Typové značení této součástky

Od: Datum: 27.01.13 18:01 odpovědí: 6 změna: 28.01.13 00:18
avatar

Potřebuji znát typové značení těchto součástek, viz odkaz. Vím že jde o varistory, ale nevím kde sebrat hodnoty :-/ Pokud je někdo znáte, budu rád za radu (třeba jen datasheet). Dotaz jsem položil prve na elektro bastlírně, ale díky arogantním reakcím tamních uživatelů mě tam asi už neuvidí

http://www.ulozto.cz/xMmV6Hv/soucastky-jpg


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.01.13 18:15
avatar

To ti asi nikdo neřekne. Určit co to je, j prakticky nemožné. Zkus to proměřit multimetrem. Popřípadě existují takové měřáky na součástky. Ten měřák to proměří a zjistí co to je, jaké to má parametry a jak jsou vývody.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.13 18:51
avatar

Varistor je napěťově proměnná dioda.Chová se ale spíše jako kondenzátor.Ve skleněném pouzdře je neznám,spíše jako keramický terčík.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.13 19:22
avatar

A jsou to opravdu varistory? Podobné byly termistory z Metry Šumperk, používané systémem URS v sedmdesátých letech v analogových regulátorech. Zkuste změřit odpor ve studeném a popř. zahřátém stavu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.13 19:32
avatar

Ano jsem si jistý, to mi ověřili i na bastlírně. Zkoušel jsem je měřit i měřičem izolačních odporů při 500V DC, oběví se na nich fialová záře a odpor ukazují velmi malý. Pokud se napětí nepřekročí, ukazují odpor několik MΩ.Používají/používaly se jako přepěťová ochrana u napájecích svorek v autorádiích, ale i v PC jsem se s nimi na jedné desce setkal, už bohužel nevím na které :-/. Varistor že je dioda? *sok*Jabrako nepletete si to s Transilem či Trisilem?

doplněno 27.01.13 19:36:

Doplňuji odkaz když jsem se na tuto součástku kdysi ptal na bastlírně: http://www.ebastlirna.cz/modu…ic&p=438771&highlight=#438771

Nyní jsem se, z nouze, ptal na typové označením nikoliv co je to za součástku, můj dotaz nyní moderátor zatrhl a nazval mě že jsem natvrdlej :-D Avšak dotaz co je to za součástku a typové značení těchto součástek mi jako jedno a totéž nepříjde :)

doplněno 27.01.13 19:42:

Napadá mě, nemohla by to být nějaká bleskojistka?

Od: zabu
Datum: 27.01.13 20:14

Podle všeho jak to popisujete, bych si tipnul na kombinaci bleskojistky a varistoru v jednom pouzdře. Ale vidím to poprvé.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.13 00:18
avatar

Přijde mi, že jako přepěťová ochrana by měla být dříve k vidění tahle součástka v PC na desce telefonního modemu jako ochrana na vstupu linky. V autorádiu by tedy měla být nejspíš někde na vstupu antény. Zdá se, že se běžně v prodeji příliš nevyskytuje, ani údaje podobné součástky tedy dostupné nebudou.

Předpokládané hlavní vlastnosti by měla být malá vlastní kapacita a velký odpor (ve stavu bez napětí) a naopak nízký odpor při určitém přiloženém napětí (to už sis ověřil). Pokud jsou k dispozici vhodné měřící přístroje a běžné laboratorní zařízení, lze některé parametry neznámé součástky poměrně snadno změřit.

Byla-li součástka skutečně na místě přepěťové ochrany, pak na přesných hodnotách zase až tolik nezáleží, příchozí napěťový impuls nemá předem známou energii a tak ochrana buď vydrží a ochrání a nebo ne. Jinak řečeno "lepší tam něco dát než tam nedat nic".

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.