická trouba 2000W

myčka 1500W

žehlička 2000W

mikrovlnka 1200W

vysavač 1500W

počítač 300W až 1000W

automatická pračka 2300W

ostatní spotřebiče mají odběr mnohem menší.

Podle toho, kde budou umístěné spotřebiče s velkým výkonem bych si rozmyslel rozdělení jednotlivých fází.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 11.05.12 07:26

To že nejde jedna fáze se nestává, jak psal colombo, jinak jde o to mít jednotlivé fáze co nejrovnoměrněji zatížené. Není důvod aby ostatní nesouhlasili, máš na to právo, ale budeš si muset připlatit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.12 09:07

Já dával 1x fáze 1.n.p. 1x přízemí a 1x sklep+dvůr a zahrada, následně 3 fázovou zásuvku do garáže. Ostatní si myslím bylo zodpovězeno, popř. poradí elektrikář profík (já se tím neživím)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.12 11:17

Ahoj Vlku,

jako vždy se zabýváš problematikou, na kterou může existovat 100+1 názorů.

To že vypadne 1 fáze je opravdu velmi ojedinělý jev a většinou jde o závadu lokální (ve vlastním domě) a ne o závadu vzniklou od distribuční sítě. Myslím si, že v dnešní době je velmi malá pravděpodobnost, že taková závada opravdu vznikne.

U několika patrových bytových domů je situce řešena podle toho, jestli je v jednotlivých bytech zapotřebí 3 fázový rozvod - většinou na vaření (celoelektrický sporák, varná deska), nebo jsou byty napojeny na plynovou přípojku (na plynu se vaří) a není tedy potřeba 3f rozvod.

Pokud je do bytu zaveden plyn, a nevyskytuje se tam jiný spotřebič, který by vyžadoval 3f napájení, pokládám za zbytečné dělat v bytě 3f rozvod.

Pokud plyn není, a na elektřině se vaří, je 3f napájení bytu samozřejmé a rozdělení jednotlivých fází se dělá tak, aby byla co nejvíc možná rovnoměrně zatížená síť - tzn. aby měla každá fáze přibližně stejný napojený výkon (toho však v praxi kolikrát nejde docílit...). To co Vám říkal ve škole učitel/mistr je sice providitelné, ale za mě spíš nevhodné řešení. Je třeba brát v úvahu, že největší příkony mají zásuvkové obvody a pak obvody tepelných spotřebičů (trouby, sporáky, var. desky, přímotopy...). Už ve fázi projektu nebo úvahy nad budoucí instalací by se mělo přemýšlet nad tím, jak bude domácnost fungovat a přizpůsobit tomu rozhození jednotlivých okruhů do fází.

Ještě doplním, že i když jsou byty realizovány pouze 1f přípojkou, na chodbě - v elektroměrovém rozvaděči jsou 3f přivedeny vždy, takže není velký problém přívod do bytu změnit. Stačí vyměnit přívodní kabel, elektroměr, revizní zprávu a spoustu úřadování...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.05.12 15:15
avatar

Díky za názory. Ještě doplním dnešní rozhovor s učitelem.(jiným než předtím)

Dnes mi mimo jiného vysvětlil zapojení bytů v domě. V hlavním rozvaděči jsou na každou fázi 60A pojistky. Jedna fáze tudíž neutáhne celý dům. Proto pokud je například v domě 15 bytů tak se zapojí 5 na 1 fázi, dalších 5 na druhou fázi a dalších 5 na třetí fázi. Tím se docílí přibližně stejného rozdělení příkonu.

Datum: 11.05.12 15:33

Bydlím v panelovém domě kde je plyn. Do bytů jde tedy 1 fáze. Loni se stali, že jedna fáze nešla (porucha v rozpojovací skříni před domem). V noci bylo z venku krásně vidět, který byt je z té špatné fáze (ten můj bohužel taky :)). Trochu problém byl, že domovní dveře se každý z venku otvírá bzučákem (po naťukání kódu) a zámek se pěkně dlouho nepoužil, byl zaseklí. Bzučák byl zrovna z té špatné fáze a zvonky taky, tak jsme musel volal sousedům at mě jdou otevřít.. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.12 16:16

Ideově je to přesně tak vlku. Jen dodám, že správné označení je hlavní domovní skříň (HDS). Je to místo, kam je vždy přivedena přípojka z ulice od elek. závodů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.12 20:22
avatar

Když jsme u toho, jak se dá zjistit na jakou fázi jsem napojen?

Datum: 12.05.12 01:08
avatar

Prakticky jsou jedna jako druhá, takže Ti to může být jedno. Označení L1 L2 L3 značí jen to, jak jdou elektricky (fázově) za sebou, dokonce je možné, že se v rozvodu může i značení "pootočit" aniž by to mělo nějaký vliv, podstatné je jen to pořadí.

K původní otázce doplním, že maximální hodnota hlavního jističe odběrného místa (bytu) v síti nízkého napětí pro jednofáz. připojení je 25A, pokud to provozovaným spotřebičům nestačí, musí se přívod provést třífázový. Při rezervaci příkonu (určení proudové hodnoty hl. jističe) je třífáz. připojení trochu zvýhodněno - za 1A jednofáz. se platí 200Kč, za třífáz to není 600 (jak by vyšlo násobením) ale jen 500Kč (údaj snad ještě dnes platí).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.12 23:56
avatar

Podle mých dlouholetých zkušeností z družstevnictvím,bytové domy jsou připojeny na síť systémem rozdělení bytů na jednotlivé fáze.Tedy každý byt má k dispozici jednu fázi a ta je připojena podle příkonu do bytového rozvaděče a jističů.tam je fáze rozdělena podle předpokládaného příkonu.Pokud v domovním rozvaděči jedna fáze klekne,.některé byty svítí,jiné ne.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.05.12 05:26
avatar

Mimo jiné nám učitel vysvětlil jak se zapojují rodinné doby. On osobně zapojoval takto: ...

