Připojení myčky na teplou vodu

Od: Datum: 23.01.12 21:05 odpovědí: 19 změna: 28.09.15 08:00

Dobrý den,

hledala jsem tu už v dotazech, ale přesto se potřebuji ujistit, jestli neuděláme nějakou botu.

Zapojujeme myčku, máme možnost přívodu vody přímo z topení - topíme uhlím. Voda má cca 70°C. Je možné ji takto zapojit, aniž by se něco neničilo? U praček jsem zjistila z odpovědí, že se pak neideálně využívá prášek atd., tak jestli v tomto případě by to bylo dobré. A pak, jestli by to myčku nějak nemátlo, že vlastě teplota je vyšší, než ve zvoleném programu...

Děkuji za radu!

Eva:)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.01.12 21:30

Zdravím,

proč připojujete myčku na teplou vodu a to ještě s topení (to chcete ušetřit a nebo nesekat ve zdi přípojku studené pitné vody)?! Běžně topení má uzavřený okruh, ve kterém čerpadlem koluje voda s kolte do radiátorů a zpět. To uděláte odbočku u radiátoru a tu napojíte do myčky? Pak budete neustále vodu do radiátorů dopouštět (pokud u kotle není automat na dopouštění), aby tam nějaká byla (a hlavně nějaký tlak - běžně 1,2 bar). Jestli topíte uhlím nebo starýma ponožkama v tomto broblému není důležité. Další problém asi bude ta horká voda na všechny mycí cykly. Opravdu co děláte za blbosti?! To chcete jíst s talířů, které omývala voda s topení? Dělal jsem nějaký čas na kotlích a rozhodně v nich nekoluje čistá (pitná) voda.

Ještě se nad tím zamyslete *bzum* a nebo to více rozepište.

doplněno 23.01.12 21:38:

Je to stejná blbost jako vypustit vanu po horké koupeli do radiátorů, aby se využilo teplo, ale ve vašem případě jde o hygienu, pokud voda s topení půjde do myčky, nehledě na to, že se radiátory a kotel zanesou kotelním kamenem (uzavřená voda v okruhu časem ztratí minerály a neubližuje - vy ji budete mít stále čerstvou). Vyděla jste někdy kámen v bojleru?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eva1
Datum: 23.01.12 21:37

jéje, já tomu moc nerozumím*zed* Prostě kotel nám ohřívá bojler a z toho by nám šla voda do myčky*ee*je to možné?

Datum: 23.01.12 21:41

Takže klasicky do bojleru teče pitná voda, ta se ohřeje a pak do myčky? To už se mi zdá lepší (hygienické a čisté). Teď už je jen otázka, co na to myčka s tou teplotou. Ale proč? Myčka bývá v kuchyni, kde teče teplá i studená. Přece v kuchyni nepoužívate na ruce a vaření 70stupňů vařící vodu *bzum*. Jaký je problém tu myčku dát správně na studenou?

doplněno 23.01.12 21:44:

Zbytečně Vám bude myčka vypouštět teplou vodu z bojleru. Když pojede myčka a vy se budete koupat, tam moc teplé vody mít nebudete (záleží na velikosti bojleru a výkonu kotle).

Ohodnoceno: 3x
 
Od: pepr®
Datum: 23.01.12 21:49
avatar

No tak dnešní myčky berou 10-14 litrů na cyklus. Některé jen 6-8 lit. To je pohoda.

Ale je pravda, že 70°C je zbytečně moc.

doplněno 23.01.12 21:52:

Navíc když stačí na mytí v myčce 40-45°C, takže těch 70°C je zbytečně moc, tak to ohřívání kotlem už tak výhodné není. Navíc předpokládám, že v létě ten bojler jede stejně na elektriku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eva1
Datum: 23.01.12 21:50

Ano, pitná voda z bojleru by tekla do myčky. Jde mi o to, že půl roku nám kotel ohřívá vodu, tak proč ještě plácat elektrickou energii k ohřevu vody v myčce... Kotel má velký výkon a je skoro škoda ho nevyužít, je plánovaný na ohřev nádrží, ale zatím je nemáme. Spíš je pro mě otázkou, zda takto teplá voda nemůže myčku nějakým způsobem ničit.

