Rozdíl mezi bateriemi Li-Po se 2 a 3 vývody

Od: Datum: 06.01.14 17:46 odpovědí: 30 změna: 11.01.14 16:00

Koupil jsem si na Aukru bezdrátové sluchátka a ejhle - tváří se to, že je tam baterie kaput. Kuchnul jsem to a vykoukla na mě lithiová polymerová baterie 3,7V 0,9Wh (asi 250mAh) se třemi vývody. Když jsem snoril na webu, tak jsem objevil podobné, ale všechny měly jen 2 vývody. Můžete mě poučit, jaký je mezi nima rozdíl a co si při volbě náhrady mohu dovolit a co rozhodně ne (např. jestli mohu použít větší kapacitu, co s tím třetím drátem, zda to musí být nutně Li-Po apod.)

Díky, Ivo.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.01.14 21:38
Třetí kontakt bude zřejmě ochrana. Máte originální nabíječku? Měla by mít taky tři kontakty. Zkuste hledat baterku s PCB.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 06.01.14 22:23

Sluchátka nemají nabíječku - nabíjejí se z USB (Logitech Wireless Headset for iPad).

Musí tam být nutně Li-Po anebo se může použít Li-Ion?

Datum: 06.01.14 22:51
To je jedno jestli li-ion nebo li-pol, ale nevím jestli to bez toho ochranného konektoru bude nabíjet. Ta nabíječka bude tedy ve sluchátkách, protože přes USB jde pět voltů a nabíjecí napětí je 4,2V.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.01.14 06:07

A jak by se ta sluchátka tvářila na to, kdybych jim podstrčil baterii o větší kapacitě? Fyzický prostor pro to je a tím, že se to nabíjí z USB, tak teoreticky by tam nemělo téct více jak 500mA. Takže si myslím, že by se to jen nabíjelo adekvátně déle. Koketování s větší kapacitou je motivované v manuálu uváděnou krátkou výdrží stávajícího akumulátoru a především, že jsem prosnoril už kilometry webových dálnic a všude jsou batérie jen s dvěma vývody.

Má moje úvaha nějaké slabiny?

Díky, Ivo

Od: pavelv*
Datum: 07.01.14 10:47

Třetí vývod je vývod z teplotního čidla, řada nabíječek nabíjí akumulátor podle změny teploty. Bez toho vám to fungovat nebude. Co se týče kapacity, záleží jak je postaven nabíjecí obvod, ale obecně větší kapacita akumulátoru potřebuje větší nabíjecí proud, usb není proudový zdroj, ale napěťový s omezeným proudem, to znamený pokud připojíte velký odběr, při nejlepším vám to port dočasně odpojí a vyhodí hlášku, v horším případě odpálíte pojistku. Baterie se nabíjí ale vetšinou proudem desetkrát menším než kapacita, takže usb vydrží, záleží co na to ten obvod ve sluchátkach.

Zkusil jste se poptat po originální baterii? Možná by šlo původní akupack repasovat.

Datum: 07.01.14 10:37

Tak jsem se konečně dostal k tomu, abych baterii změřil - katastrofa - 0,23V - lékař konstatoval smrt (anebo se mýlím?).

Od: bmbx®
Datum: 07.01.14 10:49

Ano při takovém napětí je to nejspíš exitus, mohla by se ještě chytnout, ale už by stejně nepodávala žádné výkony. S tou 2 vývodovou nemusí fungovat nabíjení, pokud je to čidlo teploty na ochranu baterky tak bez něj bude nabíjení zablokované. Zjistit co to opravdu je, baterku rozpitvat a použít to u nové.

Datum: 07.01.14 11:49

Tím pitváním se má na mysli starou baterku rozkuchat, čidlo vyjmout, novou odbalit a čidlo do ní vložit? Omlouvám se, ale jsem v těchto věcech nezkušený, tak se možná ptám jako blbeček :D

Datum: 07.01.14 12:17

Ano tak jsem to myslel, čidlo není uvnitř baterie, bude někde v obalu baterky na povrchu. K nové baterce jej pak stačí taky jen přilepit omotáním lepící páskou.

Datum: 07.01.14 15:00
Osobně bych zavolal do servisu kolik stojí nová baterka, protože se vám nějaké bastlení nemusí povést.

Datum: 07.01.14 16:01
Je to tato baterka?