Pochybuji, že učitel to zapojoval tak, jak vlk95 zřejmě nepřesně popsal... píší o tom i jiní uživatelé...
Já jsem rodinný dům (nejen svůj, ale i cizí) kdysi zapojoval takto: Na jednu fázi třeba zásuvky v kuchyni a k tomu světla v komoře, WC, na schodech, na druhou fázi třeba zásuvky obývák a světla ložnice, dětský pokoj, na třetí fázi zásuvky v dětských pokojích a ložnici a příslušenství a k tomu světla v obýváku... je jasné, že to nebylo v každém domě stejné a přesně tak, udávám jen příklad, jak jsem dělil rozvody podle stávajícího zatížení. Tenkrát býval největší odběr ze zásuvek v kuchyni, ( ostatně i dnes je kuchyň největší žrout, proto píší ostatní o třífázovém rozvodu do kuchyně) přidal jsem k nim teda světla v prostorech, kde je odběr jen malý a současnost také malá. Samozřejmě, že zásuvkové a světelné obvody byly připojeny každý na svůj přiměřeně dimenzovaný jistič. Tak jsem také i při navrhování el. rozvodů v rodinných domech plánoval zhotovení samotné instalace. Tenkrát bylo jištění většinou v jednom místě, dnes v rodinných domech bývá jištění okruhů většinou na příslušném podlaží. Už se nám nechce běhat dolů do předsíně nebo dokonce do garáže nahazovat jistič.
Potom se nemohlo stát, že při vypadnutí jedné fáze bylo mrtvé všechno v obýváku a ložnici, nebo v kuchyni, koupelně, záchodě a komoře , teda světlo i zásuvky najednou. Vždy se dalo někde rozsvítit tak, aby bylo vidět i v přilehlé místnosti, nebo se přinejhorším přetáhla prodlužovačka ze zásuvky, která ve vedlejší místnosti šla. Protože jsem byl vždy špekulant, zásuvkový obvod obýváku jsem měl připojený přes přepínač, mohl jsem se z vypadnuté nebo slabé fáze přepnout na fázi v pořádku. Tenkrát na vesnici, když ještě bylo staré trafo a staré nedostačující rozvody, napětí na fázích kolísalo, někdy klesalo i pod 200 V, už ani stabilizátor nestíhal a televize nechtěla pořádně ukazovat. To bylo tenkrát... už hróózně dávno... ale loučema jsme nesvítili, to néé!
Vlk píše, že bydlí v bytovém družstvu, v 5-ti patrovém domě. Není ale jasné, zda budou dělat elektriku jen v jejich bytě, nebo v celém domě v každém bytě. Zřejmě tedy bude dělat elektriku v bytě. Pokud má mnoho místností a hodně spotřebičů, resp. plánuje velký odběr současně, bylo by vhodné uvažovat o trojfázovém rozvodu. Kuchyni by to pomohlo. Ovšem za třífázové připojení zřejmě bude i jiný, vyšší, pravidelný poplatek. O povolení bude zřejmě rozhodovat dodavatel elektrické energie, bylo by vhodné to konzultovat s ním... před rekonstrukcí na 3 fáze si od něj nechat potvrdit příslib dodávky.
O rozvodech v bytech se nezmiňuji, tazatel uvádí rodinné domy...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.05.12 18:00
avatar

To byla vyčerpávající odpověď. *hej*

No z toho co mi píšete jsem se opět hodně poučil. Pochpil jsem že rozvody v rodinném domě jsou individuální podle potřeby a spotřeby. Já samozřejmě nevím co je neobvyklé zapojení a co normální. A protože to nevím tak se mi líbí zapojení co popisuje hejkal. Pokud se to dobře vymyslí tak vždy se dá buď rosvítit světlo nebo světlo ze zásuvky. Zajímavý je přepínač na fáze.

Abych se vrátil k mému bytu. Před pár týdny jsme (my bytové družstvo) koupili dům od města. Je to v průměru 50 let starý dům a rozvod elektřiny je stejně starý! Tj. hliníkové dvojlinky ve stěnách. (Tak nesnáším, když jsem měnil staré zásuvky a občas se mi drát zlomil) No to je asi vše k našemu domu. Bydlím zde cca 2 roky. Zatím máme nové jističe a tři zásuvky.(Zásovky jsou nové v kuchyny. Kabely k jističům jdou v lištách.)

Abych ještě zjistil jednu informaci: Pokud je zde 50 let stará elektrika. Tak typuju že jsou byty na různé fáze že? Ono přecejen jsem mladý a nevím jak vypadala elektřina a vůbec onen obor před 50-ti lety. Ale asi se toho v oboru moc nezměnilo. Možná lepší generátory v elektrárnách... Vpodstatě se v elektřině asi nemá co změnit.

Už mě nic nenapadá. Dali jste mi mnoho informací. Poradna a vy jste skvělí. Kdybych měl všechny tyto otázky řešit s učiteli musel bych mít mnoho soukromých hodin. Navíc více příkladů dá dobromady více lidí, než jeden. Každý zažil svoje příběhy. A právě z těchto příběhů se skládají mé vědomosti. Pomalu, ale jistě do sebe učivo a praxe zapadá a já vím každým dnem víc a víc.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.