Jak dlouho nabíjet baterie NI-Mh?

Od: Datum: 07.03.12 22:33 odpovědí: 20 změna: 29.10.14 20:48

Dobrý den,

koupil jsem si nabíječku z Chiny, která je na 2 baterie AA a 2 baterie AAA, všechny jsou Ni-Mh.

Chtěl bych se poradit jak mohu vypočítat jak dlouho mám tyto baterie nabíjet?

AA má kapacitu 1200mAh a AAA 2600mAh.

Mohu nabíjet všechny 4 baterie najednou nebo po dvou?

Za jakou tu dobu budou nabité. Jak to vypočítat prosím?

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.03.12 22:39

"AA má kapacitu 1200mAh a AAA 2600mAh" - tipnu si, že je to spíš obráceně.
Podstatné je vědět, jakým proudem nabíječka nabíjí. Pak už jsou to jednoduché počty.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.03.12 23:08

Běžně se používá vzorec "kapacita baterie" * 1,4 / "nabíjecí proud"

Tedy pokud je kapacita baterie třeba 2600 mAh a nabíjecí proud 500 mA

bude to 2600 * 1,4 / 500 = cca 7,2 hodin MAXIMÁLNĚ.

Pokud se na Vaší nabíječce nepíše proud, buď ji rovnou zahoďte, nebo si půjčte ampérmetr a proud do baterie si sám změřte.

Ohodnoceno: 3x

Od: galen
Datum: 08.03.12 22:09

Myslíte tím tuto dobu nabíjet dvě baterie najednou nebo dobu vynásobit dvěma když budu nabíjet najednou 2 baterie?

Děkuji

Od: buss®
Datum: 08.03.12 00:35

Jsou-li RB v blistru, stačí jej otočit a tam je to napsáno. Např. pro 2500 mAh je to 7 hod./500 mA.

doplněno 08.03.12 00:39:

Nedalo mi to a podíval jsem se na baterijku Tronic a ejhle, ono je to dokonce napsáno na ní...Ladezeit...

Od: medlyn
Datum: 29.10.14 20:14

nedalo mi to... dnes nové baterie za podezřele nízkou cenu, kdy i s poštovným 4 ks jsou levnější, než před dvěma lety pouze jeden kus, pitvám pod lupou: Star power 4900 mAh NI-MH AA 1,2V standard charge 14-16 h, quick charge 4-6 h, uvidíme, jak dlouho vydrží :)

Datum: 29.10.14 20:17

Tak si z té kapacity uber tu čtyřku a máš to... Kapacita skoro 5 Ah není technicky možná! Momentálně nejlepší volba jsou články Panasonic Eneloop, které mají "jen" 2.000 mAh...

Datum: 29.10.14 20:22

proč ne? Nepíše nic o velikosti AA nebo AAA. Taková kapacita je u modelářských baterií... jen nevím, proč to ještě dnes kupovat a nekoupit lipol :)

doplněno 29.10.14 20:48: Neumím číst, uznávám že jsou to AA *hi*

Datum: 29.10.14 20:42

Star power 4900 mAh NI-MH AA 1,2V

Ony se AA dělají ve více velikostech? Tak mě s nimi prosím seznam, rád se přiučím :-D

Datum: 29.10.14 20:47

mám stejné "značky" AAA, "2500 mAh". Nabíječka IPC-1L... nejzajímavější je, že baterie se na tuto kapacitu opravdu "nabijí", ovšem při vybíjení je kapacita kolem 500 mAh. No to nevadí, používám je v bezdrátové klávesnici, kde vydrží až až.

Co vě ovšem zaráží, kam se ztratí ony 2 Ah energie. Do tepla to očividně nejde, baterie se při nabíjení nijak nehřejí. Tak kam? *smich*

Od: hop®
Datum: 08.03.12 00:44

Nevím, ale i ty nejlevnější nabíječky po nabití baterií nabíjení samy odpojí. Mám tři a fungují tak všechny. Pokud je nabíječka na čtyři baterie a nabíjí po dvojicích, je důležité dávat dvojice baterií "k sobě", tedy pokud třeba z foťáku vyndám dvě AA (přibližně stejně vybité) baterie, nekombinuji je v nabíječce s téměř nabitými AA bateriemi z něčeho jiného...