Datum: 07.01.14 17:00

Ne-e, ta moje je menší - 521630 (tj. tl.5,1mm, š.16mm a d.30mm). Jako náhradu (zatím v podstatě jedinou se třemi vývody) jsem si našel toto: http://www.ebay.com/itm/Li-polymer-rechargeable-Battery-3-7V-900mAh-for-bluetooth-mp3-mp4-gps-psp603443/251369603501?_trksid=p1.m2286&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D155%26meid%3D3940569408663770367%26pid%3D100069%26prg%3D1087%26rk%3D4%26rkt%3D6%26sd%3D321106700071%26%26clkid%3D3940581357084576500&_qi=RTM1327409

Když udělám ve sluchátku nějaké kosmetické změny, tak by se mi tam měla vejít. Chci se proto zeptat, jak velké riziko, že nabíječka bude tento článek odmítat, zde hrozí? Vycházím z toho, že ochrana proti přehřátí tam bude, USBečko by mělo držet nabíjecí proud na rozumné úrovni, takže netuším co by mohlo ještě bránit fungování.

Datum: 07.01.14 19:04

riziko je takové, že teplotní čidlo, což je NTC termistor musí být stejného typu, tzn musí mít stejný odpor jako u původní baterie. I když je fakt, že pár nabíjecích obvodů je trochu benevolentní vůči změně třeba z 10KΩ na 18. Ale ostatní vyžadují pro správnou funkci shodnost.

Datum: 07.01.14 20:57

No a kdybych to čidlo změřil (otázka zní jak (a teď mě napadá, že takové čidlo asi má dva fousy - kde je ten druhý? - na mínusu?)) a pokud by mělo jinou hodnotu, tak je prostě vyměnil? (Ptát se v tom Logitech-servisu no novou baterku mám obavu, že mi ji jen tak neprodají, jedině s naúčtovanou prací a že to bude dražší, než nové sluchátka :o ).

Datum: 08.01.14 01:42

Změřit ohmetrem, zapojeno může být k mínusu nebo i k plusu.

Datum: 08.01.14 02:00

Ano, myslel jsem že to chcete ověřit před nákupem, není problém nechat články při stejné pokojové teplotě a změřit odpor na 90% proti mínusu. Stačí napřed změřit napětí, pokud bude nulové, měříte čidlo, pokud ne, měříte čidlo a baterii a je tedy připojeno na druhý pól. Jak se tváří sluchátka po připojení k USB, neboli nabíječce? MAjí nějakou signalizaci nabíjení? Aby se vyloučil chybný nabíjecí obvod a ta baterie nebyla až následek příčiny...

Datum: 08.01.14 11:28

Zatím se vše děje před nákupem batérie (chci si ověřit podrobnosti). Co se týká signalizace, tak to mi trochu motá hlavu - neumím přesně vyhodnotit barvu LEDky při onom nabíjení. Jak jsem zatím vysledoval ze signalizace LED, tak v různých režimech svítí nebo bliká poměrně jasným světlem a výrazným colorem (jak zelená, tak červená, ale i při vypnutí sluchátek na chvílí bliká výrazná oranžová). Když sluchátka píchnu do USB, tak kontrolka poměrně líně začne blikat za denních podmínek téměř nepostřehnutelným jasem barvy, o které jsem si zprvu myslel, že je oranžová. Až za tmy se mi zdá být spíše červená. Ale jak říkám, intenzita jasu je na nějakých 20ti%. Neumím tedy říct, zda je to tím, že baterie má téměř nulové napětí anebo nějakou jinou závadou.

S ohledem na to, že jsem sluchátka pořídil celkem levně, chci si na nich ověřit chování bluetoothu, baví mě na nich improvizovat :) a jsou mi zatím sympatická, tak si prostě hraji. Když jsem se prodávající dotazoval, kdy je naposledy používala a na další podrobnosti, tak mi sdělila, že je před rokem vyhrála v tombole, doma ji celou dobu ležely a tak mi neumí říct jak a co má kdy blikat či svítit. Byl bych rád, kdyby mi zde (ohledně chování LED při různých režimech provozu) někdo napověděl - v návodu to není úplně přesně specifikované.

Datum: 08.01.14 12:51

Změřil jsem tu stávající baterii (obyčejným měřidlem za 100,- Kč - jiné nemám :) ) a ukázalo mi to 9,4kΩ, ale stále to asi ve dvouvteřinových intervalech klesalo po 10ti Ω.

Datum: 08.01.14 15:15

Co se týče chování led, našel jsem akorát toto, jinak jestli jste to měřil doma, tak předpokládejme že se to měřilo při 25°C. Takže to čidlo je nejspíše 10KΩ. V Gme prodávaj kdyžtak náhradní NTC640-10K nebo druhé. Každé má jinou strmost charakteristiky, bylo by ještě dobré to čidlo změřit při velmi nízké a vysoké teplotě, aby se dalo určit jaké tam patří nebo sehnat baterii s čidlem a pokud by nešlo, tak pak laborovat dále.