Od: pepr®
Datum: 23.01.12 21:55
avatar

Ničit asi ne, sama myčka si to stejně ohřívá až na těch 70°C, ale aby si s tím poradily ty programy. Ty které jsou na stavěné na menší teploty. 45-50°C

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepr®
Datum: 23.01.12 21:41
avatar

Voda přímo z topení? *sok* Zkuste si odvzdušnit topení. A uvidíte co vám koluje v trubkách.

Jo a sice to v tomhle případě asi už bude irelevantní, ale myčka Bosch může být napojena na teplou vodu max. 60°C. Ostatní to budou mít podobné.

doplněno 23.01.12 21:46:

Na bojler by to šlo.

Připojení na teplou vodu se nedoporučuje v případě napojení na elektrický bojler. Nejspíš se to ekonomicky neoplatí. Bojler na uhlí je asi "úspornější". A musí mít tlak 0,5-10bar.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eva1
Datum: 23.01.12 21:56

Děkuju za rady, ať se odpověďmi prokouše manžel*placni*, mě jde z toho hlava kolem*ee*, jen jsem raději chtěla slyšet názory ostatních, než něco udělat a pak se divit, že to nedělá dobrotu :)

Datum: 23.01.12 22:05

Netuším, jestli ten Váš kotel na uhlí dokáže hlídat teplotu v bojleru, ale pokud by uměl trvale bojler ohřívat na max. 60°C, tak by to myčka mohla zkousnout. Hlavně si skontrolovat hadici, jestli snese horkou vodu (bývá na ni napsána limitní teplota a tlak, popř. modrý pásek jako pro užití studené vody). Pak akorát může být problém s leštícími přípravky na konci mytí (pokud se použijí). Chtělo by to vyzkoušet, třeba dočasným propojením zahradní hadicí (pokud umyje dle potřeby, tak by to byla zajímavá úspora). :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.01.12 21:57
avatar
Ano, zpravidla to mycka umoznuje. Byva ale nutne mycku nastavit na teplou vodu, je to zcela jiste popsano v navodu. Take povolena teplota vody vstupujici do mycky byva omezena na 60st.C.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.01.12 23:48
avatar

Nevím jak u myčky (pokud je v návodu uvedeno že je možné připojení na TUV, tak prosím), ale kdysi jsme také chtěli ušetřit za elektřinu a připojili jsme pračku určenou pro studenou vodu na teplou vodu a po čase se úplně rozsypal elektroventil na vstupu pračky. Holt nebyl na teplou vodu specifikovaný. Dost se nám tenkrát to šetření prodražilo*plac*.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gredy*
Datum: 24.01.12 01:01

Nádobí není prádlo, které by se při vyšší teplotě srazilo. Jestliže je program na 40 stupňů, tak je to z ekonomických důvodů (program, kdy nejde o připálené kastroly), vyšší teplota ale není nijak na škodu. Jestliže máte v programu nastavenou teplotu na 40 a pustíte tam vodu teplejší, tak to znamená pouze jediné, že se nebude vůbec zapínat ohřev vody v myčce, takže šetříte elektřinu. Všechny současné myčky jsou na teplou vodu stavěné a doporučené. U některých je sice doporučeno používat vodu teplou do 60 stupňů, ale voda ohřátá na 70 jim neublíží.

