Tranzistorvstupy a výstupy

Od: Datum: 12.02.13 19:33 odpovědí: 5 změna: 12.02.13 23:56

Dobrý den,chci se zpetat ohledně bipolárního tranzistoru na celkem jednoduchou otázku,na kterou nemohu však nikde najít stručnou a logickou odpověď.Vím že tranzistor má tuto vlastnost:Základní vlastností tranzistoru je schopnost zesilovat _ malé změny napětí nebo proudu na vstupu mohou vyvolat velké změny napětí nebo proudu na výstupu.

Ale co je vlastně vstup a výstup u bipolárního tranzistoru?

Má domněnka je ta,že vstup tranzistoru je Báze.Například přivedu na bází nějáký proud či napětí a výstupem je proud či napětí větší mezí kolektorem a emitorem.Je tato domněnka správná?

A ještě jeda věc týkající se pracovního bodu bipolárního tranzistoru.Co mi vlastně ten pracovní bod určuje?K čemu jeho určení slouží?

Děkuji.

B.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.02.13 19:46
avatar

Vstup tranzistoru je ve většině případů Báze, výstup je kolektor, jelikož v kolektorové větvi bývá zátěž. U vstupu píšu "ve většině případů", jelikož existují 3 základní druhy zapojení tranzistoru. Společný Kolektor, Společný Emitor (Emitorový Sledovač) a Společná báze... u Společní báze je vstup Kolektor... ale s tím se v praxi setkáte minimálně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.13 19:47
avatar

Vstup tranzistoru je ve většině případů Báze, výstup je kolektor, jelikož v kolektorové větvi bývá zátěž. U vstupu píšu "ve většině případů", jelikož existují 3 základní druhy zapojení tranzistoru. Společný Kolektor (Emitorový Sledovač), Společný Emitor,a Společná báze... u Společní báze je vstup Kolektor... ale s tím se v praxi setkáte minimálněSpolečný Emitor.

doplněno 12.02.13 19:48:

První příspěvek byl milně odeslán, platí druhý

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 12.02.13 21:03

Základní věc: bipolární tranzistor je řízen proudem báze, nikoliv napětím. Vstup tanzistoru, ale to už tu někdo psal, záleží v jakém ze tří možných zapojení je tranzistor použit. V základním zapojení se společným emitorem, je proudem báze, řízen proud kolektor-emitor. Pracovní bod je dán křivkou(charakteristikou) tranzistoru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 12.02.13 21:12

Já nemám problém pokud bych chtěl o tom na intu něco najít, je toho jak h...e. Lze zadat třeba jen princip tranzistoru?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 12.02.13 23:56
Jak uz ti tady vysvetlili, obecny tranzistor zadne vstupy a vystupy nema. Je to trinozickova soucastka s urcitou strukturou PN prechodu uvnitr a muzes ji tedy pripojit do obvodu libovolne (kterykoliv z tech 3 pinu muze byt vstup a kterykoliv muze byt vystup). Na zaklade toho, ktery pin je vstup a ktery vystup, bude mit ta soucastka v tom obvodu vlastnosti (volt-amperovou charaktistiku vstupu/vystupu, zesilovaci krivky, vstupni/vystupni odpory, sumove charakteristiky, ...). Tvrdit tedy, ze tranzistor "zesiluje", neni obecne pravda, protoze zesiluje jen kdyz (laicky receno) je baze vstupe a kolektor je vystup.
Pracovni bod tranzistoru nastavuje stejnosmerne napeti a proud vstupu tranzistoru (stejnosmerne = bez vstupniho stridaveho napeti/proudu, ktere je nosicem vlastniho signalu, o ktery nam jde). Timto pracovnim bodem se posadime do konkretniho body voltamperove charakteristiky vystupu, kolem ktereho se budeme pak s tim stridavym uzitecnym signalem pohybovat. Casto se to proto posazuje napriklad doprostred linearni casti zesilovaciho efektu tranzistoru, aby se pri rozkmitu stridavym signalem zesilil signal (proud) linearne ("stejne") pro ruzne velikosti stridaveho napeti (stejne zesileni pro kladne i zaporne hodnoty stridaveho signalu, male a velke hodnoty atd.).
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.