Datum: 08.01.14 22:03

Teď jsem v práci, ale zítra to ještě poměřím. Jinak dnes jsem na e-Bayi koupil dvě baterie tuto a tuto. První má nevýhodu, že nemá čidlo (musel bych použít ze staré baterky anebo Tvoji náhradu), druhá je zase rozměrově větší a budu muset kuchat sluchátko :)

Datum: 09.01.14 11:36

Takže jsem provedl jakási měření - napřed jsem baterku šoupnul na balkón - teplota 7°C odpor 20kΩ. Pak jsem zatopil a dal článek na topení - teplota 50°C odpor 4,3kΩ. Tu přesnost měření berme s rezervou (i když jsem na tom topení měl teploměry dva a líšily se o 1,5°C - bral jsem odhadem průměr), měřidlo také není z nejpřesnějších. Ale myslím, že účel to splnilo. Půjdu si koupit ty termistory a zkusím je také poměřit. Anebo z těchto hodnot umíte říct, který se více bliží tomu baterkovému?

Ještě taková úvaha - kdybych si chtěl ověřit funkčnost sluchátek dříve, než mi přijdou baterky, šlo by to udělat tak, že bych do sluchátek zapojil 3 NiMH tužky a z mínusu vyvedl odpor 10kΩ a píchnul jej do svorkovničky sluchátek místo čidla?

Datum: 09.01.14 12:35

Provedl jsem orientační přepočet pro toto čidlo a vychází mi teploty 10°C a 45°C. Minimálně to bude způsobené tím, že baterie se zcela neohřála, případně neprochladla. Ale výsledky více než dostačující. Co se týče té zkoušky, provést by to šlo, jen nesmíte sluchátka připojit k pc, mohlo by něco odejít. Odpor tam být možná ani nemusí, pokud jej nemáte po ruce,můžete tám připojit rovnou to ntc čidlo, při pokojové teplotě bude mít stejnoý odpor. Až si pujdete pro to čidlo, kupte si rovnou smršťovací bužírku na jeho vývody, aby jste měl jak pájené spoje na drátek zakrýt.

Datum: 09.01.14 13:04

Ty sluchátka ani připojit nejdou - jen bych chtěl vyzkoušet, zda se oživí a pokud ano, tak zda se mi povede je spárovat s Bluetooth zařízením *sok*

A ještě dotaz z jiného ranku: jak tu vkládáte odkazy "pod text" (např. odkaz na to čidlo)? Pomocí "a href..."? Hledal jsem nějaké tlačítko ve formuláři pro odpověď, ale buď jsem slepý anebo je pro toto jakási finta *sok*

Datum: 09.01.14 13:49

Myslel jsem do usb kvůli nabíjení, to předpokládam jde. Ale s Ni-Mh by to dělalo neplechu. Odkaz vložíte tak, že napíšete nějaký text a klepnete na tlačítko na obrázku

Datum: 09.01.14 13:52

a ten text musíte myší označit

Datum: 11.01.14 16:00

A já, houska, jsem to dělál opačně - napřed ťapnul na ten řetěz, vložol web-adresu, dál OK...no a už nebylo kam napsat to slovo *sok* Zase jsem chytřejší :)

Datum: 09.01.14 11:48

Datum: 09.01.14 12:52

Ne,ne...ten to není. I když by to pro moje bastlení asi také vyhovovalo - jenže ta cena je krutá (když k tomu připočtu případné poštovné, tak mě omývá). Ti "Číňané" to přece jen mají výrazně levnější. Kvalitu neřeším, neboť ten conradovský (a asi drtivá většina takových akumulátorů) se narodil také v Číně :)

Datum: 09.01.14 13:44

Já bych tedy raději v tomhle případě koupil tu baterii z eBay... Těžko říct, jakým "mechanismem" se ta baterie ve sluchátkách nabíjí. Jestli je ta "nabíječka" alespoň trochu inteligentní (a dokáže přizpůsobit nabíjení i pro jiné kapacity), nebo jestli je úplně "tupá" a je nastavená jen pro tento konkrétní typ...

Datum: 09.01.14 14:31

tomasek:

pro automatické nabíjení Li-XX akumulátorů není potřeba vůbec žádná automatika a inteligence nabíječky. A pokud se použije větší kapacita nic se neděje, jen se prodlouží doba nabíjení. Princip nabíjení spočívá v přesném nabíjecím napětí na jeden článek s omezením proudu. Pokud je článek úplně vybitý (myšleno kolem 3,3V) je omezován proud neboť by mohl být dost velký, Když jsou články nabité je jejich napětí rovno napětí nabiječky a neteče do nich logicky žádný proud - na to elektronika nepotřebuje opravdu žádnou inteligenci

Něco jiného je u Ni-XX článku, kde dlouhá léta neexistoval způsob, jak určit ,že jsou články nabité a nabíjelo se jen určitám proudem po určitý čas. Automatika ukončení nabíjení nastoupila v okamžiku, kdy články začaly snášet vyší nabíjecí proudy, u nichž byl objeven malinký pokles napětí článku před dosažením plného nabití, to elektronika detekuje a nabíjení ukončí - tomu se říká, že je nabíječka inteligentní.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.