Je-li pro vás výhodné připojení na boiler, kde se voda stejně už ohřívá, je to dobré řešení. Je třeba jen řádně prověřit pojistný ventil boileru a jeho automatické doplňování vodou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.12 11:16
avatar

Evo myčku samozřejmě na teplou vodu můžete připojit. Když už ji máte ohřátou, proč napouštět studenou a ohřívat ji v myčce znovu. Navíc ohřev vody vyjde levněji uhlím, než elektrikou a vyšší teplota umyje nádobí lépe. Je fakt, že ohřívat vodu na sedmdesát je dost, ale u kotle na uhlí se to nedá regulovat termostatem jako u jiných druhů vytápění. Takže směle do toho, má to tak spousta lidí. Jestli teda má bosh omezení na šedesát stupňů, ani toho se nemusíte bát, těch sedmdesát máte v bojleru a něž to doteče do myčky, bude teplota nižší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kocourluk*
Datum: 24.01.12 11:20

Pak také záleží na tom jak máte rozvedené ty trubky na vodu . Jak je dělaná cirkulace a za jak dlouho se teplávoda skutečně dostane až do myčky . Pokud se bude muset nějaký tel litr odpustit než poteče teplá tak se to ve finále smíchá a bude z toho vlažná . V návodu k vaší myčce se dočtete zda jde nebo nejde použít teplou vodu .Pokud je určená na studenou tak hrozí poškození .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.12 10:12
avatar

Myčku mám napojenou na teplou vodu z karmy. Jestli si dobře vzpomínám, v chytré knížce byla řeč o tom, že myčka může být napojená na teplou vodu v případě, že voda není teplejší než 60´C. *hej*Když jsem ji kupovala, starala jsem se o to, aby šla napojit na teplou vodu. Vím, že to všechny myčky neumí. *jasne* Já bych se zeptala v servisu vaší značky.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 26.01.12 10:32
avatar

Jistě je možnost se zaptat v servisu...ale není to nutné.

Stači si na webu vyhledat návod ke konkrétní myčce, a tam možnost (nebo "nemožnost") napojení na teplou vodu bude zcela jistě zmíněna.

Zde ale může být problém v tom, že pokud je teplá voda ohřívána teplovodním kotlem na uhlí, pak tak není ohřívána zřejmě celoročně, ale jen zimní období.

V letním období je tedy otázka zda se napojení na teplou vody vyplatí, protože zřejmě bude ohřívána elektřinou. Pak ekonomika provozu záleží na vzdálenosti zdroje teplé vody od myčky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: romanvl
Datum: 26.09.15 17:02

Teď jsem to řešil také , ale z jiného důvodu, tělísko přestalo topit a nechce se nám dávat tisíce do opravy. Našel jsem přímo manuál na internetu k dané mu typu myčky odstavec
4. Úspora energie a vody
poslední bod
- Můžete-li využít ekologických energetických zdrojů, jako slunečních panelů, tepelných pump nebo zařízení na ústřední vytápění, připojte myčku k přívodu teplé vody pouze do maximální teploty této vody 60°C. Přesvědčte se, zda je přívodní hadice požadovaného typu (nápis "70°C max” nebo "90°C max”)
Máme Whirpoolku adp2300

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mznj®
Datum: 26.09.15 19:37

Použijte termostatický směšovací ventil, kterým zregulujete vodu na řekněme 35-40stupňů anebo podle nejvyužívanějšího programu v myčce. Pro použití i v létě dejte před přívod teplé vody k směšovacímu ventilu kohout, kterým teplou vodu zastavíte a do myčky se pak napustí pouze studená. Pokud i v létě máte vyhřívání bojleru zaplé nonstop, tedy ne na tzv. noční proud, je jedno, jestli vodu ohřívá bojler, nebo myčka a pak kohout na teplou vodu zastavovat nemusíte.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: fery371
Datum: 28.09.15 08:00

Jsou pračky na teplou i studenou vodu! Voda na proplach prádla musí být studená a ne teplá, kterou byjste měla stále do jednoho přívodu! Teplý přívod pro pračku má "lepší" výrobky aby teplo vydrželo, má červený pásek na vpouštěcí trubce!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.