Od: bmbx®
Datum: 08.03.12 05:56

hope:

některé mají v sobě na odpojení pouze časovač, pokud není v nabíječce článek s odpovídající kapacitou tak může odpojit dříve / později než je potřeba a článek je nedobitý / přebitý.

Od: des*
Datum: 08.03.12 07:39

Zcela logicky se každá kapacita nabíjí zvlášť.Až jsou nabité sama se nab.vypne.K přebití,ani nedobití nedojde,nab.si to reguluje sama.Pokud se do nab.dají každá kapacita jiná,nab.je zmatená a vypne se po nabití té nejmenší kapacity.Dalo by se to ohlídat a po vypnutí vyndat tu nejmenší kapacitu a nabíjet dál.Ale kdo by se s tím hlídal žejó.Tak to funguje MNĚ.

Od: rv
Datum: 08.03.12 08:45

Nejhloupější nabíječky nabíjejí pořád, ale tak malým proudem, že i dlouhé ponechání článku v nabíječce ho nepoškodí. Chytré nabíječky si hlídají stav článku a proto ho mohou nabíjejet vyšším proudem a nehrozí přehřátí článku. Myslíte-li si, že máte tu hloupou, tak občas šáhněte na články a pokud se více zahřívaní, tak je vyjměte. Z proudu a kapacity si něco spočítat můžete, ale bohužel třeba kapacita uvedená na článku a skutečná kapacita článku bývají i dost rozdílné hodnoty (zvláště u starých a odcházejících článků).

Datum: 08.03.12 10:49

Obvykle má nabíječka indikařní diodu, která při nabíjení například bliká, po nabití svítí trvale, u lepčích změní barvu z červené na zalenou. Případně jinou indikaci. Je třeba číst návod k nabíječce, u každé to může být jinak. Čas nabití může být ve velkém rozmezí od řádu desítek minut do několika hodin.

Od: mkat®
Datum: 08.03.12 16:40

U tychto činskych nabijačkach byva automatika zbytočny prepych.Tak ak nema automatiku tak zvyčajne davaju taky prud aby sa baterie nabijali 1/10 kapacity.Zhruba to vychadza tak že 1000 Ma/hod bateriu treba nabijať asi 10 hodin.

Datum: 08.03.12 22:10

Myslíte tím tuto dobu nabíjet dvě baterie najednou nebo dobu vynásobit dvěma když budu nabíjet najednou 2 baterie?
Děkuji

Od: buss®
Datum: 08.03.12 22:14

?... nabíjí se paralelně, současně, každá odebírá svůj proud. Proč násobit dvěma. V aku na auto ke 6 článků po 2 V...

Od: hop®
Datum: 09.03.12 17:19

? nemusí nabíjet paralelně! Jedna z mých nabíječkek se nabíjí sériově po dvou. Pokud vložím jednu, nic se neděje. Pokud vložím dvě do příslušných sériově zapojených otvorů, nabíjení začne, je signalizováno kontrolkou. Po nabití kontrolka zhasne.

Na štítku je napsáno:

Output: 2,8V

AA 300mA

AAA 150mA

Druhá nabíjí paralelně, třetí nemohu najít...

Ohodnoceno: 2x

Od: mkat®
Datum: 09.03.12 17:11

Ak chcete nabijat tak musite dat dve baterie.Jednu nenabijete.Obidve by ste mali dat rovnakej kapacity.Nie je dobre dať rôzne kapacity spolu nabijať,lebo jedna by už bola nabita a druha ešte nie,tym padom by sa jedna prebijala a skôr by sa zničila.Tak ked date nabijať dve baterie o kapacite 1200Ma/hod,tak nabijajte asi 12 hodin.

Datum: 11.03.12 12:26

OK děkuju

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.