Nejste přihlášen/a.
Je vhodné do automatické pračky napouštět vodu horkou např. 60 stupňů, které se následně ohřívá na 90 stupňů? Nebo se musí napouštět jen studená voda, která je, až pak v AP ohřívaná na požadovanou teplotu. Děkuji za odpověď.
Jen úvaha. Vyplatí se vám dávat do pračky, vodu 60 stupňů teplou? Automatická pračka už tím, že se napustí studená voda a prášek, začíná praní. Dobrá pračka, nepotřebuje tak vysokou teplotu, na kvalitní vyprání prádla. I když dám vyprat ložní prádlo, ručníky, útěrky, stačí 50 stupňů a prádlo je čisté. Nedávám žádný Vanish, jen prášek na prádlo.
Myslím, že do každé pračky mohu dát teplou vodu a dohřát, automatika pokud to umí prostě cyklus ohřívání zkrátí, přeskočí.
Ale když zkrátí dobu ohřevu, zkrátí se i doba vlastního praní a tím i jeho kvalita. Pokud má pračka přívod teplé, program s tím počítá a doba praní je optimalizovaná. Takže si myslím, že lít teplou vodu do pračky, která k tomu není určená není nejšťastnější nebo se se zkrácením cyklu praní a jeho kvalitou smířit.
No dotaz je o vodě..., ale není problém vykonat experiment. U mechanického časovače jen nespustí topení.
No nejsem si zcela jist, mechanický časovač nespustí topení tím, že přeskočí cyklus a tím i zkrátí to praní, které provádí během ohřevu.
KAŽDÁ pračka, která má ohřev vody, pokračuje v programu až když je voda ohřátá na požadovanou teplotu. Pokud je k napouštění použita teplá voda nebo i voda teplejší než přednastavená, není zapnuto ohřívací tělísko a program pokračuje dál. Těch "zkrácených" pár minut nehraje ale v délce programu absolutně žádný problém, ke snížení účinosti a kvality praní nedojde!
Díky všem - teď ať zapojí mozky zlepšovatelé praček, protože ČR musí snížit do určitého roku energ... a teplá voda do praček je snížení energie na jedno vyprání - a to podstatně! OHŘEV PROBÍHÁ PO NĚKOLIK MINUT 2-2,4 KW / HOD. ( cena za kwh asi 5 Kč násobeno počtem praní za rok - PRO NĚKOHO PÁR DROBNÝCH, PRO JINÉHO DOST...
Promiň, ale tvá úvaha je docela zcestná. Výrobci aut.praček jsou ze zahraniční a co musí ČR je jim šuma fuk. Za další. Jestliže uvádíš, že cena za kWh je asi 5 Kč, tak cena za několik minut ohřevu je pár halířů a ne těch tvých 5 Kč. A za třetí, příkon, který uvádíš je pouze při nastavení požadované teploty na termostatu pouze na maximum, což z 90 % v praxi není a navíc uvádíš hodnotu max.příkonu, ve kterém je ale také část spotřebována na motor pohonu bubnu (ten se při ohřevu reverzně stále otáčí), sice malá ale přesto je část spotřebovávaná elektronikou, programátorem a pod. Skutečný příkon topného tělesa je tedy poněkud menší.
Příště si tedy své "jobovky a nepřiměřené strašení" lépe rozmysli. Tolik jenom mé doporučení pro tebe, aby to bylo objektivnější. Ale jinak nic ve zlém , o nic vážného nejde.
Ještě bys mohl svůj nápad rozvést a doporučit používat teplou vodu do varné konvice, plnit napařovací žehličku horkou vodou, na výměnu vody v akváriu používat teplou vodu a pod. . I když dávám ti za pravdu třeba v tom, že u většiny současných myček je doporučeno jejich připojení na teplou vodu, horká voda je na nádobí (už při oplachu) na rozdíl od některého materiálu prádla vhodná a určitě jde taky o úsporu.
Ja hledam take pračku a myčku s přívodem teplé vody, protože jestli-že máš ohřev vody tepelným řerpadlem, kde jsou náklady na ohřev užitkové vody třetinové, jednoznačně se vyplatí pračka i myčka, která umí s přívodem teplé vody pracovat. Není všechno tak černobílé, jak uvádíš.
Předpokládám, že tazatel má namysli pračku, která to neumožňuje. Teoreticky by to šlo, pračka by vodu doohřála na požadovanou teplotu a ušetřila by elektrickou energii, ale co máchání, to už není moc vhodné provádět v teplé vodě. Jedině stát u pračky a na máchání pustit studenou :D
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.