Jak funguje jistič při vypnutí?

Od: odpovědí: 13 změna:

Dobrý den,

jak funguje jistič když vypíná? Když Dojde třeba ke zkratu kam teče proud, proč jistič vypne?

Neví někdo jak to funguje?

Díky

13 odpovědí na otázku

 

 


4x

Zjednodušeně - jistič drží v zapnuté poloze západka ovládaná elektromagnetem a bimetalem. Elektromagnet dokáže odjisti západku jen při překročení proudu, bimetal je tam pro jistotu, když je delší dobu proud na hranici a elektromagnet ještě nevypne ohřeje se a vypne místo něj. Je to kombinace rychlého a pomalého jištění.

 


0x

bmbx to řekl odborně :) Skrátka vypínej to přes start protože u mého staršího pc jsem držel vypínač furt a rychlé vypnutí fungovalo do chvíle kdy jsem ho zapnul windows se načía sám restartoval a tak dále od té doby vypínám jen přes start .

*sok*Co má vypínání PC společného s vypnutím jističe?

 


0x
avatar mkat

Nepochopil som to čo chcel RAKVICI s tym povedat ,ale nevadi.*sok*

 


Dobrý den,

zatím mi nikdo nebyl schopen zodpovědět na dotaz. Když mám jistič a objeví se zkrat v obvodu. Kudy teče proud? Do země nebo kudy a jak se ten jistič dokáže vypnout?

Děkuji

Wernere.Při zkratu je uzavřen natvrdo obvod fáze,jistič,zem.Proud mžikově stoupne nad kritickou hodnotu jističe a jistič rozepne obvod.BMBX ti vysvětlil,jaký je mechanizmus jištění.Snad jsi to pochopil?

JABRAKA

 


0x

Ten elektromagnet v jističi nemá při běžných proudech sílu na rozepnutí, když je prod vysoký (při větším odběru nebo zkratu) teče přes jistič velký proud (tedy i přes elektromagnet) velký proud způsobí, že elekromagnet má i větší sílu a přitáhne západku a odjistí mechanismus, který je pružinou uveden do polohy vypnuto.

 


0x

Pokud jde o proudovou ocgranu, tak v jističi je cívka, přes kterou je vedeno právě síťové napětí. Má svou indukčnost která s rostoucím proudem roste. Někde poblíž cívky je kotvička, která při nadproudu je přitažena k cívce a přeruší tak obvod, takže vypne proud. Kotvička se přitáhne při nadproudu, tzn. proud je větší než je nominální hodnota jističe- indukčnost zmíněné cívky se zvětší a přitáhne tak kotvičku.

Pokud jde o tepelnou ochranu, tak je tam Bimetalové tělísko, které se při tepelném namáhání ohýbá, když dojde k tepelnému přetížení a tělísko se ohne více, rozpojí tak obvod, když zchladne vrací se do původní polohy.

Indukčnost sa nemení prúdom!,mení sa elektromagnetická sila ,ktorá viac zmagnetuje jadro . Tazatel sa ale pýta, kam ide ten prúd ,ked istič vypne?.to nevie.

To je snad jasné. Když jistič vypne, teda přeruší obvod, žádný prou nikam nejde. Je to stejné, jako když vypnu obyčejný vypínač.

To jste vysvětlil sice zajímavě, ale ne zrovna moc pochopitelně.

 


0x

To jsem myslel, jen jsem si to trošku popletl *ee* No proud samozřejmě nikam nejde, po přerušení odporu je odpor nekončeno takže proud je 0 :) Zkratový proud se přemění na teplo.

 


0x
avatar magdon

Já myslím, že bmbx to vysvětlil naprosto dokonale a nevím, co je na tom nejasného.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]